Rosja podsyca protesty we Francji? Zandberg: Łatwa wymówka. To polityka liberalnych elit wzmacnia skrajną prawicę

Róża Thun przekonywała w TOK FM, że prawdopodobny wpływ Kremla na podsycanie gorących nastrojów we Francji nie powinien być ignorowany. Z kolei Adrian Zandberg, jako głównego winowajcę wskazał politykę prezydenta Macrona.

Prawie 2000 osób aresztowała francuska policja po wczorajszym, kolejnym już proteście "żółtych kamizelek". Do największej liczby zatrzymań doszło w Paryżu, ale w całym kraju demonstrowało ponad 130 tysięcy osób.

Protest, który początkowo dotyczył wyłącznie podwyżek cen paliw, teraz przerodził się już w ruch sprzeciwu wobec rządów prezydenta Emmanuela Macrona.

A do swojej agendy manifestujący dodali choćby zbyt wysokie koszty życia we Francji. - Chcemy zmiany rządu. Nie chcemy ich dłużej. Są niewiarygodni. Rozmawiamy, jak znaleźć rozwiązanie, bo na razie nie mamy lidera. Potrzebujemy go, żeby zakończyć ten kryzys - tłumaczył jeden z protestujących.

Putin podsyca agresję?

W mediach pojawiły się też doniesienia, że wybuchowe nastroje we Francji mogą być podsycane za pośrednictwem mediów społecznościowych przez Rosję. Zdaniem posłanki PO Róży Thun, tych informacji nie wolno ignorować. W TOK FM przekonywała, że powinien powstać europejski front antypopulistyczny, który przeciwdziałałby “mąceniu, które wspiera Putin”.

- To, co dzieje się we Francji, na pewno w ogromnym stopniu odnosi się do niepokojów społecznych. Ale musimy też brać pod uwagę to, na czym najbardziej zależy Putinowi. We wszystkich dziedzinach, w których można osłabić demokratyczne rządy i Wspólnotę Europejską odnajdujemy siły putinowskie - mówiła.

Zdaniem Adriana Zandberga z Partii Razem, ewentualna ingerencja Rosji ma tu znaczenie marginalne.

- To łatwe usprawiedliwienie. Problem jest inny. Obietnica Macrona była taka, że jeżeli znajdziemy faceta, który jest przystojny, ładnie się uśmiecha i ma dobrze skrojony garnitur, to będzie mogło zostać po staremu. Problem z polityką elit, która w krajach Europy Zachodniej sypie się od dekady, nie polega na jej formie, ale na treści. W rządach Macrona wygląda ona tak, że likwiduje się podatek od wielkich fortun, a z drugiej strony zaciska się pasa na brzuchach tych, którzy są słabsi - mówił w TOK FM.

- Macron mówi, że podniesienie cen paliw jest ekologiczne. Oczywiste jest, że potrzebujemy transformacji ekologicznej. Ale żeby przeprowadzić ją sensownie, trzeba jej kosztami obciążyć tych, którzy mają głębokie kieszenie i biznes, który zepchnął planetę na krawędź przepaści - argumentował.

Zdaniem Zandberga, obciążanie kosztami najbiedniejszych jest skazane na wywołanie wściekłości i protestów.

- Polityka liberalnych elit wzmacnia skrajną prawicę - podsumował polityk Razem.

Rząd Francji wycofał się już z zapowiedzi podwyżki akcyzy na paliwo. W obawie przed zniszczeniami podczas protestów wczoraj w stolicy Francji nieczynnych było wiele sklepów, muzeów i restauracji.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (273)
Rosja podsyca protesty we Francji? Zandberg: Łatwa wymówka. To polityka liberalnych elit wzmacnia skrajną prawicę
Zaloguj się
 • Oceniono 27 razy 19

  Nie wierzę własnym oczom. Oto wraca czas głębokiego PRL, gdzie propaganda i towarzysze z PZPR o wszystko oskarżali "amerykańskich imperialistów". Serial o Putinie i ruskich trollach niszczących liberalną zachodnią, idealną demokrację, wyjęty jest żywcem z podręcznika dla komunistycznego agitatora. Problemy kapitalistycznej gospodarki najłatwiej wytłumaczyć rolą Putina i krasnoludków, co to szczają do mleka wspaniałych kapitalistów. Naiwna wiara, że system opaaty tylko na zysku, tylko na wartości i tylko na pieniądzu, spowoduje, że wszyscy będą szczęśliwi, właśnie się załamuje. Na całym świecie. Zamiast refleksji, najłatwiej zwalić na krasnoludki. Nie, to nie jest kryzys wywołany prze z Putina, "lewaków"m czy białe myszki. To instytucjonalny kryzys kapitalizmu. To co się dzieje, wzbogacanie się coraz mniej licznych, za to coraz szybsze, to immanentna cecha kapitalizmu, wynikająca z akumulacji kapitału. To z kolei powoduje postępującą pauperyzację pozostałych, a zwłaszcza całkowitą likwidację klasy średniej. W rozwiniętych krajach kapitalistycznych, jest dziś poniżej 1% bardzo bogatych i 99% ledwo wiążących koniec z końcem. Jeśli taki system jest stabilny, to ja jestem mandżurskim maharadżą. Pani Różo, bzdury Pani plecie bez sensu. Ale to dobrze, jeśli elity nie chcą zrozumieć, że nie można bez końca wynagradzać tych, którzy są społecznie bezużyteczni, tak jak Pani, a poniżać tych, którzy są niezbędni, jak śmieciarz i hydraulik, to pies z Wami tańcował. Coraz więcej ludzi ma tego systemu dość, smog, reklamy wszędzie przez 24 h na dobę, bieganie za każdym groszem, tyrania w pracy i zwykłe okradanie nas przez "elity". Koniec.

  Na koniec przykład, Radosław Majdan dostał ćwierć miliona pln grantów z UE na rozwój "małego biznesu". Miał najlepszy pomysł, więc dostał, inni nie. A ja mam w to uwierzyć? Jak nam już wszystko zabierzecie, wtedy my zabierzemy wszystko wam.

 • T. S.

  Oceniono 14 razy 14

  W Polsce wszystkie bunty społeczne (Poznań 1956, Wybrzeże 1970 i 1980, Radom i Ursus 1976) wywoływane były podwyżkami cen. Powodowały one upadki kolejnych rządów. Teraz kolej na Francję. U nich od czasów Komuny Paryskiej był względny spokój.

 • szats69

  Oceniono 19 razy 13

  Protest de facto odnosi się do nierówności społecznych, także Zandberg stwierdził po prostu fakt. Z czym tu jest problem?

 • kajman6

  Oceniono 40 razy 12

  Wszystkiemu winny Putin !
  Facet najwyrazniej jest supermenem. Co na świecie się nie stanie to........właśnie,
  " wszystkiemu winny Putin".
  Świat zwariował ?

 • bratjolki

  Oceniono 21 razy 11

  Frau Thun.
  Ale poza barwnym zarzutem ze to pan Mefistofeles vel Putin może jakieś dowody? Przesłanki? Mogą być tez barwne lub bzdurne ale nie się pani chociaż wysili, co?

 • emeni

  Oceniono 15 razy 11

  Gdzieś ktoś pierdnie na świecie, to - Rosja! Jakby była Bogiem i poruszała bezwładnymi marionetkami na całym globie. LOL

 • darla152

  Oceniono 17 razy 11

  Pieprzenie o wszechwładnej, Rosji, jest już chore. TVN, opanujcie się z ta chora propagandą. !!!!

 • stachud

  Oceniono 23 razy 11

  Dla świata Putin to szczęście. Wszystkie swoje niepowodzenia mogą na niego zrzucać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX