Konwenty z fanami i pięciocyfrowe zarobki. Patostreamerzy, nawet skazani, wciąż mogą działać

Patostreaming to zjawisko specyficzne dla polskiego internetu, a przy tym niezwykle groźne i na razie niepokonane. Czy i jak można próbować walczyć z relacjonowaniem na żywo robienia krzywdy innym?

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Patostreamy to relacje na żywo w internecie z patologicznych zachowań, również przestępstw. Jak mówiła w TOK FM Natalia Mileszyk, prawniczka z Centrum Cyfrowego, jest to zjawisko specyficzne dla polskiego internetu, a patostreamerzy cieszą się ogromną popularnością. Organizują już nawet konwenty z fanami i potrafią zarabiać miesięcznie 20 tys. zł.

Do sądu trafił niedawno akt oskarżenia w sprawie patostreamerów z Gdańska. Trzech mężczyzn w sierpniu tego roku wtargnęło do mieszkania swojego sąsiada. Pobili go, a całe zdarzenie transmitowali na żywo w internecie. Grozi im do trzech lat więzienia. Wszyscy przyznali się do winy.

- Prawo to już jest kwestia wyciągania konsekwencji, ale trzeba zadać sobie pytanie, co społeczeństwo powinno zrobić, żeby zapobiec temu zjawisku - przekonywała Natalia Mileszyk. - Na pewno ważna jest kwestia ochrony dzieci przed tymi treściami. Musi się w to zaangażować wiele podmiotów. Policja i sąd wchodzą, gdy już "mleko się rozlało" - dodała.

Kwestii patostreamów przygląda się też rzecznik praw obywatelskich. Stwierdził, że aby złagodzić szkodliwe skutki społeczne zjawiska, potrzebna jest współpraca organizacji zajmujących się pracą z dziećmi.

- Powinny ostrzec dzieci i wytłumaczyć im, jak należy to interpretować i gdzie zgłosić. Jako społeczeństwo nie mamy wiedzy na ten temat - tłumaczyła Mileszyk.

Dodała, że głos w rozmowie o patostreamingu powinny zabrać portale internetowe. - Trzeba się zastanowić, w jaki sposób te platformy powinny reagować, żeby takie osoby nie zarabiały 20 tys. miesięcznie  - argumentowała.

Podkreśliła jednak, że tego rodzaju działania wywołają trudną dyskusję o granicy wolności w internecie i stanowią duże wyzwanie.

Specjalistka zauważyła też, że potrzebne są zmiany w prawie, bo obecnie osoby skazane za patostreaming nadal mogą na nim zarabiać.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
Patostreamerzy - kto to? Zarabiają krocie i mogą działać nawet, gdy mają wyrok
Zaloguj się
 • olekkuszeta

  Oceniono 11 razy 9

  „Specjalistka zauważyła też, że potrzebne są zmiany w prawie, bo obecnie osoby skazane za patostreaming nadal mogą na nim zarabiać.”

  Nie są potrzebne zmiany tylko stosowanie prawa, które już jest. Np.

  Art. 44. § 1. Sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa.
  § 2. Sąd może orzec, a w wypadkach wskazanych w ustawie orzeka, przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa.
  Art. 45. § 1. Jeżeli sprawca osiągnął z popełnienia przestępstwa, chociażby pośrednio, korzyść majątkową niepodlegającą przepadkowi przedmiotów wymienionych w art. 44 § 1 lub 6, sąd orzeka przepadek takiej korzyści albo jej równowartości. Przepadku nie orzeka się w całości lub w części, jeżeli korzyść lub jej równowartość podlega zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu podmiotowi.
  § 1a. Za korzyść majątkową osiągniętą z popełnienia przestępstwa uważa się także pożytki z rzeczy lub praw stanowiących tę korzyść.

 • sir.fred

  Oceniono 8 razy 8

  A gdyby tak ucinać patostreamerom ręce - z transmisją na żywo, w internecie?

 • rozterka47

  Oceniono 6 razy 6

  Świry , co kręcą , świry co oglądają .

 • rozterka47

  Oceniono 8 razy 6

  Patostreaming to zjawisko specyficzne dla polskiego internetu.
  Hmmmm , widocznie polskie społeczeństwo jest bardziej patologiczne niż inne .

 • gaudia

  Oceniono 5 razy 5

  a warsaw shore?

 • fctheduck

  Oceniono 5 razy 5

  Nie rozumiem w czym problem? Konfiskata zarobionej kasy, a jak kasa zniknęła to mandat na taką kwotę, odsiadka bez zawiasów i ściganie tych, którzy za to płacą. Przecież dziecięcą pornografię można skutecznie ścigać to również takie chore pomysły, bo psychicznie to jest ta sama grupa „koneserów”.

 • banan125

  Oceniono 4 razy 4

  Należy zadać pytanie - dlaczego to ludzie oglądają?.....
  bo jest to jedna z wielu patologii kultury polskie wynikającej z całkowitej porażki systemy wychowania i edukacji porażki

 • szmul.bender

  Oceniono 16 razy 4

  "Patostreaming to zjawisko specyficzne dla polskiego internetu," - a patostreaming to słowo specyficzne dla polskiego języka (pardon lengłydża)

 • z6ig

  Oceniono 3 razy 3

  Organizują konwenty... no błagam, a może jeszcze coś takiego - spotykają się w szacownym gronie i omawiają ważne aspekty wzajemnej współpracy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX