Pogrzeb bpa Tadeusza Pieronka. Uroczystości rozpoczęły się w środę

Zmarł biskup Tadeusz Pieronek. Na zdjęciu: podczas uroczystości pogrzebowych Piotra Szczęsnego. Kraków, Cmentarz Salwatorski, 14 listopada 2017

Zmarł biskup Tadeusz Pieronek. Na zdjęciu: podczas uroczystości pogrzebowych Piotra Szczęsnego. Kraków, Cmentarz Salwatorski, 14 listopada 2017 (Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta)

Pogrzeb bpa Tadeusza Pieronka - wprowadzeniem trumny ze zwłokami do katedry wawelskiej rozpoczęły się w środę uroczystości pogrzebowe. W czwartek zmarły zostanie pochowany w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła.

Uroczystości pogrzebowe bpa Tadeusza Pieronka rozpoczęły się w środę. Po nieszporach, które zaplanowano po wprowadzeniu trumny, zaplanowano mszę św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, a koncelebrowana przez abpa Marka Jędraszewskiego. Homilię wygłosi ks. prof. Jacek Urban.

Biskup Tadeusz Pieronek zmarł 27 grudnia 2018 roku w swoim domu. Chorował na serce. Bp Pieronek był kanonikiem kapituły metropolitalnej na Wawelu. Przy katedrze wawelskiej mieszkał od 50 lat.

W latach 1992-1998 był biskupem pomocniczym sosnowieckim, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski 1993-1998 i w latach 1998-2004 rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Tadeusz Pieronek urodził się 24 października 1934 r. w Radziechowach. Święceń prezbiteratu udzielił mu 26 października 1957 r. w kościele św. Michała w Krakowie miejscowy administrator apostolski i arcybiskup metropolita lwowski Eugeniusz Baziak. 25 marca 1992 r., wraz z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1992-1993 zastępcą sekretarza generalnego, a w latach 1993-1998 sekretarzem generalnym KEP. 

Zobacz także
  • Aleksandra Dulkiewicz kandydatką na prezydenta Gdańska. Poprze ją PO i Nowoczesna, ale nie PiS
  • 21.01.2019, Warszawa, pikieta przed siedzibą TVP pod hasłem 'TVoja wina - solidarni z Gdańskiem' Politycy PO będą bojkotowali TVP. "Narzędzie politycznej nagonki"
  • Marek Borowski Marek Borowski o ważnym punkcie testamentu Pawła Adamowicza. "Mam nadzieję, że 4 czerwca będzie wielkim wydarzeniem"

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy