Rząd PiS wybrał trucicieli jako partnerów szczytu klimatycznego. Były minister: Po co prowokować?

- To zły pomysł - tak Maciej Grabowski, były minister środowiska, skomentował fakt, że rząd PiS uczynił partnerami szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach spółki, które najbardziej zatruwają powietrze, przez co tworzą zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Chodzi m.in. o elektrownię Bełchatów, Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron, Polską Grupę Energetyczną oraz PGNiG. - Po co się bierze takich partnerów? Albo, żeby stworzyć jakiś wizerunek, albo jeżeli się ma za krótką kołdrę, żeby pomogli zorganizować inne rzeczy - powiedział Maciej Grabowski, który był gościem Macieja Głogowskiego w Magazynie EKG w TOK FM.

Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach będzie trwał od 3 do 14 grudnia.

Według byłego ministra środowiska wchodzenie w partnerstwo ze spółkami, które są wykluczone z finansowania przez niektóre banki rozwojowe właśnie z powodu emisji trujących substancji, jest niefortunne. - Po co prowokować? - zastanawiał się Maciej Grabowski.

Jego zdaniem to "obniża oczekiwania i ambicje (uczestników szczytu - red.), które są niezwykle ważne, bo nie chodzi wyłącznie o twarde zapisy". - Na 2-3 tygodnie przed szczytem, przekazujemy po pierwsze, że dla nas symbolicznie ważne są spółki węglowe, które są partnerem. A po drugie, że w propozycji polityki energetycznej przewidujemy wyeliminowanie w ciągu raptem 12-13 lat wszystkich wiatraków. Jest to kompletne odejście od normalnych działań - powiedział Grabowski.

Według niego, jest to działanie nie tylko niepotrzebne, ale również szkodliwe dla polskiej gospodarki.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu:

 • Czy zdaniem Macieja Grabowskiego realny jest pomysł PiS, by wybudować pierwszy blok atomowy do 2033 r.?
 • Jak były minister środowiska ocenia dążenie firm energetycznych, by podnieść rachunki za prąd o 30 proc.?
 • Jakie byłyby trudności w wypłacie rekompensat za wyższe ceny prądu?

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Czy obawiasz się wpływu zatrutego powietrza (smogu) na swoje zdrowie?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (4)
Maciej Grabowski wybiera się na szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. Wywiad w TOK FM
Zaloguj się
 • androsaq

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczego nie wskazywać trucicieli? Mamy ich przypudrować i mówić, że trochę trują?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  W Polsce nie wystepuje przymus korzystania z samochdu elektrycznosci i ogrzewania.

 • krytek-7

  Oceniono 2 razy 0

  Jastrzebska Spolka Weglowa wydobywa glownie wegiel koksujacy,ktory ze smogiem nie ma nic wspolnego.Stali nie da sie produkowac bez koksu,nawet z blogoslawienstwem ojca Rydzyka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX