Za podwyżkami cen prądu stoi manipulacja koncernów energetycznych? URE zawiadamia prokuraturę

Nie wzrost cen węgla i kosztów praw do emisji CO2, ale chęć wysokiego zysku - to, według Urzędu Regulacji Energetyki, może być główna przyczyna podwyżek cen prądu planowanych w nadchodzącym roku.

Prezes URE podejrzewa też, że ustalając wysokie ceny, główni gracze na polskim rynku energii próbują manipulować na giełdzie, dlatego zawiadomił prokuraturę. Jednocześnie przedstawiciele miast i gmin domagają się od władz stworzenia możliwości weryfikacji zawartych już kontraktów zawierających podwyżki sięgające nawet 70 procent.

Z danych przedstawionych samorządowcom przez prezesa URE wynika, że w zaproponowanych przez koncerny energetyczne cenach prądu lwią część odgrywa właśnie marża, która jest kilkukrotnie wyższa, niż w minionych latach. Co więcej, z analizy wzrostu cen może wynika, że przedsiębiorstwa energetyczne testowały rynek i giełdę. Stąd zawiadomienie do prokuratury.

 - Trzeba przyjrzeć się, czy nie manipulują na giełdzie - wyjaśnia Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. I dodaje, że samorządy potrzebują na teraz narzędzi, które pozwolą im walczyć o niższe ceny prądu i renegocjować umowy. - Czas biegnie. Dlatego ośmieliłem się dziś apelować do pana ministra, żeby - jeżeli planuje jakieś rozwiązania - pokazał je natychmiast - tłumaczył.

Na razie rząd zgodził się na powstanie specjalnego zespołu złożonego z przedstawicieli samorządu, resortu energii i prezesa URE, który ma pomóc wypracować rozwiązania .

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
Za podwyżkami cen prądu stoi manipulacja koncernów energetycznych? URE zawiadamia prokuraturę
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 20 razy 18

  Niezorientowanym przypominam ze na czele tych „spiskujących” koncernów stoją towarzysze partyjni PiS. 😂😂😂

 • czechy11

  Oceniono 15 razy 13

  Towarzysze z PiS produkują bzdety dla ciemnego tępego lufa. Homo sovietikuz zamieszkujący Podkarpacie będzie mógł pieprzyć w czasie świąt o spisku państwowych koncernów.

 • kimi1952

  Oceniono 14 razy 12

  Komuny dalszy ciąg.

 • czechy11

  Oceniono 14 razy 12

  Niemożliwe to korycisrze z PiS ich matki żony i kochanki które obsiadły spółki energetyczne nie są kryształowo czyste rylko okazało się ze są złodziejami szykującymi spiski?

 • zwierz-jerzy

  Oceniono 12 razy 10

  i coś jest na rzeczy, jeszcze w lipcu średnia marża jednostkowa pierwszego stopnia elektrowni węglowych była poniżej 30 zł za MWh, a listopadzie wybiła na szczyt prawie 110 zł za MWh. Kto tu robi kokosy? Producenci energii to są państwowe molochy. Rząd kręci lody pod dywidendy?

 • tacx

  Oceniono 10 razy 6

  Lol... Pisowscy prezesi spółek energetycznych z resztą partyjnych nepotów w tych firmach okradają Polaków. Tego jeszcze nie grali :-) jeśli to prawda to jest to działanie na szkodę spółki jakim jest każda dzialalność stojąca w sprzecznosci z przepisami prawa

 • guru133

  Oceniono 9 razy 5

  Czyżby PiSlamscy zarządzający państwowymi koncernami chcieli się na koniec jeszcze bardziej nachapać?

 • skuba2

  Oceniono 9 razy 5

  A ja podejrzewam, że to manipulacja PiS! Najpierw zapowiada podwyżki, a potem nas przed nimi broni! Przy okazji będzie mógł uruchomić karuzelę posad, wyrzuceni prezesi pobiorą sute odprawy a nowi zasiądą w fotelach i gdy zostaną wylani po wyborach, też dostaną miliony!

 • mcguirre

  Oceniono 8 razy 4

  Ale jak to ? Przecież to nasze narodowe, państwowe koncerny, obsadzone jak grusza ulęgałkami działaczami PiS i Solidarności. Czyżby robili bez mydła suwerena ? Kto bierze kasę ? Gdzie inwestycyje i dlaczego ich nie ma ? Dlaczego spółki zaliczają najwyższe od lat straty choć są monopolistami ? Kto kradnie ? Odpowiedź nasuwa się sama...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX