Chcesz płacić mały ZUS? Nie zapomnij zgłosić się w urzędzie

Biurowiec ZUS w Szczecinie

Biurowiec ZUS w Szczecinie (CEZARY ASZKIEŁOWICZ)

Drobni przedsiębiorcy, którzy chcieliby nadal płacić niższą składkę ubezpieczenia społecznego, tzw. mały ZUS, powinni zgłosić się w tej sprawie do urzędu. Nie zostaną objęci ulgą z automatu.

Chodzi o firmy, które działają na nieduża skalę, czyli ich przychody w całym 2018 roku nie przekroczyły w sumie 63 tysięcy złotych. Jeśli przedsiębiorca spełnia to kryterium i rozważa skorzystanie z małego ZUS - to ma bardzo mało czasu na spełnienie formalności. Zakład czeka na dokumenty w tej sprawie do 8 stycznia!

By móc płacić mały ZUS trzeba wykonać kilka kroków: najpierw wyrejestrować się z opłacania składek według starych kodów, potem zarejestrować się jako płatnik składek z nowymi kodami oraz przekazać ZUS-owi informację o przychodzie z prowadzonej działalności gospodarczej za poprzedni rok oraz o najniższej podstawie wymiaru składek

Mały ZUS pozwala płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, czyli emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Ich wysokość będzie zależała od przychodów, które firma miała w ubiegłym roku, ale trzeba to policzyć samodzielnie, według wzorów dostępnych na stronie ministerstwa technologii czy samego ZUS-u.

Jeśli przedsiębiorca nie zdąży załatwić wszystkich formalności do 8 stycznia, kolejną szansę dostanie dopiero za rok.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Prezes ZUS chce zmian w systemie. By ograniczyć kilkuzłotowe emerytury

Zobacz także
  • Mirosława Kaczyńska, przewodnicząca ZNP w Bydgoszczy. ZUS skontroluje zwolnienia L4 wystawione nauczycielom. "Zrobimy to na wniosek niektórych pracodawców"
  • Prezydent Andrzej Duda i Julia Przyłębska podczas uroczystości zaprzysiężenia jej na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Warszawa, Pałac Prezydencki, 21 grudnia 2016 TK: Zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS niezgodne z konstytucją
  • Oddział ZUS w Toruniu przy ul. Mickiewicza przyjmuje wnioski o emeryturę O mało nie dostała zawału: wyliczyli jej 134 zł emerytury. Dlaczego ZUS to robi?

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy