Rachunek za prąd nie wzrośnie, ale to nie rozwiązuje problemu. "Leczymy objawy, a nie przyczyny"

- Wyłączyliśmy energetykę z procesów modernizacji. Wczoraj powróciliśmy do braku przewidywalności, cen regulowanych, zamknięcia drogi dla innowacyjnych i tanich technologii - mówił w TOK FM Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Senat przegłosował wczoraj późnym wieczorem bez poprawek obniżkę akcyzy na energię elektryczną. Teraz rządowa ustawa, która ma ograniczyć skutki podniesienia cen prądu, trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. A ten czas na złożenie swojego podpisu ma do poniedziałku, bo w ustawie zapisano, że ta wchodzi w życie od pierwszego stycznia.

O przyczynie wzrostu cen energii mówił w TOK FM Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej. - Mamy coraz droższy węgiel. 80 procent energii elektrycznej jest produkowana z niego. Jest położony bardzo głęboko, gdzie nie ma warunków do wydobycia, dlatego mamy jeden z najdroższych węgli na świecie - tłumaczył ekspert.

Kolejnym czynnikiem składającym się na cenę energii są opłaty za emisję CO2.  - Jedna gigawatogodzina energii to jedna tona emisji CO2. Unia Europejska postanowiła, żeby ci, którzy zanieczyszczają środowisko, ponosili opłaty. Ceny uprawnień do emisji CO2 ustalane są na giełdzie. Rosną, bo wchodzimy w nowy etap programowania polityki klimatyczno - energetycznej.  Inni zmieniają miks energetyczny, stawiając na źródła niskoemisyjne, a my trwamy w starym systemie, który odziedziczyliśmy po komunizmie, kiedy energetyka nie podlegała strukturalnym przemianom - zauważył.

Kogo winić?

Podczas piątkowej debaty na temat nowelizacji ustawy dot. cen energii w Sejmie, TVP Info swoją relację na żywo opatrzyło komentarzem o PiS blokującym podwyżki, spowodowane decyzjami PO-PSL. W tonie obciążania odpowiedzialnością rządów PO-PSL wypowiadał się też w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że gdyby nie rezygnacja Donalda Tuska z weta w czasie negocjacji pakietu klimatycznego w 2008 roku, dzisiejszej sytuacji by nie było. Podkreślił jednocześnie, że gdyby przed dekadą u władzy był PiS, takie weto zostałoby zgłoszone.

- Wydaje mi się, że politycy dawno rozeszli się z faktami i rzeczywistością. W ten sposób można też obarczyć komunistów winą za to, że zbudowali za mało elektrowni, albo winić fakt, że byliśmy w RWPG i korzystaliśmy z węgla. To są dyskusje historyczne, które nie mają związku z realnym funkcjonowaniem sektora energetycznego. To są bałamutne argumenty - skrytykował Wiśniewski.

- Od 30 lat jesteśmy krajem o gospodarce rynkowej, krajem który stara się chronić środowisko. Jesteśmy 15 lat w UE. Zanim tam weszliśmy, wiedzieliśmy, że to grupa państw dbających o środowisko, o zdrowie ludzi, stawiająca na innowacje. A my wyłączyliśmy energetykę z procesów modernizacji. Wczoraj powróciliśmy do braku przewidywalności, cen  regulowanych, zamknięcia drogi dla innowacyjnych i tanich technologii - dodał.

Zdaniem eksperta, za rok nie uda się uniknąć podwyżek, bo “leczymy objawy, a nie przyczyny”. - W przyszłym roku energetyka przyjdzie z tym samym problemem, bo nauczyła wyciągać środki, zamiast inwestować w nowe technologie - mówił.

Co możemy zrobić? - Powinniśmy inwestować w efektywność energetyczną. Małe firmy, które są najbardziej narażone na wzrost cen energii i płacą za nią najwięcej w Europie, powinny inwestować w odnawialne źródła energii - radził Grzegorz Wiśniewski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (91)
Rachunek za prąd nie wzrośnie, ale to nie rozwiązuje problemu. "Leczymy objawy, a nie przyczyny"
Zaloguj się
 • vader2010

  Oceniono 13 razy 3

  P Wiśniewski to lobbysta OZE tyle że nie wspomina ze ten "drogi" prąd z węgla to ok 200-250zl za MWh a ten "tani" z OZE to od 350 do 700 zł. I to też właśnie stąd rachunkowe są wysokie bo państwo musi kupować ten drogi prąd żeby sprostać celom CO2

 • ta56

  Oceniono 10 razy 2

  Tylko energetyka jądrowa może rozwiązać w Polsce problem z względnie tanią i dostępną energią. Tzw. źródła odnawialne mogą być wyłącznie uzupełnieniem mixu i przy obecnych cenach nie przekraczać 15-20% całkowitego zapotrzebowania na energię. Nawet Niemcy nie przekraczają wskaźnika 20% bo doszli do wniosku że jest to ekonomicznie nieopłacalne i większy udział "zielonej energii" ze względu na koszty negatywnie wpłynie na gospodarkę.

 • ta56

  Oceniono 14 razy 2

  O jakichże to tanich i innowacyjnych technologiach w temacie energetyki odnawialnej mówił pan Grzegorz w TOK FM, bo ja takich nie znam. Prąd z tych źródeł jest 2-3x droższy od konwencjonalnego i dlatego ten biznes bez dotacji nie ma racji bytu.

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz 1

  Jak nieprzewidywalna? W peerelu długie lata na sztućcach aluminiowych była odlane "cena 15 gr".
  Zero inflacji, ceny stały jak biskupowi pała.

 • mateusz546

  Oceniono 3 razy 1

  Cała prawda o ekologii na 1 zdjęciu. Groźna emisja H2O z chłodni kominowej. Tania energia jest konwencjonalna. Droga ekologiczna i ktoś na tym zarabia... a my płacimy......

 • maxstirner

  Oceniono 17 razy 1

  Panie lewaku, przyczyna wzrostu cen jest jedna i tylko jedna - eurokomuna, limity i koszty przestawiania na energie pseudoczystą. Co byś pan powiedział, jakby tak zgodnie ze zdrowym rozumem olać te waszá propagande i powrócić czy też po prostu zostać przy energii węglowej? Ależ tak, wtedy nie zarobicie, zapomniałem sorry.

 • wqcyzx

  Oceniono 9 razy 1

  Lobbysta dał głos w radiowęźle Agory - Tok FM. Z jego gadki nie wynika nic, słowo "powinniśmy" nie jest czarodziejską różdżką.

 • qznia

  Oceniono 9 razy 1

  Okres inwestycyjny w tradycyjna energetykę to 5-6 lat (podkast rozmowa Żakowski - Piechociński z 28 grudnia)
  Okres inwestycyjny w energetyke jądrową 15 -20 lat
  Przypomnijcie mi tylko kto to wtedy rządził i jakie media mu basowały?????

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 0

  A czy ktos obliczyl ile CO2 zostalo wyemitowane po ostatnich erupcjach wulkanow na calym swiecie wlacznie z Etna ? Co za glupoty !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX