"Wyborcza" o "rodzinnej sieci w państwie PiS". Syn Mariusza Kamińskiego w Banku Światowym

Mariusz Kamiński w Sejmie, 2016 r. (fot. Sławomir Kamiński/AG)

Mariusz Kamiński w Sejmie, 2016 r. (fot. Sławomir Kamiński/AG) (Mariusz Kamiński w Sejmie, 2016 r. (fot. Sławomir Kamiński/AG))

Syn koordynatora służb specjalnych dostał intratną pracę w Banku Światowym. "Wyborcza" donosi, że wpływ na jego zatrudnienie może mieć Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

"Gazeta Wyborcza" informuje, że 29-letni syn koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego w lipcu 2018 r. rozpoczął pracę w Banku Światowym w Waszyngtonie.

Kacper Kamiński jest doradcą Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, która pełni funkcję wicedyrektora wykonawczego w Banku Światowym z polskiej strony.

- Doradcę wskazuje NBP, a mianuje aktualny dyrektor w Banku Światowym. Nie słyszałem, by dyrektor kiedyś odmówił, bo polega na rekomendacji danego państwa – mówi "Wyborczej" jeden z byłych przedstawicieli Polski w Banku Światowym. Doradca może liczyć na zarobki „między 120 a 150 tys. dol. Rocznie”.

Mariusz Kamiński, w rozmowie z tvn24.pl, przekonuje, że nie miał wpływu na zatrudnienie syna.

Szefem Narodowego Banku Polskiego jest Adam Glapiński, uznawany za patrona kariery byłego szefa KNF, Marka Chrzanowskiego, który według Leszka Czarneckiego miał złożyć mu propozycję korupcyjną. Glapiński uchodzi też "za człowieka" szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Rozmówca „Wyborczej” Paweł Wojtunik, szefa CBA w latach 2009-15, ocenia, że sytuacja z synem koordynatora służb specjalnych jest „klasycznym przypadkiem konfliktu interesów i przypomina opieszałą akcję agentów CBA, którzy do siedziby KNF wkroczyli dopiero dzień po wszczęciu śledztwa.

Afera KNF

Przypomnijmy: afera KNF ma związek z ofertą, jaką złożył właścicielowi Getin Noble Bank, Leszkowi Czarneckiemu, były już szef Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Chrzanowski.

Chodzi o zatrudnienie wskazanego przez niego prawnika z pensją związaną z wartością banku, w zamian za pomoc w uniknięciu przejęcia banku za złotówkę przez podmiot państwowy. Sprawą zajęła się prokuratura, a sam Chrzanowski podał się do dymisji.

Afera KNF. Co zrobić, by ją wyjaśnić? Mówi Leszek Balcerowicz

Zobacz także
 • Paweł Zalewski w TOK FM Paweł Zalewski o aferze KNF: PiS przyjmuje narrację, że nic się nie stało. To dlaczego Chrzanowski ustąpił?
 • Komisja Nadzoru Finansowego Jedna poprawka w dwóch ustawach i tajemniczy pośpiech PiS. Balcerowicz: To trzeba wyjaśnić
 • Marek Chrzanowski, szef KNF Po co byłemu szefowi KNF "komandosi od szumideł"? Generał Dukaczewski podaje dwa możliwe powody
Komentarze (10)
Syn koordynatora służb w Banku Światowym
Zaloguj się
 • zsaba

  Oceniono 7 razy 3

  ...w polsce pis psy dudami szczekają...

 • ericStettin

  Oceniono 4 razy 2

  przeciez to w ramach programu " Rodzina + na Swoim "

 • colec

  Oceniono 6 razy 2

  Jak mówił "klasyk" Drzewiecki - dziki kraj. Tego typu numery były typowe dla krajów trzeciego świata i tzw. "demoludów". I gdzieś takie właśnie miejsce mentalnie zajmujemy. Etyka katolika.

 • bilinski53

  Oceniono 1 raz 1

  Super, że tam jest przynajmniej przypilnuje polskich spraw. Potrzeba nam w Świecie polskich patriotów a nie takich dupków jak Tusk co po kryjomu w trzy dni porzucili najważniejszy urząd w Polsce. Tego Polacy mu nigdy nie wybaczą podobnie jak pijaństwo Kwaśniewskiego w Katyniu.

 • bilinski53

  Oceniono 1 raz 1

  A kim są synowie starego Szechtera jeden polako-morderca a drugi polako-żerca.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  KAzda wladza potzrebuje ludzi zaufanych, wlasnie obserwujemy dramat zatrudnienia mlodego zdolnego perspektywicznego spoza ukladu i wladza ma problem, bo chlopak spotykal sie z mafiosami szemranego biznesu podobnie jak grzesiek na cmentarzu bez obecnosci prawnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy