SLD i Razem stworzą jedną listę do europarlamentu? Czarzasty: Zaczynamy się powoli rozumieć

Włodzimierz Czarzasty i Adrian Zandberg nie wykluczają stworzenia wspólnego lewicowego bloku w wyborach do PE. - Jest pan pierwszym dziennikarzem, którego zaproszenie żeśmy obydwaj przyjęli. Dajcie nam szansę na rozmowy - mówił Grzegorzowi Sroczyńskiemu z TOK FM przewodniczący SLD.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

W ostatnich wyborach samorządowych wynik zarówno SLD, jak i Partii Razem rozczarował część ich wyborów. Na Sojusz zagłosowało 6,7 proc. uprawnionych, a na Razem jedynie 1,6 proc. 

Politycy obu ugrupowań ogłosili, że usiądą do rozmów. 

- Czy toczą się między wami jakieś rozmowy? Czy poza tym, że ogłosiliście, że jesteście otwarci na współpracę z SLD, to coś się dzieje? - pytał w programie Świat się Chwieje Grzegorz Sroczyński

- Odpowiedź jest pozytywna, ale to jest oczywiste. Jeżeli deklarujemy, że chcemy rozmawiać, to rozmawiamy. Rozmawiamy z Zielonymi, z Sojuszem, rozmawiamy z Robertem Biedroniem. To jest kwestia odpowiedzenia sobie na pytanie, jak może wyglądać skuteczna alternatywa wobec duopolu. Rozmawiamy, poznajemy się - odpowiedział Adrian Zandberg. 

Potwierdził to przewodniczący SLD, Włodzimierz Czarzasty. - Tak, rozmawiamy. Co z tego będzie, nie wiem. Wierzę w to, że jest możliwość stworzenia bloku. Dobrze byłoby stworzyć blok lewicowy, progresywny, niech każdy nazwie go jak chce - tłumaczył polityk. 

Wspólnie do europarlamentu?

Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że bardzo chciałby spróbować stworzyć na wybory do Parlamentu Europejskiego blok oparty na Partii Razem, SLD, Zielonych oraz mniejszych partiach i "pewnie" na środowisku Roberta Biedronia. Zaznaczył jednak, że najpierw musi dowiedzieć się jakie poglądy będzie ono reprezentować. 

- Czy jest szansa stworzenia wspólnych list do europarlamentu? - pytał dziennikarz. 

- To jest kwestia tego, czy jesteśmy w stanie dogadać się co do tego, co ta lista miałaby zrobić. Dla mnie taka lewicowa lista, która idzie do Parlamentu Europejskiego, musi być listą, która zawalczy o to, aby Europa zrobiła realny socjalny zwrot  - odpowiedział Adrian Zandberg. 

Przewodniczący SLD zaznaczył, że wizja Europy socjalnej mu odpowiada. - Rozmawialiśmy z panem Adrianem niedawno na ten temat - dodał. 

- Czy ja sobie wyobrażam wspólną listę? Mówię jednoznacznie: tak. Wiem, co mam zrobić. Po pierwsze SLD ma zdolność koalicyjną, co jest ważne dla partii w ogóle. Możemy pójść sami, każdy głupi może pójść sam. Droga, na której mi bardzo zależy to, żeby to była droga listy lewicowej - tłumaczył.

Podkreślił również, że nie wyobraża sobie, aby w wyborach do PE startowało kilka list lewicowych. - Nie piszę się na to, ponieważ przy dwóch wielkich blokach związanych z Platformą i PiS ja nie mam ochoty być jako jeden z czterech. Nie piszę się na cztery listy lewicowe - wyjaśniał gość TOK FM.

Dodał, że jeśli z jakiś powodów nie uda się lewicy dogadać, wówczas SLD skorzysta z pomysłu Włodzimierza Cimoszewicza. - Będziemy (wtedy - red.) chcieli tworzyć blok z Platformą i PSL, który nie dopuści do tego, żeby PiS rozpieprzył miejsce Polski w Unii Europejskiej - dodał oraz zaznaczył, że decyzja, którą drogę wybierze jego ugrupowanie, nie została jeszcze podjęta: - Rozmawiam z panem Adrianem Zandbergiem, rozmawiam też z Zielonymi i Robertem Biedroniem. Nic nie zdecydowałem. Najbardziej zależy mi na jednej liście lewicowej. 

Dodał, że jest otwarty na dialog. - Pan Adrian Zandberg i jego środowisko jest bardzo otwarte w tej chwili. O ile się nie rozumieliśmy (wcześniej - red.), to zaczynamy się powoli rozumieć i nie dam złego słowa powiedzieć - podkreślił przewodniczący SLD.

 

Czy Razem chce się dogadać z SLD? 

Lider Partii Razem zaznaczył, że nie jest to jeszcze czas podejmowania decyzji, ale czas rozmów.

- Z naszej strony mogę powiedzieć bardzo jednoznacznie: będzie lewicowa alternatywa dla listy liberalnej - powiedział. 

- Czy pan chce się dogadać z SLD, żeby w tym bloku lewicowym było też SLD, czy nie ma pan takiego przekonania? - dopytywał Sroczyński. 

- Chcę się dogadać z tymi, którzy są przekonani, że chcą się dogadać. Dyskusja trwa. Media często mają chęć bycia katalizatorem, przyśpieszenia decyzji. Jak rozumiem, w Sojuszu trwa w tym momencie dyskusja, w którą stronę pójść i ona chwilę potrwa - wyjaśniał. 

Lider Partii Razem zaznaczył, że rozmowy, które są toczone, dotyczą konkretów programowych. - Jak na razie nasze spotkania brzmiały obiecująco, ale to jeszcze bardzo wczesny etap rozmów - podkreślił.   

- Jest pan pierwszym dziennikarzem, którego zaproszenie żeśmy obydwaj przyjęli. Dajcie nam szansę na rozmowy - podsumował Czarzasty. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • czy wybory do europarlamentu będą próbą?
 • czy Czarzasty jest gotowy nie wystawiać w wyborach Leszka Millera?
 • czy Robert Biedroń chce się porozumieć z SLD?  

Włodzimierz Czarzasty: Tak spiep.... 100-lecie Polski, to potrafi tylko pan prezydent Andrzej Duda

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (47)
SLD i Razem stworzą jedną listę do europarlamentu? Czarzasty: Zaczynamy się powoli rozumieć
Zaloguj się
 • ok-cham

  Oceniono 9 razy 3

  I Czarzasty, i Zandberg są z góry przegrani ze swoim podejściem do polityki. Jeden rozmienił na drobne, to co ocalało z SLD, drugi z powodów doktrynalnych marginalizuje swoją partyjkę, uznając zdolność koalicyjną za wadę. Razem, do kupy są raczej lewizną walczącą o zaczepienie się gdzieś i przetrwanie, a nie nowoczesną lewicą z zachęcającą wizją politycznej aktywności.

 • jkal

  Oceniono 9 razy 3

  i będzie Teraz Razem!

 • ksks3

  Oceniono 4 razy 2

  Lepiej późno niż wcale.
  Ale musi jeszcze trafić do polityków, że do wyborów trzeba iść wspólnym antypisowskim frontem. Jak już pokonacie PiS i ukarzecie "łamaczy" konstytucji to możecie sobie po staremu skakać do gardeł Ale wcześniej nie, bo czeka was polityczny niebyt a Polskę tragedia !

 • mcguirre

  Oceniono 4 razy 2

  Czyżby Zandberg zrozumiał, że 1% poparcia nie daje miejsca w parlamencie ? Moze ktoś mu podpowiedział. Rychło w porę. Pytanie czy panowie będą w stanie stworzyć rozsądna lewice ? Raczej wątpliwe.

 • miniorek

  Oceniono 6 razy 2

  Wszystko byle nie pisuary...rozumiem to i popieram.

 • 13facet13

  Oceniono 8 razy 2

  LITOŚCI...

 • obs-erwator0

  Oceniono 5 razy 1

  Pan Zandberg obudził się. W końcu. Byłam zwolenniczką partii Razem, ale już odpuściłam. Szkoda głosu. Może jak lewica stworzy blok,zmienię zdanie.

 • matts06

  Oceniono 2 razy 0

  Możecie też pokazać ciekawy sondaż na zlecenie partii Razem jaki zamieściło oko.press, parę dni temu tam świetnie widać, że lewica powinna i musi się zjednoczyć.

 • masofrev

  Oceniono 8 razy 0

  > żeśmy obydwaj przyjęli
  Po jakiemu to?
  A poza tym - 1% w wyborach samorządowych trochę Adrianka otrzeźwił, perspektywa niebytu i braku kasy czyni cuda, jeśli chodzi o szukanie koalicjantów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX