Gasiuk-Pihowicz: Mieliśmy alternatywę, że KO zostanie zburzona przez współpracowników Lubnauer

Kamila Gasiuk-Pihowicz tłumaczyła w TOK FM, że jej rozstanie z Nowoczesną było podyktowane chęcią ratowania Koalicji Obywatelskiej.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Razem z Kamilą Gasiuk-Pihowicz do Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej przeszło ośmioro posłów Nowoczesnej. 

Dla klubu Nowoczesnej odejścia mają duże znaczenie, także dlatego, że zmienia się on tym samym w koło poselskie. Nowoczesna ma teraz w Sejmie 14 posłów. Aby możliwe było istnienie klubu, potrzebnych jest co najmniej 15 osób.

Przejścia posłów Nowoczesnej do PO-KO. Jaki jest zysk polityczny?

Była przewodnicząca klubu Nowoczesnej tłumaczyła w "Poranku Radia TOK FM", że jej decyzja o przejściu do Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej była podyktowana obawą, że partia Katarzyny Lubnauer będzie chciała opuścić KO.

- Trzeba powiedzieć wprost, że w Nowoczesnej bardzo jasno rysował się pewien spór. Pojawiały się bardzo mocno głosy współpracowników Katarzyny Lubnauer mówiące o tym, że Nowoczesna powinna wyjść z koalicji i samodzielnie pójść do wyborów do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego - tłumaczyła Gasiuk-Pihowicz. 

Prowadząca program Karolina Lewicka nie dała temu wiary. - Pani chce, żebym w to uwierzyła? Nowoczesna jest poniżej progu wyborczego - podkreśliła dziennikarka, dodając, że partia ma długi i nie ma struktur, więc byłaby to samobójcza strategia. 

- Taką właśnie mieliśmy rzeczywistość. Podczas wielu rozmów, które toczyły się w ostatnich tygodniach, pojawiały się głosy, że Nowoczesna samodzielnie powinna pójść do wyborów - powtórzyła. Gasiuk-Pihowicz dodała, że o takiej możliwości mieli mówić  m.in. Jerzy Meysztowicz, Mirosław Suchoń i Adam Szłapka. 

- Mieliśmy alternatywę: albo Koalicja Obywatelska zostanie zburzona przez współpracowników Katarzyny Lubnauer poprzez wyprowadzenie Nowoczesnej z tego projektu, albo będzie budowana, tak jak do tego namawiałam. I stąd konieczność utworzenia także reprezentacji Koalicji Obywatelskiej w polskim parlamencie - podkreśliła. 

Nie ma już Koalicji Obywatelskiej?

Karolina Lewicka zwróciła uwagę, że "logicznie rzecz ujmując", nie ma już z udziałem posłów, którzy zmienili klub parlamentarny, takiego bytu jak Koalicja Obywatelska. - Do tego potrzebna jest Nowoczesna jako byt polityczny - zaznaczyła gospodyni "Poranka Radia TOK FM".

- KO opierała się nie tylko na ruchach politycznych, ale także na wielu osobach, sympatykach, przedstawicielach różnych ugrupowań. Ja ze swoimi wartościami Nowoczesnej dalej jestem w Koalicji Obywatelskiej. Mam swoje wartości, które w pewnych kwestiach są różne od Platformy - tłumaczyła, wskazując np. na jej podejście do związków partnerskich.

Dodała, że od trzech lat budowała współpracę z politykami PO, ponieważ rozumiała, że jedyną możliwością, aby "przeciwstawić się niszczącej sile PiS, jest budowanie wspólnego frontu". - Wszyscy odpowiedzialni politycy muszą zdać sobie sprawę, że jeżeli chcą zawalczyć z PiS w nadchodzących wyborach, będą musieli rozważyć konieczność startu spod szyldu KO - tłumaczyła. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • czy Kamila Gasiuk-Pihowicz otrzymała propozycję startu do PE z drugiego miejsca listy warszawskiej?
 • czy wchłonięcie posłów Nowoczesnej przez PO-KO będzie zachętą do współpracy dla PSL i SLD?
 • o zatrzymaniu byłego szefa KNF Andrzeja Jakubiaka.

Ile osób zabierze Nowoczesnej Ryszard Petru?

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (49)
Kamila Gasiuk-Pihowicz odeszła z Nowoczesnej. Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 6 razy 6

  nadstawiła zadu grześkowi i próbuje to zaszczekać :)

 • hrkukus

  Oceniono 5 razy 5

  Gorzej niż zbrodnia, to błąd. Jeszcze jakoś rozumiem posłów, przyzwyczaili się i polubili takie życie, ale Schetyna strzelił sobie w stopę. Powinien za wszelką cenę utrzymać status quo, nawet gdyby było oparte na czystej fikcji. Jeszcze dobrze nie zaczął, a już skończył.
  A Kamila dość zabawna, woda sodowa uderzyła i nawet na skuteczne zaklinanie rzeczywistości nie pozwala. .

 • corasad

  Oceniono 5 razy 5

  To co zrobiła KGP wzmacnia i chroni tylko ją i PO.

 • maruda.marudna

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Budka do dzieła. Weźmie się pan za tę sprawę. Wyborcy małej wyszczekanej są wku...eni.

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 5

  Ujmę to szerzej: Nowoczesnej już NIC nie uratuje, a przyszłością Koalicji Obywatelskiej, to powinien zająć się ktoś z PO, bo przy Schetynie ugrupowanie NIE WYJDZIE poza granicę 15%

  Dlatego trzeba powiedzieć jasno, ZACZĘŁO się przemieszczanie szczurów (w tym momencie myszek :-)) z jednego okrętu na drugi :-)) A nowemu Klubowi też nie wróżę łatwych dni, gdyż myszka-agresorka jest na tyle silną osobowością, że wkrótce zacznie walkę ze Schetyną.

  No chyba że ten się zorientuje i "spuści" ją na 4 lata do Parlamentu Europejskiego :-)

 • nemilek

  Oceniono 6 razy 4

  To ja cię Myszka broniłem na tym forum, ja cię chwaliłem, ja cię wręcz uwielbiałem a ty teraz takie pierdoły tutaj opowiadasz ? Uciekasz jak szczur z tonącego okrętu, żałosne ... Najpierw mąż "przepił" kasę partyjną, teraz ty chcesz dokończyć dzieła zniszczenia partii, którą razem budowaliście i której program był nadzieją i planem odnowy ojczyzny. Twoim świętym obowiązkiem było słuchać szefowej cokolwiek nie rozkaże. To nie ślepemu przypadkowi pisdziaki zawdzieczają dojście do władzy, tylko niekwestionowanemu przywództwu Kaczyńskiego. Gdyby członkowie PIS mieli pod tym względem taką mentalność jak ty i inni rozbijacze, to by się już dawno podzielili na 14 partii. Nie będę słuchał twoich wywodów ani tu, ani na TVN ani nigdzie indziej indziej, bo to są wypowiedzi podobne do tych Leszka Millera, który najpierw wystawił Ogórkową na rezydenta, potem zrobił koalicję ze zbankrutowanym Palikotem, by wreszcie podnieść próg wyborczy na 8 %. Jak się okazało, że dzięki niemu PIS zdobył samodzielną większość powiedział, że jest zmęczony i wycofuje się z polityki, by wreszcie biegać po wszystkich możliwych stacjach i wymądrzać się na wszystkie polityczne tematy co czyni do dzisiaj ... żałosne. Ty jesteś Myszka jak ten Leszek Miller

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 4 razy 4

  KG-P to Kałuża w spódnicy.

 • tomaselli

  Oceniono 4 razy 4

  Boze chron mnie od przyjaciol bo z nieprzyjaciolmi sam dam sobie rade.

 • skiba17

  Oceniono 6 razy 4

  Co za bzdura. Sorry, ale ta pani jest kompletnie niewiarygodna. Lubnauer miałaby zburzyć KO, o której cały czas trąbiła, jaki to świetny pomysł i sukces? W efekcie to Gasiuk-Pihowicz zburzyła tą koalicję i za to mam nadzieję skończy na śmietniku historii polskiej polityki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX