Kaczyński: Potrzebna jest nasza podmiotowa przynależność do UE. Ten warunek nie jest dzisiaj spełniony

Jarosław Kaczyński wygłosił oświadczenie na wyjazdowym posiedzeniu PiS w Jachrance. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiadał, że wystąpienie dotyczy ważnych rzeczy. O czym mówił Jarosław Kaczyński?

- Spotykamy się u progu roku 2019. Roku, w którym odbędą się wybory - zaczął wystąpienie Kaczyński. - Polacy mają wielkie oczekiwania i aspiracje - powiedział prezes PiS. Dodał, że ważne są nie tylko wolności obywatelskie, ale i stabilizacja finansowa, która umożliwia korzystanie z innych rodzajów wolności.

- Potrzebne są solidarne stosunki między pracodawcami a pracownikami - powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że potrzebne są silne instytucje, własna waluta i "nasza podmiotowa przynależność do Unii Europejskiej".

Następnie Jarosław Kaczyński powiedział, że te warunki nie są dzisiaj spełnione, a możliwość ich realizacji daje wygrana Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach. Zauważył, że zachowanie władzy nie będzie sprawą łatwą. - Jedna strona sporu, czyli my, uznaje reguły praworządności, a druga nie, bo ma poparcie większości mediów i czynników zagranicznych. Dlatego może kłamać, kłamać i jeszcze raz kłamać - ocenił Kaczyński.

PiS jak PO? "Wyjątkowo groźna socjotechnika"

Według posła Kaczyńskiego używana jest wyjątkowo groźna socjotechnika. - To próba sprowadzenia nas i naszych przeciwników na tę samą płaszczyznę - powiedział o porównywaniu PiS-u do PO. - Musimy to z całą mocą odrzucić - zaznaczył. Według niego jedna z dwóch zasadniczych różnic między PiS a PO to "reakcja na zło". Jarosław Kaczyński dodał, że w każdej partii znajdują się czarne owce, bo to kwestia statystyki. Jego zdaniem PiS na takie sytuacje reaguje natychmiastowo i zasadniczo, w przeciwieństwie do konkurentów. Druga różnica zdaniem Kaczyńskiego to sprawa skali. W tym kontekście odniósł się do afery VAT-owskiej.

Jarosław Kaczyński mówił także o Donaldzie Tusku, przewodniczącym Rady Europejskiej i byłym premierze RP, który jego zdaniem mógł być zamieszany w różne rzeczy. - Oczywiście nie mnie o tym rozstrzygać - powiedział Kaczyński. - Afery, to był bardzo istotny element władzy koalicji PO-PSL - ocenił prezes PiS. Według niego jest "całkowity brak podstaw" by zrównywać PiS z PO. - Państwo nie jest dziś silne wobec słabych i słabe wobec silnych. I tak pozostanie, jeśli my będziemy u władzy - obiecał.

"To nie my złamaliśmy Konstytucję"

- Wmawia się, że my łamiemy Konstytucję. Tłumaczyliśmy to wiele razy. To nie my złamaliśmy Konstytucję. To nasi poprzednicy ją złamali - powiedział Kaczyński odnosząc się do wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucji przez Sejm poprzedniej kadencji. - Pani premier (Szydło - red.) nie miała prawa tamtych decyzji opublikować. Chcę to podkreślić - powiedział poseł.

Kaczyński dodał, że poprzednia władza ma na koncie drastyczne łamanie praw człowieka. Jako przykład podał akcję "Widelec" i wejście służb do domu autora strony Antykomor. - Nie mamy się czego wstydzić. To nie my strzelaliśmy do górników - zapewnił prezes PiS. Skwitował, że PiS daje gwarancję przestrzegania praworządności. Po tym przewodniczący partii zakończył pierwszą część przemówienia o sprawach ogólnych - druga, wewnątrzpartyjna, została utajniona.

Komentarze na Twitterze

"Prezes mówi o opozycji, która ma wsparcie czynników zagranicznych. Jakby się człowiek cofnął do przeszłości o jakieś 30 lat" - skomentował Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

"Wystąpienie prezesa nie jest nowym otwarciem przed wyborami. Przebiła się frustracja 'oni byli gorsi, a suweren nie docenia nas tak, jak chcielibyśmy' - ocenił Patryk Michalski z RMF FM.

"Czyli PO-PSL to szatany, a my jesteśmy super i przestańcie gadać, że łamiemy konstytucję, bo to psuje nam nastrój. Tak btw - jaki jest efekt słynnego audytu rządu poprzedników, jeśli chodzi o liczbę zawiadomień do prokuratury i postawionych zarzutów?" - zakpił Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej".

Czy podobało Ci się wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Jachrance?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (32)
Kaczyński w Jachrance. Wyjazdowe posiedzenie PiS. O czym mówił Kaczyński?
Zaloguj się
 • mietek.borowa

  Oceniono 9 razy 5

  Cały czas mam nadzieję a właściwie dwie., że na tej mierzwie pisowskiej wyrośnie coś dobrego i że nie zabraknie odwagi i determinacji na postawienie całej tej wierchuszki pisowskiej przed Trybunałem Stanu.

 • marudna.maruda

  Oceniono 8 razy 4

  Bardzo obrazowo prezes opowiadał, jak to poprzednia władza nadużywała uprawnień i wykorzystywała "prywatną policję" do osaczania przeciwników. Nawet mu oczko nie drgnęło ani myśl zapewne zaświtała, że kordony policji państwowej i wojsk, służących z założenia nam wszystkim, otaczały, chroniąc jednego osobnika na drabince, co miesiąc. Żadnych skojarzeń nie ma. Konstytucję też łamali wszyscy, tylko dobry PiS jej strzeże ku naszej wspólnej szczęśliwości.

 • gaja8822

  Oceniono 7 razy 3

  Panie Kaczyński, nie da się tego zakrzyczeć ani zagadać. Bandę żeś do władzy dopuścił i tą bandą zarządzasz.

 • stef0909

  Oceniono 7 razy 3

  Gnomie co ty pier..... trzymają cie w kloszu????

 • ostjan

  Oceniono 6 razy 2

  Dziadziuś, na emeryturkę.

 • przyganiacz

  Oceniono 6 razy 2

  Kaczyński: Potrzebna jest nasza podmiotowa przynależność do UE. Ten warunek nie jest dzisiaj spełniony

  Jak Kalemu ukraść to jest źle. Jak Kali ukraść to jest dobrze, Tak prezes widzi podmiotowość.
  Aby być podmiotowym i szanowanym, trzeba najpierw cały czas wypełniać swoje zobowiązania w sprawie przestrzegania zasad demokracji i praworządności (i to bez mydlenia oczu grą pozorów), a nie koncentrować się na stawianiu żądań z pozycji wielkiego mocarstwa...

 • grefel

  Oceniono 6 razy 2

  Chory na nienawiść

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX