Premier obiecał nawet, że podwyżek cen prądu nie będzie. "To przypomina Gomułkę i Gierka"

Izabela Leszczyna z PO wniosek o wotum zaufania dla rządu określiła jako "szopkę". W głosowaniu niespodzianki nie było: "za" było 231 posłów Zjednoczonej Prawicy.

Premier przemawia dziś w Sejmie dwukrotnie, po tym jak sam złożył wniosek o wotum zaufania dla swojego rządu. Dziękował swoim ministrom, członkom poprzedniego rządu PiS, wyliczył sukcesy i - oczywiście - piętnował opozycję. 

Wśród licznych obietnic padła jedna, która przykuła uwagę wszystkich obserwatorów. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "podwyżek prądu nie będzie". 

A o podwyżkach mówi się głośno już od kilku tygodni. Resort energii zapewniał, że Polacy nie odczują wyższych rachunków, bo powstanie specjalny fundusz, z którego będą wypłacane rekompensaty.  W poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski przypomniał, że zwrócił się do spółek energetycznych, by te znalazły oszczędności, które mogłyby przeznaczyć na rekompensaty dla odbiorców energii. W przyszłym roku ma być to ok. 1 mld zł.

Według byłej wiceminister finansów, Izabeli Leszczyny z PO, przemówienie premiera przywodziło jej na myśl retorykę stosowaną przez liderów z czasów PRL-u. 

- Przypominało Władysława Gomułkę i Edwarda Gierka. Gdy ludzie wychodzili wtedy na ulice z powodu podwyżek, przywódcy mówili, że program partii to program narodu. I obiecywali, że podwyżek jednak nie będzie. Przez chwilę się udawało to zatrzymać, a później to wybuchało ze zdwojoną siłą – oceniała polityczka Platformy Obywatelskiej.

Posłanka PO dziwiła się też  polityką fiskalną ekipy Morawieckiego. - Co to za rząd, który w czasie takiej prosperity, o której mówi, zamraża wynagrodzenia w całej sferze budżetowej – pytała retorycznie była wiceminister finansów.

Sam wniosek Mateusza Morawieckiego, złożony dziś wniosek, określiła jako "szopkę". - Argumentacja, że premier chciał uzyskać wotum zaufania przed szczytem w Brukseli jest śmieszna. Morawiecki bał się naszego wniosku o wotum nieufności. Bał się tych 15 minut prawdy od Grzegorza Schetyny – mówiła Izabela Leszczyna.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
Morawiecki podwyżki cen prądu obietnice
Zaloguj się
 • miw.d

  Oceniono 6 razy 0

  Chyba w 1976 r. rząd chciał podwyżek cen kiełbasy, ale pod naciskiem klasy
  robotniczej podwyżkę odwołał.
  Jak widać, kartoflowi i premierowi zdarza się często gęsto mrzonić o bezpowrotnie
  minionych czasach.

 • krytek-7

  Oceniono 5 razy -1

  Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich Edwardem Gierkiem.
  Samo porownywanie go z Matol-uszkiem jest wyrazem waszej bezdennej glupoty,
  W owczesnych realiach geopolitycznych cieszyl sie powazaniem przywodcow swiata zachodniego.MIodosc spedzona we Francji,pozwalala mu trzezwo spojrzec spojrzec na gnusna i zacofana polska rzeczywistosc,Gdyby rzadzil w dzisiejszych czasach,obraz Polski byl by znacznie ciekawszy.Co takiego wybudowaly solidaruchy w ciagu ostatnich 28 lat ich rzadow,przy zadluzeniu osmio krotnie wyzszym,niz pozostalo po 10-cio letnim okresem gierkowskim.
  Mniej idiotycznej ideologii,ktora przyslania realia.

 • szpung

  Oceniono 9 razy -1

  Po co siegac az tak daleko w historie wystarczy siegnac po przemowienie rudokudlego wytrzeszcza sprzed 8 lat gdy poprzysiegl, iz nie bedzie podwyzek podatkow, wieku emerytalnego, chyba nie obiecal jedynie podwyzki kwoty wolnej PIT i akurat z tej obietnicy wywiazal sie w 100%.
  Znaczaco rosna ceny certyfikatow CO2 i moze zacznijcie tlumaczyc rowniez swojemu ciemnemu ludowi czeerskiemu ze JuI to nie tylko samo dobro i korzysc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX