Waloryzacja emerytur i rent w 2019 roku. Będzie podwyżka

TOMASZ STAŃCZAK

To dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Od marca mogą liczyć na większe pieniądze.

Od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł, a najniższe wyniosą 1100 zł. Dzisiaj jest to 1029,80 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie natomiast z 772,35 zł do 825 zł.

Zgodnie z nowelizacją świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 3,26 procent. Oznacza to, że w przyszłym roku najniższe świadczenia zostaną podniesione o 6,8 procent - dwa razy więcej, niż byłoby to w przypadku zastosowania ustawowego prognozowanego wskaźnika waloryzacji.

Z szacunków resortu rodziny wynika, że wyższe świadczenia otrzyma 6,2 mln emerytów. Koszt waloryzacji emerytur i rent od marca 2019 r. wyniesie niespełna 8,4 mld zł.

Zobacz także
  • Polscy seniorzy dość chętnie uprawiają hazard - co więcej, wciągają w to swoje wnuki
  • Premier Mateusz Morawiecki Konwencja PiS. "Seniorzy zamiast o podwyżkach emerytur usłyszeli, że będzie więcej domów starców"
  • Jak wyliczyli eksperci Fundacji Kaleckiego, za dziewięć lat, gdy z pracy odejdą ludzie urodzeni podczas wyżu demograficznego, ZUS-owi na wypłatę emerytur będzie brakować już ponad 100 mld zł rocznie. Aż 222 tys. osób ma minimalną emeryturę. Ale są tysiące Polaków, którzy dostają od ZUS kilka złotych

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy