Kraśko odpowiada na słowa Dudy. "Fakty są takie, że zanieczyszczone powietrze w Polsce morduje ludzi"

- Nikt nie będzie mordował polskiego górnictwa. Natomiast jest faktem, że 40 tys. ludzi w Polsce umiera z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem - mówił w TOK FM Piotr Kraśko. Dziennikarz zaapelował do prezydenta, by zajął się kwestią zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Podczas uroczystości barbórkowych Andrzej Duda mówił we wtorek do górników, że póki on jest prezydentem, "nie dopuści do tego, by ktokolwiek mordował polskie górnictwo".

- Otóż panie prezydencie, słowa o mordowaniu polskiego górnictwa są efektowną figurą retoryczną, ale tylko i wyłącznie przenośnią. Nikt nie będzie mordował polskiego górnictwa, nie trzeba go przed tym ratować - komentował Piotr Kraśko w "Poranku" Radia TOK FM.

Zdaniem dziennikarza faktycznym problemem jest dziś w Polsce zanieczyszczenie powietrza. I skutki, jakie to niesie za sobą.

- Jest faktem, że 40 tys. ludzi  w Polsce umiera z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem. Ci ludzie są mordowani przez zanieczyszczone powietrze. Kłopot w tym, że kiedy mówimy o tak wielkich liczbach jak 40 tys. osób rocznie, to trudno nam to sobie wyobrazić. Ale fakty są takie: zanieczyszczone powietrze w Polsce morduje ludzi, tymczasem górników i górnictwa nikt mordować nie chce - mówił.

Ostatni moment. Ostatni prezydent

Piotr Kraśko podkreślił, że nikt nie obwinia Andrzeja Dudy o złą jakość powietrza w Polsce. Bo obecna sytuacja jest skutkiem wieloletnich zaniedbań. - Ale będzie pana winą, jeżeli nic pan w tej sprawie nie zrobi. Jak ktoś trafnie zauważył: jesteśmy pierwszym pokoleniem, które zdaje sobie sprawę z tego, jak katastrofalny wpływ człowiek ma na środowisko, i może ostatnim pokoleniem, które realnie ma szansę tę sytuację zmienić. Może pan jest pierwszym prezydentem, za którego wiemy, jak fatalna jest sytuacja w Polsce. I też ostatnim, który realnie coś może zmienić, nim naprawdę będzie za późno - ocenił dziennikarz. 

Kraśko apeluje do prezydenta. W sprawie energooszczędnych żarówek

Dlatego czas na konkretne działania. - Zamiast budować figurę retoryczną, o mordowaniu polskiego górnictwa, może się zastanówmy, co rozbić, by zanieczyszczone powietrze nie mordowało Polaków. Bo to za pana prezydentury sytuacja jest tak fatalna, że stacje telewizyjne muszą rano podawać informacje o stanie jakości powietrza w polskich miastach. Za pana prezydentury na 50 miast Europy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem 36 to są polskie miasta. Panie prezydencie, więc może warto się tym zająć, a nie bronić górników przed czymś, co im nie grozi - powiedział Kraśko.

I podkreślił, że odpowiedzialnością prezydenta jest to, by "mieć plan, co zrobić dalej, żeby uratować Polaków".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (153)
Kraśko odpowiada na słowa Dudy. "Fakty są takie, że zanieczyszczone powietrze w Polsce morduje ludzi"
Zaloguj się
 • banan125

  Oceniono 36 razy 24

  słuchając czasem wypowiedzi Prezydenta RP (np. szydzenie w Berlinie z zakazu sprzedaży żarówek żarowych w UE), oraz 'mordowanie górnictwa" zastanawiam się jaki defekt mózgu ma ten Pan, że nie potrafi logicznie myśleć i niewerbalnie zachowuje się jak małe dziecko ...

 • endrju1521

  Oceniono 28 razy 22

  Tak, tak, PiS, to prehistoryczna skamielina.

  Z tą faszystowską sektą, myślącym nie po drodze...

 • ojciec_belzebub

  Oceniono 21 razy 19

  Wspiąłem (właściwie zniżyłem) się na wyżyny logiki, demagogii i retoryki PiS/p.o. prezydenta RP dla ciemnego luda. Oto ona:

  Jeżeli przy wydobyciu węgla w Polsce zatrudnionych jest ok. 120 tys. osób, a rocznie z powodu węglowego smogu umiera 40 tys. osób, to można powiedzieć, że co 4 lata każda osoba zatrudniona w górnictwie węglowym ma na sumieniu jednego trupa.

  Dziękuję za uwagę :)

 • pepper-salt

  Oceniono 20 razy 14

  A czego można się spodziewać po bufonowatym dupku Dudzie?! Jakoś te Dudy Polsce się nie udały .....

 • Oceniono 28 razy 14

  Ten koleś wykorzystuje każdą okazję do poniżenia Polski. Kompromituje nasz kraj i nas - obywateli tego kraju. Czy naprawdę musimy być zawsze pośmiewiskiem na świecie? zbiorowiskiem ciemniaków? jak można być takim nie douczonycm tłukiem?

 • mcguirre

  Oceniono 18 razy 12

  Panie paraprezydencie a jak pan wytłumaczy fakt, że w tej chwili już 10 % węgla to surowiec sprowadzany z Rosji ?

 • jacmenos

  Oceniono 13 razy 11

  W rodzinnym domu Dudów rodzice razem z dziećmi odprawiali w domu drogę krzyżową, klęcząc i modląc się przed kolejnymi stacjami męki Pańskiej.

  Przez cały adwent budziliśmy dzieci o świcie i o 6.30 rano byliśmy już w kościele na roratach. Codziennie. Chcieliśmy, żeby nasze dzieci traktowały życie religijne poważnie. Jaś (ojciec Andrzeja )był tu zresztą bardzo rygorystyczny - dodała.
  Ten fragment wywiadu matki Dudy wiele mówi ! Sposób na zwichniecie osobowości dziecka opatentowany !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX