"Co ona na siebie włożyła?". Ruszyła pierwsza kampania antyprzemocowa skierowana do sprawców

Ruszyła pierwsza kampania społeczna adresowana do sprawców przemocy psychicznej. "Możesz inaczej" ma pokazać im, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, które wyładowują na swoich bliskich.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Dziś po raz pierwszy w Polsce wystartowała antyprzemocowa kampania społeczna pod hasłem "Możesz inaczej". Wyjątkowo skierowana jest nie do ofiar, ale do sprawców
przemocy psychicznej.

Stowarzyszenie Niebieska Linia zwraca się w ten sposób do tych, którzy krzywdzą swoich najbliższych - głównie współmałżonków lub partnerów.

Luis Alacron Arias, prezes organizacji, wyjaśnia, że "Możesz inaczej" to akcja przeciwdziałająca przemocy psychicznej. - Ludzie reagują przede wszystkim wtedy, kiedy ktoś kogoś bije i krew się leje - mówi Luis Alacron Arias. Zaznacza, że przemoc psychiczna to atak na czyjąś tożsamość i poczucie własnej wartości.

Małgorzata Wincenciak ze Stowarzyszenie na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie mówi, że ta kampania to wyciągnięcie ręki do sprawców przemocy, które ma im umożliwić zmianę toksycznych zachowań. - My im po pierwsze mówimy, że mogą nauczyć się reagować inaczej. Zapraszamy ich do kontaktu z nami, ze Stowarzyszeniem Niebieska Linia, które od wielu lat pracuje ze sprawcami - podkreśla.

Spoty kampanii są już pokazywane m.in w internecie oraz w komunikacji miejskiej w Warszawie. Pomocy dla siebie lub swoich bliskich można szukać w ogólnopolskich pogotowiach dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieskiej Linii. Więcej informacji można także uzyskać pod numerem telefonu 800 120 002.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>> 

Czy byłaś/-eś kiedyś ofiarą przemocy psychicznej?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Niebieska Linia - akcja antyprzemocowa "Można inaczej" jest skierowana do sprawców
Zaloguj się
 • oloros11

  Oceniono 2 razy 2

  cale zycie ucza ich ze przemoc to dobra szybka metoda rozwiazywania wszelkich problemow - od bajek, przez filmy dla dzieci , gry - dalej juz nie wspomne
  a teraz wszyscy zastanawiaja sie jak to sie stalo i dlaczego tyle jest przemocy
  czlowiek to jest najgorszy i najglupszy gatunek jaki ziemia nosila

 • Dagmara Gorczyńska

  Oceniono 1 raz 1

  Super, że ktoś się tym zajął. Doświadczyłam wszystkich rodzajów przemocy i psychiczna jest z nich najgorsza. Nieodwracalnie niszczy życie i osobowość ofiary. Tylko że w tych spotach znowu same stereotypy. Przemoc rodzinna to nie tylko przemoc partnerów wobec siebie nawzajem. To przede wszystkim przemoc rodziców wobec dzieci, także dorosłych, niepełnosprawnych. Statystycznie osoby niepełnosprawne doświadczają od rodziców dużo więcej przemocy niż jakikolwiek sprawny człowiek od swoich rodziców czy partnerów. A mimo to pomija się to nawet w specjalnych akcjach o przemocy.

 • dobrylos

  0

  "Róbta co chceta " propagowane przez tzw.środowiska antyprzemocowe to lansowanie zachowań egoistycznych i nie liczacych sie z odczuciami srodowiska i własnych partnerów.Jest to bardzo zły kierunek który juz skutkuje bezkarnoscią osób co bardziej zapobiegliwych i wyrachowanych w wykorzystywaniu takiego kierunku "walki z przemocą" .Ścieranie sie poglądów to nie zawsze "salonowe "ą" czy "ę" a pamietać nalezy przy tym ze jest wiele przypadków agresywnych postaw tzw"ofiar" które maja problemy psychiczne kwalifikujące sie do gabinetów psychologicznych i do leczenia psychiatrycznego, i które to Ofiary wywołują konflikty a coraz czesciej korzystając z wsparcia MOPS-ów , policji i Adwokatów pomawiają swoich partnerów lub członków rodzin o przemoc same tą przemoc stosują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX