Rządowy strateg twierdzi, że Polacy nie chcą wiatraków. Badania wydają się mówić co innego

Prof. Waldemar Paruch pełnomocnik premiera ds. Centrum Analiz Strategicznych, mówił w TOK FM, że rząd nie będzie stawiać wiatraków na lądzie, bo nie chcą tego obywatele. Wydaje się to stać w sprzeczności z badaniami Polskiej Akademii Nauk.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!  Sprawdź szczegóły >>>

Odchodzenie od energetyki wiatrowej na lądzie rząd tłumaczy swoimi zobowiązaniami wobec obywateli. Prof. Waldemar Paruch, pełnomocnik premiera ds. utworzenia i funkcjonowania Centrum Analiz Strategicznych, wyjaśniał w Poranku Radia TOK FM, dlaczego wiatraki mają być stawiane tylko na morzu. 

- Dlaczego nie na lądzie? - pytał Piotr Kraśko

- No bo jest pewien problem. Nie można rządzić w państwie demokratycznym wbrew oczekiwaniom społecznym. Zasadniczo, były badania takowe prowadzone, jest bardzo trudno na lądzie postawić wiatraki bez protestów lokalnej społeczności, która po prostu sobie tych wiatraków nie życzy - wyjaśniał gość TOK FM. 

Nie wiadomo jednak, na jakie badania się powoływał. Polska Akademia Nauk zidentyfikowała 102 konflikty społeczne dotyczące wiatraków. A Urząd Regulacji Energetyki podawał, że w 2015 roku w Polsce było 981 farm wiatrowych (zarówno pojedynczych turbin, jak i dużych farm wiatrowych). Według danych PAN konflikty objęły 4 proc. gmin w kraju. 

Zdaniem prof. Parucha osób przeciwnych wiatrakom nie da się też szybko, w ciągu roku, przekonać do ich stawiania. - To są dekady, to jest zmiana mentalności - stwierdził. 

- Nie bardzo to rozumiem, z badań wynika też, że ludzie chcą sejmowej komisji do wyjaśnienia afery KNF, to wtedy badań nie słuchamy. A pan się powołuje, że gdzieś jakaś społeczność lokalna nie chce wiatraków, to jest to wtedy wytyczna dla rządu? - nie ustępował Kraśko. 

- Nie. Miałem przyjemność mieszkać kilka miesięcy w Bieszczadach i był tam totalny bojkot pomysłu władz lokalnych budowania wiatraków. Była słynna afera wiatrakowa na Podkarpaciu. Kiedy budowano wiatraki na mocy decyzji władz samorządowych, a one potem wybory przegrywały, między innymi z tego powodu - odpowiadał prof. Paruch. 

Kraśko dodał, że być może to władze samorządowe nie potrafiły wytłumaczyć obywatelom, dlaczego należy stawiać wiatraki.

- Niektóre zjawiska są na poziomie świadomości ludzkiej dzisiaj niewytłumaczalne - powiedział prof. Paruch. I kolejny raz przypomniał, że ludzkiej świadomości "nie da się zmienić w jeden rok".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Kiedy powstanie planowana przez rząd elektrownia atomowa?
 • Na ile lat starczy Polsce węgla?

Brak przywitania Tuska jest zrozumiały? Waldemar Paruch w Poranku TOK FM

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Prof. Waldemar Paruch w TOK FM
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 8 razy 4

  Jasne, wielki strach bo wiatraki odbiorą Polakom pięćset plus!!
  Są groźniejsze niż "totalna opozycja", Tusk i UE!!!! razem wzięci.
  Panu profesorowi nieźle podwiało pod beret.

 • lilla_veneda

  Oceniono 3 razy 1

  Bardzo dobry tytuł: " Badania WYDAJĄ SIĘ mówić co innego". Kro chce mieć taki wiatrak w ogródku, ręka w górę.

 • jasiekiera

  Oceniono 5 razy 1

  Totalna opozycja przeciwko totalnej glupocie.

 • krytek-7

  Oceniono 2 razy 0

  Prawdziwy rzadowy strateg siedzi na Nowogrodzkiej.Tylko on wie i decyduje,co jest dobre dla Polakow.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 0

  Kazdy Polak marzy o posiadaniu takiego wiatraka w ogrodku, przed oknem.

 • calmy

  Oceniono 2 razy 0

  Polacy nie życzą sobie wiatraków w pobliżu miejsca zamieszkania. Zyczą sobie natomiast czystej energii z wiatraków stojących za sąsiednią wsią gdzie wiatraki już nie przeszkadzają.
  Taki naród.

 • calmy

  Oceniono 2 razy 0

  >>>- Niektóre zjawiska są na poziomie świadomości ludzkiej dzisiaj niewytłumaczalne - powiedział prof. Paruch<<<

  Wycierają sobie gębę demokracją gdy tylko im to wygodne aby natychmiast o niej zapomnieć gdy koliduje to z ich interesami.
  Pan profesor pisowski kapituluje przed ciemniactwem.

 • endrju1521

  Oceniono 7 razy -1

  Z takimi bezmózgowcami daleko nie zajdziemy...

 • glit64

  Oceniono 4 razy -2

  Oczywiscie, tym razem Paruch ma racje. Polacy nie zycza sobie wiatraków bo te nie podobaja sie księżom katolickim. Albowiem wszystko co wyższe jest od dzwonnicy koscioła od Szatana pochodzi. Amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX