Połowa lekarzy nadal nie chce wystawiać e-zwolnień. "Oni nie robią tego na złość"

Od 1 grudnia zwolnienia tylko w formie elektronicznej, ale ZUS i tak musi honorować papierowe L4. Dlaczego lekarze mają nadal opory z wystawianiem e-zwolnień?

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

1 grudnia w Polsce wchodzą w życie przepisy, które nakazują lekarzom wystawianie jedynie e-zwolnień – zamiast papierowych dokumentów. Minister rodziny Elżbieta Rafalska mówiła ostatnio, że "nie ma złudzeń i odwrotu" od tej daty.

I choć do 1 grudnia zostało bardzo niewiele czasu, to połowa lekarzy w Polsce nadal nie wystawa elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy. - To jest łatwe dla lekarzy, którzy je wystawiają, ale ci, którzy tego nie stosują, nie robią tego na złość – mówił Małgorzata Solecka, dziennikarka portalu Medycyna Praktyczna i miesięcznika "Służba Zdrowia".

"Rząd działa zbyt późno"

Jak wskazywała, wina leży też po stronie polityków. - Rząd nie chce przyjąć do wiadomości, że nie wszędzie w Polsce internet "śmiga". A dla lekarza, któremu co chwila internet się zrywa, czy zawiesza, próba wystawienia dokumentu to strata czasu. A lekarz nie będzie tego robił potem hurtem w domu, gdzie ma lepszy internet, po 8 godzinach przyjmowania pacjentów w przychodni – podkreślała dziennikarka w Analizach TOK FM.

Rząd chciał wyjść na przeciw oczekiwaniom lekarzy. Wprowadził do systemu prawnego asystentów, którzy mogliby wystawiać e-zwolnienia za lekarzy. - Ale takie rozwiązanie pojawiło się niedawno. A taką osobę lekarz musi znaleźć i wyszkolić. Asystent nie będzie odpowiadał za błędy, wszystko będzie szło na konto lekarza. Do tego wszystkiego potrzeba czasu – przekonywała Solecka.

Problemem jest też brak odpowiedniego zaplecza w gabinetach, chociaż szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania i szkoleń do lekarzy POZ trafi 50 mln zł.

- To dobry krok. Ale e-zwolnienia można wystawiać od 2016, dlaczego więc rząd zdecydował się tak późno wydać pieniądze na dofinansowania? Nie rozumiem, dlaczego resort rodziny tak upiera się, żeby elektroniczne zwolnienia były obligatoryjne od 1 grudnia, bez zostawienia żadnej furtki. Tym bardziej, że minister Rafalska mówiła, że po 30 listopada nie będzie sankcji za wystawianie tradycyjnych blankietów – dziwiła się Małgorzata Solecka.

E-skierowania to dobry kierunek

W tym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy dotyczący e-skierowań do specjalistów. To rozwiązanie - zdaniem resortu zdrowia - ma skrócić listy oczekujących do lekarzy. - Ma wyeliminować dotychczasową praktykę zapisywania się do kilku na jedno skierowanie - mówi wiceminister Janusz Cieszyński.

Od kilku tygodni, w wybranych przychodniach zdrowia w trzech województwach trwa pilotaż e-skierowania. Docelowo - nowy system w całym kraju ma zacząć obowiązywać za 3 lata (od stycznia 2021 roku). -  Pomysł jest bardzo dobry. To powinno skrócić kolejki, ale szczegółów jest zbyt mało by go oceniać. Ważny jest pilotaż i dopiero potem system będzie wdrażany dla całego kraju – przekonywała w TOK FM Małgorzata Solecka. 

Gdzie najwięcej e-zwolnień?

E-zwolnienie to część procesu informatyzacji całego sektora ochrony zdrowia. Według danych ZUS najwięcej e-zwolnień wystawiono w październiku w województwach: zachodniopomorskim (59,4 proc.), mazowieckim (56,9 proc.) i podlaskim (55,7 proc.). Najmniej – w woj. lubuskim (33 proc.), lubelskim (35,5 proc.) i wielkopolskim (35,9 proc.).

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (75)
Połowa lekarzy nadal nie chce wystawiać e-zwolnień. "Oni nie robią tego na złość"
Zaloguj się
 • patryk.nijaki

  Oceniono 4 razy 4

  nie chodzi po zlosc, trzeba jeszcze umiec pracowac z komputerem a i latwiej kontrolowac tych co wydaja duzo dziwnych zwolnien

 • kist22

  Oceniono 6 razy 4

  Jedną z przyczyn jest też brak umiejętności obsługi komputera przez lekarzy.!!!! Znam to z doświadczenia.

 • kot_kotando

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro w POZ można sprawdzić ubezpieczenie pacjenta w EWUŚ, to znaczy, że jest tam komputer i internet. Jeśli lekarz bo się komputera, to może zapłacić rejestratorce (teraz się będzie nazywała asystentką), żeby za niego wystawiała zwolnienia. Zresztą w wielu przychodniach już teraz tak jest, rejestratorka wypisuje zwolnienie, a lekarz jedynie na druczku przystawia pieczątkę i się podpisuje.

 • e-grazus

  Oceniono 2 razy 2

  powiem tak, ze zawsze i wszedzie znajdzie sie taki pacjent, który pomoze takiemu lekarzowi wypełnic komputerowo takie L-4, gorzej, bo nie zawsze lekarz potrafi pomóc pacjentowi w jego chorobie,

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 2

  Opiszę moje doświadczenie z e-zwolnieniem (lipiec 2018). pani doktor zapytała mnie czy chcę e-zwolnienie zamiast papierowego, powiedziałem że nie robi mi to różnicy. WYpisała więc e-zwolnienie. po kilku dniach dostałem informację z firmy, że zwolnienia nie ma. Udałem sie do pani doktor, która pokazała że zwolnienie jest, zaproponowała wyjaśnienie w ZUS. Dwie wizyty i już zwolnienie w ZUS było. Na portalu dla klientów też było widoczne. Tylko ze na portalu dla firm go ciągle nie było. W tej sytuacji kolejna wizyta u pani doktor, dziękuję, wydruk zwolnienia z komputera, podpis lekarza i do firmy. ALe akurat w mojej chorobie serca zalecany jest ruch, więc to chyba w celach terapeutycznych.

 • blue.badyl

  Oceniono 6 razy 2

  Zwolnienie z pracy wystawiam od lat wpisując odpowiednią adnotację w karcie informacyjnej. Druki /formularze ZUS są KWITAMI DO KASY, a nie formą leczenia.

 • kozieradka2012

  Oceniono 10 razy 2

  Naprawdę w 2018 roku to taki problem dla lekarzy i przychodni? A pojawiają się jeszcze lepsze argumenty, np. że nie można żądać od starszych lekarzy żeby wystawiali zwolnienia "na komputerze". Pensję też muszą odbierać gotówką w kasie, razem z tzw. paskiem, bo tak przyzwyczaili się w XX wieku?

 • zajoncpoziomka50

  Oceniono 1 raz 1

  Wystawianie ZLA przez lekarzy nie jest obligatoryjne. Lekarz nie ma obowiązku wypisywać ZLA. Jest to po prostu dodatkowa praca, którą lekarz wykonuje za darmo na rzecz ZUS i to jest najzabawniejsze że lekarze dają się tak robić przez tzw. instytucje panstwowe.

 • xynat

  Oceniono 5 razy 1

  E-zwolnienia można wystawiać już od 2016 roku. Ale konowały nie zainteresowały się tym tematem od razu i żyli sobie na zasadzie "jakoś to będzie". A teraz lament bo rząd robi coś na ostatnią chwilę. Koorwa od 2016 roku to wcale nie jest na ostatnią chwilę. prowadzę biuro rachunkowe i zawsze na początku roku jest młyn z rozliczeniami rocznymi. Przychodzą do mnie ludzie i robię im pity. Zeznania roczne należy złożyć do końca kwietnia i każdy o tym wie. W tym roku przyszedł do mnie gostek ostatniego dnia kwietnia OSTATNIEGO chociaż miła 4 miesiące a mnie akurat nie było. Wiecie do kogo miał pretensje? Do siebie że czekał do ostatniej chwili? Żarty. Okazało się, że to moja wina, że nie złożył zeznania rocznego na czas. Tak samo jest z tymi lekarzami. Mieli czas od 2016 roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX