Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? "Oszacowano, że do poczęcia doszło w marcu"

Boże Narodzenie "mało interesowało" pierwszych chrześcijan. - Wzmianki o poszukiwaniu daty narodzenia Jezusa pojawiają się dopiero na przełomie II i III wieku naszej ery - tłumaczył w TOK FM teolog, dr Sebastian Adamkiewicz.

Kiedy po raz pierwszy obchodzono Boże Narodzenie? Jak tłumaczył filozof i teolog dr Sebastian Adamkiewicz w rozmowie z Piotrem Maślakiem w TOK FM - tego dokładnie nie wiadomo, a  pierwszych chrześcijan Boże Narodzenie "mało interesowało". Z duchowego punktu widzenia ważniejsza była Wielkanoc.

- Ich zajmowało przede wszystkim to, co było istotą chrześcijaństwa, czyli śmierć i zmartwychwstanie. Pierwsze wzmianki o poszukiwaniu daty narodzenia Jezusa pojawiają się dopiero na przełomie II i III wieku naszej ery. W kanonie świąt Boże Narodzenie znalazło się w 354 roku - tłumaczył gość TOK FM.

Śladów daty narodzin Jezusa poszukiwano w ewangeliach. - Starano się wyliczyć tę datę na podstawie różnych drobnych wzmianek. Pierwszy szerszy opis samego faktu narodzin Jezusa pochodzi z Ewangelii św. Łukasza. Mamy też coś w u św. Mateusza. Na podstawie tych informacji pierwsi chrześcijanie uznali, że do poczęcia mogło dojść około 25 marca. A jak policzymy sobie 9 miesięcy od marca, to wychodzi nam grudzień - opowiadał Adamkiewicz.

Jak mówił, chrześcijanie przyjęli tę datę również z innych powodów: w kulturze żydowskiej marzec to był czas uznawany za początek świata. W wielu krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu miesiąc ten był początkiem roku. Chrześcijanie uznali, że skoro w tym czasie Bóg miał stworzyć świat, to doszło też wtedy do poczęcia Jezusa.

Boże Narodzenie a kult solarny

Datę narodzin Jezusa starano się dostosować do popularnego w tamtych czasach pogańskiego kultu solarnego. Dzień 25 grudnia idealnie się w to wpisywał: w II wieku naszej ery w Rzymie w czasie przesilenia zimowego obchodzono Święto Słońca Niezwyciężonego - zwycięstwa światła nad mrokiem.

- Obchody narodzin Chrystusa genialnie wykorzystywały te dawne kulty związane ze słońcem. Świetnie się wpasowały z całą swoją teologią, całym rozumieniem, kim ma być Mesjasz. Obserwowano przyrodę i widziano, że jest ona pewnym cyklem, nigdy się nie kończy. Tak samo jest z Mesjaszem: kiedy świat chyli się ku upadkowi, pojawia się ten, który prowadzi ku światłu - tłumaczył teolog.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dowiesz się:

 • Co było pierwsze: Boże Narodzenie czy choinka?
 • Co zamiast drzewek stroili pierwsi słowiańscy chrześcijanie?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (56)
Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia?
Zaloguj się
 • pis-na-wode_fotomontaz

  Oceniono 12 razy 10

  To "wyliczenie", wskazujące na 25 grudzień (przesilenie zimowe, uroczyście świętowane przez niemal wszystkie wyznania i tradycje) zostało przeprowadzone od "d..py strony". Otóż ekspansywni chrześcijanie, przejąwszy władzę w Rzymie w IV w.n.e., w ramach walki ze starszymi obrzędami i świętami, postanowili przykryć je własnym świętem (jak i uczynili z innymi świętami). Więc zadekretowali, że święto Bożego Narodzenia będzie obchodzone 25 grudnia. A więć święto zwiastowania i poczęcia N.M.P. wypadło 9 miesięcy wstecz (tu decydowała biologia - 9 mies. ciąży, aczkolwiek w tym przypadku mogłoby być "cudownie inaczej", gdyby zaszła taka potrzeba). Dalsze "dowody" to już mieszanka nauki i mitów i zwykłego bajania. I tak oto powstała BAJKOWA TRADYCJA !. A ciemny lud posłusznie to kupił (skoro w epoce informatyzacji kupuje ściemę, to co mówić wtedy). !

 • azx67

  Oceniono 10 razy 6

  Te "święta" to pogaństwo wymieszane z rzekomym chrześcijaństwem. Obżarstwo, pijaństwo, szopki, Mikołaje. Ludzie udają dobrych, zgodnych, miłujących, itp, a za kilka dni znów będą się żreć i wojować ze sobą. Tak jest rok w rok. Fałsz i głupota.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 10 razy 4

  ... bo w starożytnym Rzymie czczono słońce niezwyciężone 25 grudnia.
  Chrzescijanstwo to generalnie wymyslona religia, nakladka uwzgledniajaca najbardziej popularne wierzenia i porawa natury.

 • zamknij_oczy

  Oceniono 3 razy 3

  A może dlatego, że zwyczajnie święto to zostało przejęte przez chrześcijan, podobnie jak wiele innych:

  bewilderedslavica.com/boze-narodzenie-slowiansku/

 • miikz

  Oceniono 3 razy 3

  co za 3,14 dolenie!!!!!! cała ta religia, jak i wszystkie służy tylko władzy, władzy i jeszcze raz władzy!!!! nie ma żadnego obsranego zbawienia( co to ma być za goooowno tak swoją drogą, większej bzdury nie mogli wymyślić!!!!) żadnego buka, żadnych dziewic i innych pierdół które wymyślono tylko dla władzy!!!!!

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 3

  dla ludzi oświeconych (!) nie jest tajemnicą, że chrześcijaństwo stało się tak popularnie nie tylko dlatego, ze innowierców po prostu wyrzynano, ale dlatego że umiejętnie zastępowano stare święta i obrządki tymi chrześcijańskimi

  stąd daty pokrywające się z o wiele starszymi obrządkami, czy cudowne przenosiny - jak czczenie zmarłych - z wiosny na jesień

 • agje

  Oceniono 5 razy 3

  Czy ktoś widział pastuszków nocujących na pastwisku w grudniu?!! Przecież to oni mieli pierwsi przywitać Pana.

 • agje

  Oceniono 5 razy 3

  Czy ktokolwiek widział pastuszków nocujących i wypasających bydlęta w grudniu?!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX