Szpitale powiatowe alarmują, że będą musiały likwidować łóżka. Piszą list do ministra zdrowia

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek wchodzą w życie w 2019 r.

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek wchodzą w życie w 2019 r. (ADAM STĘPIEŃ)

Rząd każe płacić więcej, ale nie daje na to środków. Powiatowe szpitale alarmują, że taka polityka może skutkować "problemem z zabezpieczeniem opieki medycznej w powiatach".

Szpitale skarżą się na wzrost kosztów związanych z wynagrodzeniami, które nie znajdują pokrycia w przychodach placówek. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe normy zatrudnienia dla pielęgniarek - w wyniku których więcej z nich miałoby uzyskać pracę w szpitalach. Związkowcy przekonują jednak, że większość placówek nie jest w stanie zatrudnić tak dużej liczby osób.

- W ostatnim czasie wprowadzono trzy regulacje prawne, które nakładają na szpitale powiatowe obowiązek poniesienia istotnych wydatków, a jednocześnie nie skutkują przekazaniem podmiotom leczniczym dodatkowych – ponad planowane – środków finansowych z budżetu państwa, jak również z NFZ – czytamy w liście OZP Szpitali Powiatowych adresowanym do ministra zdrowia.

Oprócz nowych norm dotyczących zatrudnienia pielęgniarek i wyższych pensji dla lekarzy specjalistów, na trudną sytuację finansową szpitali powiatowych wpływa również wzrost cen prądu i postępująca inflacja.

Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, rosnące koszty funkcjonowania szpitali mogą spowodować, że w części z nich będą likwidowane łóżka dla pacjentów. - Zobaczymy w styczniu, jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o szpitale, które zlikwidują łóżka. W niektórych placówkach będą to naprawdę będą ilości. Spowoduje to problem z zabezpieczeniem opieki medycznej w powiatach - mówi Waldemar Malinowski prezes OZPSP.

 - Trudno się oprzeć wrażeniu, że działania te podejmowane są w sposób celowy, a celem ich jest doprowadzenie do likwidacji łóżek, a nawet części szpitali powiatowych bez oglądania się na skutki społeczne takich decyzji, ponieważ nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że Ministerstwo Zdrowia nie zdaje sobie sprawy z oczywistych skutków prowadzonej wobec naszych szpitali polityki – kończy swój list do ministra Szumowskiego Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Członkowie OZPSP protestowali we wtorek w tej sprawie przed gmachem resortu zdrowia.

Związek alarmował w tej sprawie już we wrześniu. 

Zobacz także
  • Na SOR jak na pocztę - z numerkiem w kolejce. Znamy szczegóły propozycji resortu zdrowia
  • Manifestacja lekarzy rezydentów w Poznaniu Lekarze zarabiali 700 zł miesięcznie? Zamieszanie z lojalkami, NFZ chce wyjaśnień
  • Szpital psychiatryczny w Tworkach. Tzw. Dom Rozrywki zbudowany w 1929 r. "Mała monarchia". Były dyrektor o najbardziej znanym szpitalu psychiatrycznym w Polsce
Komentarze (1)
Szpitale powiatowe alarmują, że będą musiały likwidować łóżka. Piszą list do ministra zdrowia
Zaloguj się
  • szpung

    Oceniono 1 raz 1

    Przeciez szpitali mialo w tzw. tym kraju nie byc, powinniscie sie tam na czerskiej cieszyc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy