"Polska nie realizuje jednego z zapisów ustawy o prawach pacjenta". Chodzi o leczenie raka

Według fundacji onkologicznej Alivia, Polska nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec osób chorych. Organizacja stworzyła specjalny portal, w którym pacjenci mogą sprawdzić, czy przypisywane im leki są zgodne z europejskimi wytycznymi.

Jak mówił w TOK FM Wojciech Wiśniewski, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w fundacji, Polska nie realizuje jednego z zapisów ustawy o prawach pacjenta. Chodzi o prawo wszystkich chorych do leczenia odpowiadającego aktualnej wiedzy medycznej. 

- Czy lekarze o najnowszych terapiach nie wiedzą, czy nie mają możliwości ich zastosowania? - pytała prowadząca audycję Karolina Głowacka

- Wydaje mi się, że przede wszystkim nie mają możliwości ich zastosowania, ale nie wiem do końca czy o wszystkich terapiach wiedzą, ponieważ jeśli chodzi o edukację, to polskie państwo nie wspiera lekarzy po dyplomie - tłumaczył ekspert.

Zaznaczył, że fundacja co około dwa lata sporządza stosowne raporty, w których sprawdza, w jaki sposób polskie państwo wywiązuje się z realizacji prawa do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną. Teraz zaś stworzyła do tego specjalny portal - oncoindex.org

Co można sprawdzić na portalu?

Tworząc portal fundacja przeanalizowała dziesięć guzów litych oraz dziesięć chorób hematonkologicznych, na które umiera największa liczba Polaków. Sprawdzono, czy leki rekomendowane w ich leczeniu przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej są finansowane przez NFZ

Wynik nie zachwyca. Polska ma indeks -71. Co to znaczy?

- Zakres wyników, które można osiągnąć, to od - 100, czyli żaden lek nie jest dostępny, do 0, czyli działa realizacja prawa pacjenta do leczenia zgonie z aktualną wiedzą medyczną - tłumaczył gość TOK FM. 

Specjalista zaznaczył, że portal powstał przede wszystkim po to, aby dostarczyć pacjentom wiedzę o tym, jakie leki są aktualnie rekomendowane w leczeniu danej choroby. Tłumaczył, że z powodu braku czasu lekarze często nie rozmawiają z pacjentami o opcjach, które nie są refundowane przez płatnika. - A mogą być one dla nich pewną szansą - podkreślił. 

Zmiany są, ale cały czas jesteśmy daleko

Wiśniewski podkreślił, że choć wskaźnik dostępności zalecanych przez ETOK leków poprawił się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to nadal zagwarantowanie polskim pacjentom realizacji ich prawa "jest niestety odległe". 

Dodał, że celem fundacji nie jest uderzenie w instytucje, ale zwrócenie uwagi na to, że prawo pacjenta jest de facto nierealizowane.

-  Z drugiej też strony chcemy zwrócić uwagę na różnicę między deklaracjami a faktycznym działaniem - wyjaśniał. 

Argumentował, że chociaż już minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że onkologia to priorytet, to cały czas przeczą temu liczby. - Między 2016 a 2017 rokiem wzrost (nakładów- red.), jeśli chodzi o całą onkologię, wyniósł mniej niż 1 procent. Ten wzrost wydatków nie jest znaczący - podsumował. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • jakie rozwiązania proponuje fundacja?
 • jaka została przyjęta metodologia w obliczeniach indeksu przedstawianego przez portal;
 • o karcie pacjenta onkologicznego;
 • o bonach transportowych.
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Leczenie nowotworów w Polsce
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 8 razy 8

  a tymczasem w Australii opracowuje sie uniwersalny test, wykrywajacy 90% kazdej postaci raka. Test trwa 10 minut. Prace nad ulepszeniem i badaniami klinicznymi trwaja.
  Ale w Australii nie dotuje sie kosciola katolickiego miliardami dolarow.

 • andmas

  Oceniono 6 razy 6

  W Polsce miliardy idą na KK , jak twierdzą obdarowani to najlepsza droga do zbawienia ... ,po co leczyć ,zawsze to można powiedzieć ciemnemu ludowi , BÓG TAK CHCIAŁ !!! .

 • tad-tad

  Oceniono 5 razy 5

  W tym kraju, odpowiednią wagą przykłada się do panujacych, Przywadek JK, pokazuje, jak się starają, a pozostali, niexh szukają sponsorów, gdy potrzebna jest np, kolonoskopia, jako badanie sprawdające po leczeniu, to terminy wyznaczane są tak odległe, że trzeba prywatnie, a pisowski ministej, wydaje pieniądze na propagandę zabiegów kolonoskopi jako profilaktyki, No paranoja , ale może chodzi o sposorowanie pisowskich mediów , a nie o dbanie o ludzi , może ? na pewno .

 • 11krzych

  Oceniono 4 razy 4

  Na naprotechnologię pieniądze są. A to nie służy leczeniu, tylko pasieniu katolickiego pasożyta. Szpitale też pieniędzy na leczenie nie mają ale kapelan na etacie musi być.

 • justas32

  Oceniono 4 razy 4

  Żyjemy w prymitywnym, zacofanym kraju pełnym prymitywnych, zacofanych ludzi którzy nic nie rozumieją. Tu nigdy nie będzie normalnie ...

 • auxlux

  Oceniono 2 razy 2

  Moja żona miała 2 guzy tarczycy, ok 70ml i 50ml (po polsku całkiem spore). Postanowiła coś z tym zrobić jak jeden z nich się przemieścił i stał się bardzo widoczny na szyi. Lekarze zgodnie stwierdzili, że niestety tarczyca do wycięcia łącznie z guzami, leki, hormony i problemy zdrowotne do końca życia. Poszukała, poczytała. Okazuje się, że można niektóre guzy leczyć zastrzykami z etanolu. Po około 10 wizytach, które trwały z rok, po guzach prawie nie ma śladu - 0.5ml i 2ml. Tarczyca cała, hormony się unormowały. W trakcie się dowidziała, że jest także jeszcze mniej inwazyjna echoterapia. Czemu o tym nie mówią lekarze? To nie jest tajna wiedza, za granicą są to normalne i stosowane praktyki. To nie jest jakiś szamanizm Zięby, czy coś, tylko normalna skuteczna procedura lecznicza.

 • fitt

  Oceniono 4 razy 2

  Polska odmawia wypisania recepty
  Polska odmawia leczenia
  Polska odmawia przyjecia do szpitala
  Polska usmierca chorych

 • do100jnik

  Oceniono 1 raz 1

  rząd, rządowe rodziny (a to jak wiemy wartsość sama w sobie) i inni poplecznicy będą mieli dostęp do pełnej gamy dostępnych nowoczesnych metod leczenia, ale ta reszta, a niech sobie zdycha im szybciej tym taniej wyjdzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX