Polskie "żółte kamizelki" wyszły na autostradę. Kto stoi za protestem rolników na A2?

Od świtu rolnicy blokują autostradę A2 w okolicach Pruszkowa. To nie pierwsza akcja zorganizowana przez "młodego Leppera", czyli lidera Unii Warzywno-Ziemniaczanej. Kim jest Michał Kołodziejczak?

Protestujący na A2 rolnicy domagają się m.in. odszkodowań w związku z afrykańskim pomorem świń, znakowania produktów flagą wskazującą na kraj pochodzenia produktu oraz odwołania Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka. Te postulaty poznaliśmy już jednak kilka miesięcy temu. 

Rano korek na trasie w stronę Warszawy miał prawie osiem kilometrów.

Unia Warzywno-Ziemniaczana powraca

Za organizacją blokady stoi Michał Kołodziejczyk, lider Unii Warzywno-Ziemniaczanej, która protesty organizowała już w maju. Wówczas rolnicy domagali się m.in walki z ich zdaniem nieuczciwymi praktykami panującymi na polskim rynku warzywnym. Zwracali uwagę, że zagraniczne produkty były wprowadzane na polski rynek w opakowaniach sugerujących ich polskie pochodzenie. Domagali się m.in. dokładnych kontroli produktów wwożonych do Polski, "realnej walki z ASF", a także zatrzymania procesu likwidacji hodowli zwierząt futerkowych. Te i inne postulaty złożyli na ręce premiera, Mateusza Morawieckiego 23 maja 2018 roku. 

- Unia została zawiązana, aby rozwiązać kilka problemów związanych z produkcją ziemniaków i innych warzyw produkowanych na naszym terenie. Dzisiaj to urosło do problemów rolników w całym kraju - wyjaśniał wówczas lider ruchu, Michał Kołodziejczak oraz podkreślił: - Nie wiedzieliśmy, że to wszystko pójdzie tak daleko. Obecnie nasza nazwa kojarzy się nie z samymi warzywami i ziemniakami, ale z walką o normalność i równość w produkcji, a później o normalność dla konsumentów, dla ludzi, którzy kupują to wszystko. Nasza nazwa i logo stały się symbolem walki o tę normalność - mówił w lipcu na antenie TOK FM. 

Nowy Andrzej Lepper?

Liderem protestujących rolników wówczas oraz obecnie jest Michał Kołodziejczak - założyciel Unii Warzywno-Ziemniaczanej. 

Rolnik podkreślał wcześniej w TOK FM, że starałby się odejść od określania go drugim Andrzejem Lepperem. Ale spotkałem się też z określeniem, że z Lepperem mam wspólne tylko dwie cechy: on był rolnikiem i ja jestem rolnikiem, on był odważny, i ja także jestem odważny. Myślę, że przy tym powinniśmy zostać - dodał. 

Mówił wtedy, że chciałby, aby stworzona przez niego UWZ pozostała ruchem społecznym. 

Kołodziejczak nie jest politycznym debiutantem. Był radnym PiS w Błaszkach, miasteczku w województwie łódzkim, w którym mieszka ok. 14 tys. osób.

Jak francuskie "żółte kamizelki"

Rolnicy zablokowali autostradę A2 pod Pruszkowem, stając na drodze w żółtych ostrzegawczych kamizelkach. Tak samo jak Francuzi protestujący przeciwko wzrostowi cen paliwa. 

Prowadzeni przez Kołodziejczyka rolnicy domagają się rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim. Na razie przyjechał do nich szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Blokada została rozpoczęta o świcie przez ok. 100 rolników. Jak mówił lider protestujących do blokady zmusiła ich bezczynność "premiera i polskich ministrów, którzy działają ewidentnie na szkodę polskiej gospodarki".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Protest rolników na A2. Michał Kołodziejczak. Unia Warzywno-Ziemniaczana
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie retoryczne. Za wszystkimi akcjami osłabiającymi UE (proszę posłuchać tekstów tych "rolników" o jewrokowchozie) stoi Rosja i Putin poprzez swoją agenturę, a wykonawcami są tacy pożyteczni idioci jak Kołodziejczak...

 • borsuk_lu

  Oceniono 3 razy 1

  Można spróbować wyciągnąć jakąś teczkę, na ojca albo dziadka oczywiście, bo ten to za młodo wygląda. No chyba że ma zdjęcie z Komorowskim albo Tuskiem to praca w grzebaniu w przeszłości będzie zbędna. No pisie ... prawe i sprawiedliwe, do działa!!!

 • Oceniono 1 raz -1

  Ale demokracja ? Dlaczego Policja nie lała wodą i nie kazała klęczeć na kolanach tak jak we Francji Pał też nie było Cienko coś ten rząd przędzie

 • Tds Sbl

  Oceniono 6 razy -2

  Dlaczego rolnicy znęcają się nad kierowcami i zastraszają, czy nie ma służb antyterrorystycznych, czy jak się jest rolnikiem to jest się dowolnie bezkarnym dnem na cudzy koszt za cudze pieniądze

 • Tds Sbl

  Oceniono 6 razy -2

  "jeszce wincej" socjału wsiowym, więcej dojenia miastowych, bo jak nie to bezkarny terror

 • 66kropek

  Oceniono 7 razy -7

  Michał Kołodziejczak jest z pewnością waszym nowym idolem. Zaraz po Mateuszu Kijowskim
  Wróżę mu w czerskich mediach duża karierą. .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX