Komisja ds. Amber Gold. Małgorzata Wassermann nie wyklucza przesłuchań kolejnych świadków

Przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, posłanka PiS, Małgorzata Wassermann, oświadczyła, że raport końcowy z prac komisji powinien zostać opublikowany w pierwszej połowie 2019 roku. Ewentualne kolejne przesłuchania mają nie powodować znaczących opóźnień.


Małgorzata Wassermann zaznaczyła w rozmowie z PAP, że nie można jednak wykluczyć przesłuchań kolejnych świadków. 

"Z jednej strony raport końcowy, w takim zarysie, szkielecie istnieje, natomiast praca nad jego finalną wersją, która chcę, by była doskonała, jest trudna i żmudna. Dotychczas komisja przesłuchała 150 świadków, a każdy z protokołów z tych przesłuchań liczy przeciętnie 200 stron, mam więc przed sobą ogrom pracy" - stwierdziła posłanka.

Wassermann zapewniła, że będzie się starać, aby praca komisji została zakończona jak najszybciej. 

Komisja ds. Amber Gold. Będą przesłuchania kolejnych świadków? 

Ostatnim świadkiem wezwanym przed komisję miał być były premier Donald Tusk, który został przesłuchany w listopadzie 2018 roku. 

Przewodnicząca mówiła, jednak że "do komisji nadal spływają dokumenty ze służb specjalnych, będziemy wnioskować też o kolejne, gdyż widzimy taką potrzebę po lekturze nowych akt". 

Małgorzata Wassermann, pytana, czy planuje wobec tego przesłuchania kolejnych świadków, stwierdziła, że niczego nie można wykluczyć. "Z materiałów niejawnych, które wpłynęły do komisji, wynikają bardzo ciekawe informacje, które wskazywałyby na konieczność ewentualnego przesłuchania lub dosłuchania świadków, m.in. ze służb specjalnych. To jest jednak za każdym razem decyzja co najmniej prezydium komisji" - zaznaczyła w rozmowie z PAP.

"Absolutnie nie można wykluczyć tego, że przesłuchanych może być jeszcze kilka osób. Żeby zrobić to jednak w sposób kompleksowy, spłynąć do komisji musi całość materiałów ze służb specjalnych" - dodała.

Przewodnicząca podkreśliła, że ewentualne przesłuchanie dodatkowych świadków nie oznacza dużego przesunięcia w czasie publikacji raportu końcowego. "Jeśli raport z dwóch lat prac komisji będzie gotowy, to dosłuchanie jednego czy dwóch świadków i dopisanie ich zeznań do raportu będzie drobną pracą w stosunku do tej, która jest obecnie wykonywana" - stwierdziła.

Jako ewentualnego dodatkowego świadka, Małgorzata Wassermann, uznała informatora programu "Alarm w TVP". W jednym z wrześniowych odcinków miał występować były urzędnik publiczny, który stwierdził, że Donald Tusk "namawiał go do OLT Express". 

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold została powołana w lipcu 2016 roku. Od tego czasu przesłuchała 150 świadków. Oprócz szefa Rady Europejskiej, Donalda Tuska, w 2018 roku, przed komisję wezwani zostali także m.in. były szef resortu finansów Jan Vincent-Rostowski, były wiceszef MF Andrzej Parafianowicz oraz były szef KPRM Tomasz Arabski.

M.in. wobec Parafianowicza komisja zdecydowała się na złożenie zawiadomienia do prokuratury "za szereg elementów składających się na niedopełnienie obowiązków po jego stronie", których miał się dopuścić w związku ze sprawą Amber Gold. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (62)
Komisja ds. Amber Gold. Małgorzata Wassermann nie wyklucza przesłuchań kolejnych świadków
Zaloguj się
 • kolesio2

  Oceniono 22 razy 16

  Wrzuć na luz dziewczynko ,wybory już były , a do kolejnych jest masa czasy . Wypstrykasz się i co ? Zacznij ponownie się błaznić za kilka miesięcy. Nie zapomnij zaprosić Pana Tuska ,żeby po tobie się przejechał.

 • hateuall

  Oceniono 17 razy 15

  Obie komisje (ta i ta od kamienic) miały być przede wszystkim trampoliną dla przewodniczących w kolejnych wyborach (samorządowych). No cóż, okazało się że koncepcja nie wypaliła, to i zapał do komisji słabnie.

 • skandy5

  Oceniono 17 razy 11

  Tusk zmiażdżył ich jak robaki

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 12 razy 10

  Jeszcze jej mało przeciągania po podłodze? Wypaliła się pannica nieco, bo już nawet kapiszonami nie strzela.

 • 270203mk

  Oceniono 11 razy 9

  Trzeba pociągnąć ten marny spektakl do wyborów !

 • wujekdolf

  Oceniono 13 razy 9

  a pomyślcie tylko jak bardzo wdzięczny jest tej kozie majchrowski - gdyby nie ona przegrałby pewnie z tym młodym gibałą który od lat próbuje go z tego stołka pogonić.

 • kris0104

  Oceniono 10 razy 8

  zaloze sie, ze bedzie jatrzyc do wyborow, przynajmniej parlamentarnych a moze dluzej jesli Tusk wystartuje-prymitywna taktyka obliczona na pisdziajski elektorat

 • sil.m

  Oceniono 11 razy 7

  Pokazywanie fałszu notabli PIS jest konieczne i powoduje to zlot trolli na to forum. Inwektywami i jadem umieją pluć. Ich wpisy rozumowi bredzą i dudy smalone artykułują. Prześladują inaczej myślących głupią, durną dumą narodową i kompleksem inteligencji wyrażonej 1 astem. Czy można wymóc na rządzących pryncypałach klarowne wyjaśnienie spraw jn:
  1/zakatowanie Igora na komisariacie- tę zmowę milczenia , nagrody , odprawy, emerytury, – winnych brak a sprawę odpowiedzialności szefów zamieciono pod dywan i zakończył to występem pod Lidlem boso, bez spodni i na bani nowo mianowany komendanta. Ten sam problem dotyczy wjazdu pojazdu Beci na drzewo w Oświęcimiu..
  2/Dziwnie darowizny gołych i bosych dzieci na działalność partii SP - nielegalne w tym 20tyś. zł. własnej niepracującej córki - nie mogą być podejrzane? Jaki był mechanizm wykorzystania środków UE na klimatyzację w SP, jakie kwoty i kto był beneficjentem? – cisza ma być nad tym trupem , kasą i benifecjentami?
  Taką prospołeczną postawę wciska nam Tadzio i udaje poczciwego wymachując rękami a jest pospolitym hipokrytą i cwaniaczkiem cyrkowym - przykład starczej interesownej demencji:
  3/Dlaczego na pogrzebie Inki, Pileckiego i bohaterskich obrońców wybrzeża PAD z nazwiska i imienia nie potępił przestępców (sędziego R.Kryże i innych którzy pod rządami npw W.Świątkowskiego – wuja prezesa sfingowali procesy gen. Talara, płk. Utnika, Nowickiego.).
  4/ nepotyzm np.: awans w prokuraturze brata Wasserwanny; stanowisko w sądzie córki prokuratora Piotrowicza ; praca dla żony Zera w PZU, stanowiska dla członków rodziny ; stanowiska w spółkach państwowych przez swoich –niefachowców. Itp.
  5/ zamiecenie afery pis-szmaciarzy przy okradaniu kontenerów Caritas pod dywan a prokurator zamiast oskarżenia złodziei pisowskich złożyła wniosek o własną degradacje. Wszystko ma pod kontrolą , butem i pałką kulsonów- gdzie po deficycie intelektu za 82100zł. rej wodzi „Jo-Jo” marzący o adidasach i kogo by z delfinów wyciepać boso na śmietnik.
  6/ przekręty i wały w Skok-ach które starannie kamuflują Slajd z Glapą by senator mógł przewalać mamonę do L., a królowa pierza na C.. Sądzę, że takie wały może robić ktokolwiek bez wiedzy wierchuszki. To Duda mógł sobie wyłudzać jakieś kilkanaście tysiaków za lewe diety i km bez wiedzy wierchuszki i nikt nie zna wyroku jaki wydał w tej sprawie sąd w sprawie pomówienia go przez Newsweek.To samo dotyczy KNF - to afera Marka Ch. – PIS nie ma z tym nic wspólnego.
  7/demolkę sądownictwa w interesie społecznym zlecili czerwonemu pająkowi prokuratorowi ze stanu wojennego i nowelizację Ustawy o SN wprowadzają też w interesie społecznym a niejaki Adrian popisuje się dziwnymi stwierdzeniami potwierdzającymi jego doktorat z aktorstwa . Te idiotyczne nerwowe tiki, głupkowaty uśmieszek i chowanie głowy w garb to znak rozpoznawczy aktorzyny kiedy spotyka się z ważnymi politykami .Mowa ciała zawsze pokazuje prawdę - słaby człowiek, kłamca i oszust. Ciągle w to gra. Nawet w Kapitułę Orła Białego przeprowadził głosowanie z vacatami by wybrać swoich wg życzenia prezesa. Teraz twierdzi, że energetyka oparta na węglu nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu.

 • larsek

  Oceniono 9 razy 7

  A kiedy ta kobieta weźmie się za przekręty obecnej władzy i pracowników korporacji watykańskiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX