Hodował konopie, bo chciał pomóc chorej partnerce. Sąd wydał wyrok

Andrzej Sadowski oskarżony o złamanie przepisów dotyczących przeciwdziałaniu narkomanii

Andrzej Sadowski oskarżony o złamanie przepisów dotyczących przeciwdziałaniu narkomanii (JAKUB ORZECHOWSKI)

Mężczyzna, który wyhodował w domu marihuanę, by zrobić z niej lekarstwo dla dwóch chorych kobiet, we wtorek usłyszał wyrok.

Pan Andrzej Sadowski wyhodował konopie indyjskie na własne potrzeby, by zrobić z nich olej dla swojej partnerki. Wcześniej czytał o tym w internecie. - Moja konkubina jest chora, ma nerwicę lękową. Ma też guzy na macicy. Chciałem jej pomóc  - tłumaczył przed sądem. 

Olej przygotował jednak nie tylko dla partnerki, ale także dla chorej na nowotwór mamy swojego przyjaciela, który wiedział, że pan Andrzej hoduje konopie.

Mieszkaniec Lubelszczyzny został skazany na karę roku więzienia, ale w zawieszeniu. Ma też zapłacić nawiązkę na rzecz stowarzyszenia MONAR. 

Mężczyźnie groziło nawet 15 lat więzienia, ale sąd biorąc pod uwagę jego motywy, zdecydował o nadzwyczajnym złagodzeniu kary. 

Wyrok nie jest prawomocny. Obrońca pana Andrzeja rozważa apelację. Jego zdaniem sprawa powinna zostać umorzona. 

Kulisy sprawy

Proces toczył się przed sądem okręgowym w Lublinie. Sprawa hodowli konopi w domu pana Andrzeja ujrzała światło dzienne po tym, jak skonfliktowany z nim brat zeznał w zupełnie innym postępowaniu, że to właśnie pan Andrzej udostępniał mu narkotyki i brał za to pieniądze.

W akcie oskarżenia zapisano, że w ciągu roku miał on wyhodować ok. 20 sadzonek.

Leczenie nowotworów i padaczki

Teoretycznie leczenie pochodnymi marihuany jest w Polsce legalne już od ponad roku. W praktyce jednak surowiec, z którego aptekarze, na podstawie recept, mieliby przygotowywać leki, jest zupełnie niedostępny. 

W Polsce jest około miliona osób cierpiących na choroby, w których pomóc może medyczna marihuana przepisywana na receptę. Środki na bazie marihuany wykorzystywane są m.in. w leczeniu pacjentów chorych na nowotwory, lekooporną padaczkę, chorobę Parkinsona, anoreksję i zespół Tourette'a.

Zobacz także
 • Oddział SKOK przy ulicy Wileńskiej w Wołominie. Patenty na przekręty w SKOK-ach. Bianka Mikołajewska: Było ich wiele
 • Proces w Lublinie. Hodował konopie na medyczną marihuanę, teraz tłumaczy się przed sądem. "Nie jestem zbrodniarzem"
 • Pacjentów nie stać na leki z medyczną marihuaną. Resort zdrowia problemu nie widzi: Nie ma twardych danych
Komentarze (3)
Hodował konopie, bo chciał pomóc chorej partnerce. Sąd wydał wyrok
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 2

  Lobby farmaceutyczne rzadzi tym swiatem !

 • zorro318

  Oceniono 3 razy 1

  Doktor M Bachanski z CZD leczyl chore dzieci preparatami z marihuany kupionymi legalnie z funduszy panstwowych i mial duze klopoty, w tym z prokuratura.
  Zbyt wiele srodowisk, grup nacisku, instytucji panstwowych o swiecie przestepczym nie wspominajac jest zainteresowanych utrzymaniem aktualnego stanu rzeczy aby preparaty z marihuany nie byly legalnie dostepne.

 • spoxel

  0

  "który wiedział, że pan Andrzej hoduje konopie"
  - roślin się nie hoduje jak zwierzęta, rośliny się uprawia

  ale ja nie o tym

  nie wyrzucajcie pustych opakowań po medycznej - po zużyciu oddajcie palącym znajomym albo wystawcie na jakiejś aukcji, niech ludzie nie noszą suszu w ordynarnych dilpakach bo to proszenie się o szykany ze str mundurów
  (podaj dalej)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy