Zmarnowana żywność starczyłaby dla wszystkich potrzebujących. To nie w sklepach wyrzuca się najwięcej jedzenia

Jedzenie wyrzucone na śmietnik.

Jedzenie wyrzucone na śmietnik. (Fot. Igor Nazaruk)

Aż 30 procent wyprodukowanej żywności ląduje w koszu. To my sami wyrzucamy najwięcej jedzenia. - Kupujemy i gotujemy za dużo, źle przechowujemy żywność - mówił w TOK FM Marek Borowski z Polskiej Federacji Banków Żywności.

Obecnie to nie sklepy i sieci handlowe marnują najwięcej żywności. - Badania wskazują jasno, że to konsumenci, czyli my sami, są odpowiedzialni za połowę marnowanej w Polsce żywności – mówił w magazynie EKG w TOK FM Marek Borowski, prezes Polskiej Federacji Banków Żywności.

Jak wyliczał Borowski, aż 30 procent całej wyprodukowanej żywności jest wyrzucana. - Moglibyśmy nią wyżywić wszystkie potrzebujące i niedożywione osoby w naszym kraju – przekonywał.

Aby skutecznie walczyć z marnowaniem żywności, Borowski radzi trzymać się prostych zasad dotyczących zakupów, przechowywania i planowania przygotowywania jedzenia. - Nie chodźmy na zakupy głodni, zróbmy listę produktów, których potrzebujemy – wyjaśnia Borowski.

Warto też czytać instrukcję obsługi lodówki, bo nie wszystkie produkty musimy do niej wsadzać. - Na przykład jabłka, pomidory czy cytryny mogą leżeć po za nią. Zbyt wypełniona lodówka przestaje spełniać swoją funkcję – przekonuje prezes Polskiej Federacji Banków Żywności.

Powinniśmy się też zastanowić, czy warto przygotowywać posiłki "na zapas". - To taka nasza mentalności, że gotujemy za dużo, żeby tylko nie zabrakło. A potem te niezjedzone porcje lądują w śmietniku. Gotując należy pomyśleć, ile osób będzie jadło i dostosować ilość posiłku – radzi Borowski.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • Kiedy powstanie ustawa o marnowaniu żywności?
Zobacz także
  • Krzem występuje w wielu produktach spożywczych, np. płatkach owsianych, cebuli, szparagach, a także ziołach oraz wodzie źródlanej 3 produkty, które należy natychmiast włączyć do diety. Wydasz na nie mniej niż 3 zł dziennie
  • Festiwal Kolorów na stadionie Korona Zdrowe jedzenie to nie tylko warunek prawidłowej wagi. Dieta wpływa na nasz nastrój. Co jeść, żeby być szczęśliwym?
Komentarze (1)
Zmarnowana żywność starczyłaby dla wszystkich potrzebujących. To nie w sklepach wyrzuca się najwięcej jedzenia
Zaloguj się
  • paseo

    0

    To sa absurdalne,kompletnie nierzeczywiste dane.Mam rodzine w kilku miejscowościach ,w roznych środowiskach,takze w osiedlach w Warszawie.Generalnie NIE widać nigdzie wyrzucanej zywnosci.W osiedlach stoja często specjalne pojemniki na stare pieczywo,ale jego takz jest coraz mniej.,bo ludzie nauczyli się uz,ze stary chleb czy bulki można latwo odswiezyc w piecyku czy mikrofalówce.Nie zjedzone jedzenie odgrzewa się na drugi dzień,lub nieco zmieniana inna potrawe. Nie znam nikogo,kto by jedzenie wyrzucal.Drobne ilości kaszy czy ryzu,jesli zostaną,daje się ptakom. W pojemnikach NIE widać jedzenia.Skad te dane,coraz wyższe,nie wie nikt .Prosze o jakies dowody,bo to sa BREDNIE>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy