Sprawca strzelaniny w Strasburgu to nowy rodzaj przestępcy? "Le Figaro" o "gangsterach islamistach"

29-letni Chérif C. ma być sprawcą strzelaniny w Strasburgu. O tym, że napastnika zidentyfikowano, mówił francuski minister spraw wewnętrznych. Tamtejsze media kreślą jednak szerszy portret mężczyzny.

Sprawca strzelał w trzech miejscach Strasburga, przemieszczając się pieszo; dwa razy natknął się na żołnierzy patrolujących ulice w ramach operacji "Sentinelle" (Wartownik), która trwa od paryskich zamachów z listopada 2015 roku. Według reporterek BFMTV żołnierze otworzyli ogień i zranili sprawcę. Udało mu się jednak uciec - odjechał taksówką. Powołując się na zeznania kierowcy, radio France Info podało, że terrorysta był ranny.

Kim jest napastnik ze Strasburga?

Jak informowały francuskie media, powołując się na informacje MSW, morderca to znany z działalności przestępczej 29-letni mężczyzna urodzony w Strasburgu. Gdy odsiadywał karę za przestępstwa kryminalne, miał próbować nakłaniać współwięźniów do przejścia na radykalny islam. 

Jeszcze wczoraj rano w jego mieszkaniu pojawiła się policja. Przybyła, by zatrzymać go w związku ze śledztwem dotyczącym rabunku i próby morderstwa. Mężczyzny nie było jednak w domu. "Le Figaro" podaje, że w czasie przeszukania znaleziono granaty.

Gazeta zwraca uwagę, że wszyscy wspólnicy 29-latka mieli zostać zatrzymani - umknąć udało się tylko jemu. W związku z tym "le Figaro" zastanawia się nad motywami napastnika - czy nie był to "akt rozpaczy".

Podkreśla jednocześnie, że radykalizacja przestępców jest zjawiskiem coraz powszechniejszym. Przypomina, że w Belgii w listopadzie ubiegłego roku służby wywiadowcze alarmowały o trwającej wśród pospolitych przestępców rekrutacji do oddziałów "gangsterów dżihadystów". 

"Le Monde" z kolei podkreśla, że napastnik znajdował się na liście "S" (fiche "S"), czyli liście osób potencjalnie zagrażających bezpieczeństwu państwa. Wcześniej był wielokrotnie karany we Francji i w Niemczech. Ma być uzbrojony w automatyczny pistolet. 

Obława trwa

Poszukiwania sprawcy trwały przez całą noc. W środę rano w pobliżu Katedry Najświętszej Marii Panny w Strasburgu odbyła się operacja policyjna - podała agencja Reutera. Wciąż jednak nie ma informacji o tym, by sprawca został ujęty.

W strzelaninie w Strasburgu zginęły trzy osoby, a 12 zostało rannych. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (60)
Strzelanina w Strasburgu. Kim jest sprawca strzelaniny we Francji? To może być "gangster islamista"
Zaloguj się
 • next-mcgyver2

  Oceniono 4 razy 4

  Za długo było spokojnie we Francji. To była tylko kwestia czasu.
  Szkoda, bo uważam że jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu jest najładniejszy w Europie.

 • tani_dran

  Oceniono 16 razy 4

  "Dobrze znany policji", wielokrotnie karany, dzihadysta itp. chodzi sobie po wolności z pistoletem maszynowym w garści i workiem granatów. Niech no kto powie że Francja to nie jest wolny kraj

 • s-w-z

  Oceniono 3 razy 3

  Odbieranie obywatelstwa przestępcom to "genialny pomysł" wielu komentatorów. Co dalej z takim bezpaństwowcem tego "geniusze" już nie ogarniają.
  Gdyby polska konstytucja pozwalała, takie rozwiązanie u nas można by stosować wobec księży-pedofilów i odsyłać ich do państwa Watykan, któremu podlegają, z którym są związani.

 • 66kropek

  Oceniono 15 razy 3

  Po trzech stronach wigibasów słownych nareszcie niestety musiało paść kim to mianowicie był ten"przestępca urodzony w Strasburgu" Aż mi was szkoda, żeby tak wreszcie jakiś Polak, albo Węgier! No chociaż wyborca Trumpa na wakacjach w Europie!

 • ahoj12

  Oceniono 7 razy 3

  Odjechal taksowka?
  Zamowil radio-taxi , czy "ze slupka"?
  Przykro jest zartowac gdy dzieje sie tragedia ,ale czy autor/ka artykulu kontroluje to co pisze?

 • oelefante

  Oceniono 21 razy 3

  Jak to niedawno stwierdziła francuska minister: "Nasi obywatele bardzo się martwią sytuacją w Polsce". To pewnie jakiś sfrustrowany obywatel Francji sprzeciwił się łamaniu Konstytucji III RP.

 • patriot.wr

  Oceniono 23 razy 3

  Najwyższy czas zwołać w Strasburgu debatę na temat podeptanej konstytucji, nazizmu i faszyzmu w Polsce i Czechosłowacji!

 • krystoff2

  Oceniono 12 razy 2

  Jak ustalono, terrorysta strzelając wykrzykiwał "Konstytucja, konstytucja !" i "Wolne sądy!".

 • pavise

  Oceniono 18 razy 2

  Zamienimy terrorystów islamskich na gangsterów . Potem podłączymy ich pod radykalnych prawicowców. Prawicę połączymy logicznym wywodem z partiami nam obcymi ideowo. Następnie oglosimy walkę z radykalizmem. Od tej pory każdy atak islamskiego terrorysty będzie powiazany z wrogimi nam ugrupowaniami prawicowymi. Genialne. Timmermans piszcie, że w związku z atakiem w Strassburgu nie wycofamy skargi na Polskę z ETS. Aha i zapytaj Herr Donalda czy zaharata w gałe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX