Opozycja krytykuje zatrzymanie byłego szefa KNF: "To PiS blokował nadzór nad SKOK Wołomin"

Andrzej J. w latach 2011-2016 przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

Andrzej J. w latach 2011-2016 przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta .)

Zbigniew Ziobro zarzucił byłym pracownikom KNF, że dysponowali wiedzą na temat SKOK Wołomin, jednak zwlekali z podjęciem koniecznych działań. - To PiS blokował objęcie nadzorem finansowym sektora SKOK - komentuje Izabela Leszczyna z PO.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej o zatrzymaniu szefa Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2011-2016 Andrzeja Jakubiaka, jego zastępcy Wojciecha Kwaśniaka i pięciu ich współpracowników. Zarzuca im, że mieli nie reagować na nieprawidłowości w SKOK Wołomin.

Zdaniem Ziobry, ówczesne kierownictwo KNF miało wystarczającą wiedzą ws. SKOK Wołomin, ale przez ponad rok zwlekało z podjęciem odpowiednich decyzji.

- One zapobiegłyby gigantycznym stratom, jakie spowodowała ta zorganizowana grupa przestępcza. Stratom, które prokuratura obliczyła na półtora miliarda zł - mówił.

Słowa  ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego skomentowała posłanka Izabela Leszczyna z PO. - To jakieś kompletne nieporozumienie - oceniła, przypominając, co się stało z kilka lat temu z wiceszefem KNF Wojciechem Kwaśniakiem. - Został pobity przez bandytów nasłanych przez oszustów ze SKOK-u Wołomin.

Pobicie miało było być konsekwencją tropienia  przez niego  przekrętów w SKOK Wołomin, który - co podkreśla posłanka - należał do sektora stworzonego przez senatora PiS Grzegorza Biereckiego.

- PiS blokował objęcie nadzorem finansowym sektora SKOK - kontynuowała Leszczyna.

Opozycja chce komisji śledczej

Politycy opozycji uważają, że dzisiejsze zatrzymania to próba przykrycia przez PiS afery korupcyjnej z udziałem Marka Chrzanowskiego, którego w 2016 obecna partia rządząca wskazała na szefa KNF.

W odpowiedzi na zarzuty Zbigniewa Ziobry, poseł Tomasz Lenz z Platformy Obywatelskiej mówił w TOK FM, że to najwyższy czas, żeby "powiedzieć prawdę i udowodnić, że SKOK-i to afera PiS":

- Mam nadzieję, że dzięki temu, co się wydarzyło, powołamy komisję do spraw SKOK-ów i w końcu wyjaśnimy, o co w tej aferze naprawdę chodziło. Co senator PiS, który nosi po mieście pieniądze w torbie, robi w tej aferze i dlaczego próbuje teraz aresztowaniami, których przez 3 lata nie było, przykrywać aferę Chrzanowskiego - argumentował. 

Zdaniem polityka PO, PiS poza przykrywaniem niedawno ujawnionej afery w KNF, mści się na ludziach, którzy ujawniali nieprawidłowości w SKOK-ach.

Przekonywał, że “Polacy nie nabiorą się kolejny raz na to, co chce im wmówić PiS”:

- Nie wierzę, żeby ponownie udał się manewr z założeniem maski, że PiS jest inny, niż jest w rzeczywistości, chociaż Jarosław Kaczyński gdzieś zniknął i nie wiadomo czy do wyborów parlamentarnych ponownie się pokaże - ocenił.

SKOK Wołomin upadł w lutym 2015 roku. Od tamtej pory toczy się postępowanie w tej sprawie. Zarzuty w tej usłyszało blisko 900 osób, wobec ponad 300 skierowano akty oskarżenia, ponad 150 prawomocnie skazano.

Zobacz także
  • Młodzi lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej apelują, by nie zostawiać swoich bliskich w szpitalach na czas świąt Starsze osoby w czasie świąt są porzucane w szpitalach. Lekarze mówią "dość!"
  • Krzyż zawisł na sali obrad sejmiku województwa lubelskiego Na sali obrad zawisł krzyż. "Dobra zmiana" w sejmiku województwa lubelskiego
  • Tamtą zimę dobrze pamiętają politycy, a zwłaszcza Dariusz Joński. To tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich - Joński walczył z Hanną Zdanowską - spadł największy śnieg. A to właśnie Joński jako wiceprezydent odpowiadał wtedy za drogi w mieście. Łodzianie mu tego nie zapomnieli i wybory wygrała w cuglach Zdanowska. Pogoda na święta. Śnieg, deszcz, ale i minusowe temperatury [Zobacz gdzie spadnie śnieg]
Komentarze (1)
Opozycja krytykuje zatrzymanie byłego szefa KNF: "To PiS blokował nadzór nad SKOK Wołomin"
Zaloguj się
  • getz54

    Oceniono 4 razy 4

    Na naszych oczach wali się budowany w pośpiechu system finansowania bolszewickiej partii PiS. Nie przewidzieli ze nie uda im się przejęcie sądów jak obiecał Orban. Ze pozostaną niezalezne media, ze będą tacy ludzie jak pan Timmermans, Juncker okaze się silniejszy niz sądzili. W takiej sytuacji nie powinni przejśc do następnego punktu Orbana, przejęcie banków. Oba Kaczyńskie bronili interesu Biereckiego jak policjanci z Suwałk Zielińskiego. Nie pozwalali objąc ich nadzorem KNF, nie godzili się zeby Bierecki płacił składki do BGF. Pozwolono Biereckiemu wyprowadzic pieniądze SKOK-ów, blokowano jakiekolwiek kontrole. Zatrzymanie byłego szefa KNF, to akcja jak w Rosji z Chodorkowskim. Jezow-Ziobro jest dyletantem, śledztwo będzie prowadził Bierecki z Glapińskim instruowani z więzienia przez pana Ch.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy