Prezydent oskarżył sędziów SN o łamanie konstytucji i anarchię. Prof. Bugaj: Kompromitacja

Z rosnącym niepokojem obserwuję wypowiedzi pana prezydenta Dudy - mówił w Wywiadzie Politycznym TOK FM prof. Ryszard Bugaj. Chodzi o słowa dotyczące sędziów Sądu Najwyższego.

We wtorek prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu podczas corocznego publicznego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, nawiązał do ogłoszonej w poniedziałek decyzji o podpisaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Prezydent krytycznie odniósł się do zachowania grupy sędziów, którzy po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE październikowego postanowienia o środkach tymczasowych  powrócili do Sądu Najwyższego. Uznali, że stali się na powrót sędziami czynnymi i podjęli funkcje, które wcześniej pełnili jako czynni sędziowie oraz zaczęli wydawać wewnętrzne akty prawne i zarządzenia. Andrzej Duda stwierdził, że ci sędziowie złamali konstytucję, a ich działanie to "anarchia".

- Z rosnącym niepokojem obserwuje wypowiedzi pana prezydenta Dudy. Ponoszę cząstkę odpowiedzialności, bo byłem jego wyborcą. Te wypowiedzi są w wielu przypadkach kompromitujące – ocenił w Wywiadzie Politycznym prof. Ryszard Bugaj z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.

Według gościa Karolina Lewickiej, nie tylko wypowiedzi Andrzeja Dudy budzą niepokój, ale także cała "dobra zmiana" w sądownictwie. - Nie wiemy w końcu, czy sądy są niezależne, czy nie. To w fundamentalny sposób podważa standardy państwa prawa – mówił Bugaj.

Profesor Bugaj radził też prezydentowi Dudzie, co powinien zrobić, gdy ma jakieś wątpliwości w sprawach związanych z sądami. - Niech spróbuje rozstrzygnąć, kto po której jest stronie. Z jednej strony mamy ministra Ziobrę, a z drugiej profesorów: Ewę Łętowską, Andrzeja Strzembosza czy Andrzeja Zolla. To autorytety, które nie raz dawały świadectwo swojej niezależności i znajomości rzeczy – mówił Bugaj.

Karolina Lewicka pytała, czy słowa prezydenta o sędziach to próba odreagowania tego, że musiał podpisać nowelizację ustawy o SN. - Przecież krzyczał, że ta ustawa ma usunąć tych komunistycznych sędziów, sam podpisywał te zawiadomienia o przejściu sędziów w stan spoczynku, a teraz wieczorową porą musiał się z tego wycofać – mówiła prowadzącą Wywiad Polityczny.

Bugaj odpowiadał, że być może prezydent walczy w ten sposób o reelekcję. - Jednak może być też gorsza wersja, po prostu słabość merytoryczna, intelektualna i tego też nie wykluczam – ocenił przedstawiciel PAN.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Po co PiS proeuropejska narracja?
 • Czy będą przyspieszony wybory do Sejmu?
Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Komentarze (15)
Prezydent oskarżył sędziów SN o łamanie konstytucji i anarchię. Prof. Bugaj: Kompromitacja
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 8 razy 4

  Krzywoprzysięzca i warchoł, znawcą konstytucji...

  Koniec świata.

 • pn-ski

  Oceniono 10 razy 4

  Tak, "słabość intelektualna" - to jest trafna diagnoza.

 • dudi-w

  Oceniono 3 razy 3

  Duda jest klasycznym przykładem, jak pisowskie podejście do świata demoralizuje i ogranicza intelektualnie!!!!

 • wujojano

  Oceniono 2 razy 2

  Rzecz nie w kompromitacji, lecz w bandyckiej intencji. Obóz PiS-u próbuje z jednej strony przedstawić swoją ustawę jako sposób wprowadzenia w życie postanowienia TSUE (do czego jest zbędna), a z drugiej wykorzystać ją do oskarżania sędziów realizujących postanowienie TSUE o działania bezprawne. Zaraz może okazać się, że wprawdzie przywrócili ich do orzekania, ale pozbawią funkcji i prawa do stanu spoczynku postępowaniem dyscyplinarnym. "Rządy prawa" jak na Białorusi.

 • eski57

  Oceniono 10 razy 2

  - nie znam się na prawie , ALE sposób odniesienia się 46 -latka do poważnych wiekowo autorytetów prawniczych jest skandaliczny , nawet wskazujący na braki wychowawcze ! Prezydent Duda NIE posiadający żadnych osiągnięć naukowych , dotąd nie zdążył dopracować się Autorytetu głowy państwa wskutek chwiejnej natury i braku powagi , wielokrotnych niepoważnych ocen i decyzji , ośmiela się pouczać i oskarżać sędziów SN o anarchię ? !

 • lesio-47

  Oceniono 8 razy 2

  Ile gesi dostal w prezencie od Dudy seniora pan rektor UJ,zeby taki tuman mogl ukonczyc Alma Mater?Taki absolwent wyjasnia 400 miejsce polskich uczelni wyzszych w rankingu swiatowym.

 • wujekdolf

  Oceniono 8 razy 2

  maliniak chyba dawno kaczej pokrace rowa nie przelizał...

 • xzqbq7

  Oceniono 5 razy 1

  Merytorycznie Prezydent Duda ma rację. Przynajmniej na papierze Polska jest jeszcze krajem niezależnym. Mamy powtórkę z XVIII wieku.

 • oloros11

  Oceniono 7 razy 1

  Kompromitacja - jakby to powiedzial menel pod blokiem tak - to sie w tym wydaniu nazywa
  Hanba

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX