Andrzej Jakubiak, były szef KNF, zatrzymany przez CBA. "To odwet za SKOK Wołomin"

Poprzednik Marka Chrzanowskiego na stanowisku szefa KNF zatrzymany przez CBA. Funkcjonariusze zatrzymali też 6 innych wysokich urzędników komisji.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Andrzej Jakubiak był szefem Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2011-2016. Po nim stanowisko objął Marek Ch., któremu przed tygodniem prokuratura w Katowicach postawiła zarzut. Ch. spędzi w areszcie dwa miesiące. Powodem są obawy mataczenia.

Agencji Centralnego Biura Antykorupcyjnego ze Szczecina zatrzymali też 6 innych wysokich urzędników komisji. Śledztwo dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014 r.

Do zatrzymań, jak informuje biuro prasowe CBA, doszło w Warszawie i  w miejscowościach podwarszawskich.

Dziś zatrzymani mają być przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty.

Wśród zatrzymanych jest Wojciech Kwaśniak (zgodził się na podawanie nazwiska - red.), zastępca Andrzeja Jakubiaka, gdy ten był szefem KNF. Kwaśniak w 2014 roku został brutalnie pobity przed własnym domem. W prasie pojawiały się informacje, że napaść mogła mieć związek z kontrolami na SKOK Wołomin, jakie zlecił zastępca J.

"Odwet za SKOK Wołomin"

- Chyba nie ulega dla nikogo wątpliwości, że to zatrzymanie ma tło polityczne - mówi pełnomocnik Kwaśniaka, mecenas Jerzy Naumman. - Po pierwsze to odwet za SKOK Wołomin. Po drugie – chęć przykrycia rękoma prokuratury afery KNF pod rządami Marka Chrzanowskiego - dodaje adwokat. 

Demonstracja polityczna?

Michał Broniatowski, szef biura Politico w Warszawie, sugerował, że zatrzymanie Jakubiaka może mieć charakter polityczny. - Choć nie mam takiej pewności, to widzę co się dziej. Pan Marek Chrzanowski przez 3 tygodnie chodzi wolny, ma czas na opróżnienie swojego biurka, sejfu. Tymczasem po pięciu latach od wydarzenia, nie wiadomo z jakiego powodu, ludzi wyciąga się z łóżek o 6 rano i wiezie do prokuratury do Szczecina. Jeżeli to nie jest demonstracja polityczna, które znam z poprzednich lat, to co nią jest? - dziwił się komentator Poranka TOK FM.

Poranne zatrzymania wywołały wiele komentarzy na Twitterze. - PiS opóźniał objęcie SKOK nadzorem KNF. Gdy to nastąpiło, ujawniono straty rzędu 5 mld zł. Prokuratorzy w Szczecinie zlecili zatrzymanie W. Kwaśniaka i 6 innych b. urzędników KNF za rzekome opóźnienia ws SKOK Wołomin! Twórca SKOK- G. Bierecki jest senatorem PiS - napisał Leszek Balcerowicz, były minister finansów.

- Skandaliczna próba rozmycia przez prokuraturę i CBA dwóch afer naraz: korupcyjnej propozycji Marka Ch. (przez pokazanie, że rzekomo także byli szefowie KNF są jakoś „umoczeni”) i afery SKOK Wołomin (obciążenie tych, którzy ją ujawnili) - napisała na Twitterze Bianka Mikołajewska z portalu oko.press.

Z kolei Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej" ironicznie zasugerował, że zatrzymania to "genialny krok ze strony PiS"

- Zatrzymanie byłego przewodniczącego KNF i sześciu jego podwładnych wygląda mi na próbę "podmiany" afery w KNF na inną. Skoro ta podmieniona też jest w KNF, to może nikt się nie zorientuje i prezes NBP wreszcie będzie miał trochę spokoju? - napisał Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny i bloger.

Czytaj też: Dziennikarze podpadli NBP. Wszczęto procedury prawne w celu ochrony dobrego imienia banku centralnego>>>

Afera SKOK Wołomin

W sprawie SKOK Wołomin zarzuty usłyszało 872 osób, a 305  zostało oskarżonych. Z kasy w Wołominie wyłudzono blisko 3 mld zł. Zarzuty postawiono osobom pełniącym najwyższe stanowiska w kasie - prezesowi i wiceprezesom. 

Po upadku SKOK-u Wołomin Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił deponentom kasy około ponad 2 mld 200 mln zł. 

SKOK-i zostały poddane nadzorowi bankowemu dopiero w 2012 roku, dzięki czemu wypłacenie pieniędzy poszkodowanym było możliwe. NBP popierał objęcie ich nadzorem już w 2006 roku, ale wówczas PiS się temu sprzeciwiał

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
KNF. Andrzej Jakubiak zatrzymany
Zaloguj się
 • lidka1313

  Oceniono 6 razy 4

  jest to niepojęte co się w tym kraju dzieje, bandyci z pisu przez lata przykrywali nieprawidłowości w skokach, wetując i blokując próby ich wciągnięcia pod nadzór KNF, kiedy zaczęły się kontrole i wykazano katastrofalną kondycję SKOKów (m.in Wołomin), ówczesny wiceszef KNF, wybitny specjalista Wojciech Kwaśniak, został zatłuczony niemalże na śmierć bejsbolami na ulicy i wiele miesięcy spędził w szpitalu (to było w 2014 roku). Sprawcy zostali ujęci, ale do dziś nie ponieśli żadnej odpowiedzialności, są na wolności, bo są chronieni przez bandytę który udaje prokuratora generalnego w tym kraju, natomiast, urzędnicy i specjaliści, którzy ujawnili miliardowe malwersację w skokowej piramidzie finansowej są właśnie aresztowani!!! żyjemy w republice bananowej!!!

 • safelogica

  Oceniono 5 razy 3

  Przestępstwo urzędnicze? W związku z brakiem nadzoru nad SKOK Wołomin? To nawet nie jest śmieszne. KNF mogła objąc nadzorem SKOK po zmianach ustawowych w roku 2012 i to zmianach blokowanych przez PIS. Nikt nie stawia natomiast zarzutów twórcy i nadzorcy nad wszystkimi kasami SKOK - Biereckiemu???? KNF mógł tylko ostrzegać od 2013 i nic więcej. Ale dla suweren poszedł komunikat szef KNF z czasów PO też siedzi, chociaż zatrzymanie nie jest środkiem ograniczenia wolności, zatrzymuje nas policja na drodze na analogicznej podstawie.
  Zapowiada się sezon przepełnienia więzień. Ale czas biegnie a co zrobi tysiące skorumpowanych urzędników powołanych i awansowanych przez PIS do wykonywania zadań partyjnych? Co zrobią nie w roku 2020 lecz w roku 2024? Gdy suweren będzie pluł jadem na samo wspomnienie PIS. Kryzys ekonomiczno-społeczny dopiero się rozkręca, nie widzę tylko siły zdolnej do wprowadzenia stanu wojennego rodem z 1981. Czyżby inny wariant?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Przypomnijmy po krotce sprawa Wolomina to ta sama osmiornica co Get Back Idea Bank, krakowski sad, lacza je te same osoby, jak Tomasz S. To nowy model biznesowy wydmuszki MFG, poprzez wyjecie kapitalu ze spolki. Niczym to sie nie rozni od odszkodowan za pozorowana stluczke. Mowiac otwarcie nie widze mozliwosci zapobegania tego typu przestepstwom jak nadzor.

 • calmy

  Oceniono 1 raz 1

  Tak to jest gdy służby kierowane są przez przestępców.
  Bandyci dokonali aresztowania ofiar. Sprawcy ścigają oszkodowanych.
  Rodacy , jak długo macie zamiar tolerować działania przestępczej organizacji, która nazwała się partią i objęła władzę?

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy -2

  Zatrzymany dziś były szef KNF, to jak się można domyślić - człowiek Platformy.
  Kto stoi za aferą SKOK Wołomin i machlojek w pozostałych SKOK-ach - wiadomo.
  Wniosek: Koryto i szmal jednoczą wszystkich.

  Więc pamiętajcie o tym WSZYSCY głosujący na kandydatów nominowanych przez duopol głównych partii ze styropianem w herbie, czyli Platformy i PiS. Najwyższy czas POGONIĆ na cztery wiatry, całe to towarzystwo wzajemnej adoracji :-(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX