Ameryka żegna George'a Busha. "Uczył nas, jak wyrastać w godności, poczuciu humoru, radości"

W Narodowej Katedrze Kościoła Episkopalnego w Waszyngtonie zakończyła się w środę główna ceremonia żałobna po śmierci 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Herberta Walkera Busha.

Najważniejszym mówcą podczas uroczystości żałobnych w Waszyngtonie był 43. prezydent Stanów Zjednoczonych George Walker Bush, najstarszy syn zmarłego prezydenta. Podobnie jak inni przemawiający na ceremonii, przytaczał wydarzenia z prywatnego i politycznego życia swojego ojca. Podkreślił, że były prezydent uczył godności, poczucia humoru i radości.

- W ubiegły piątek, kiedy dowiedziałem się, że zostały mu minuty życia, zadzwoniłem do niego i powiedziałem: "Tato, kocham cię". On odpowiedział: "Też cię kocham" - to były jego ostatnie słowa - wyznał podczas swojego przemówienia George W. Bush.

- Byłeś najwspanialszym ojcem, jakiego tylko mogłem sobie wymarzyć. Pociesza mnie tylko to, że tato trzyma już mamę za rękę - dodał. 

Nabożeństwo żałobne w neogotyckiej świątyni rozpoczęło się od wniesienia przez poczet sztandarowy amerykańskich sił zbrojnych w towarzystwie najbliższej rodziny trumny z ciałem byłego prezydenta.

Uczestniczyli wszyscy żyjący prezydenci USA

W ceremonii w Narodowej Katedrze Kościoła Episkopalnego udział wzięli obecny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią Trump i wszyscy żyjący byli prezydenci USA. Wśród gości zagranicznych uczestniczących w uroczystościach znajdowali się prezydent Andrzej Duda i były prezydent Lech Wałęsa.

Po uroczystościach w waszyngtońskiej katedrze trumna ze zwłokami byłego prezydenta zostanie przetransportowana do wojskowej bazy lotniczej w stanie Maryland (Joint Base Andrews). Dalsze uroczystości pogrzebowe odbędą się w Teksasie.

41 prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie pochowany w czwartek ok. godz. 17 czasu miejscowego (23 czasu polskiego) na terenie prezydenckiej biblioteki swojego imienia w College Station w Teksasie obok swojej zmarłej w kwietniu br. żony Barbary Bush i córki Robin, która zmarła na białaczkę w 1953 r. w wieku zaledwie 3 lat

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Ameryka żegna George'a Busha. "Uczył nas, jak wyrastać w godności, poczuciu humoru, radości"
Zaloguj się
 • prelude93

  Oceniono 1 raz 1

  A widzieliscie filmik jak Bolek stoi jak ostatnia ..... i nikt go nie POznaje? Tego naszego hitu eksportowego, najwiekszego POlaka zaraz po Papiezu? ;)

 • rastablaster

  0

  Obrzydliwa laurka dla zbrodniarza wojennego, który podpalił Bliski Wschód.

  Zawodowe presstytutki nie wyczuwają ironii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX