Barbara Nowacka: Inicjatywa Polska przedstawi projekt rozdziału Kościoła od państwa

6 stycznia ogłosimy projekt dotyczący rozdziału Kościoła od państwa - poinformowała w środę liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka. Jej zdaniem, polskie społeczeństwo coraz częściej mówi o rozdziale Kościoła od państwa, chce m.in. "wyprowadzenia" religii ze szkół.

Nowacka poinformowała w środę w radiu RMF FM, że Inicjatywa Polska w najbliższą niedzielę 6 stycznia przedstawi projekt dotyczący rozdziału Kościoła od państwa. - To jest projekt, który pokażemy w najbliższą niedzielę o godz. 12., wtedy będzie konferencja prasowa - zapowiedziała.

Jak dodała, Inicjatywa Polska współpracuje w tym obszarze z Nowoczesną, która - jak przekonywała - "też jest bardzo zainteresowana rozdziałem Kościoła od państwa".

Zdaniem Nowackiej, polskie społeczeństwo coraz częściej mówi o rozdziale Kościoła od państwa. "(Społeczeństwo) chce uciąć finansowanie Kościoła, chce wyprowadzenia religii ze szkół lub jej niefinansowania. I to są coraz głośniejsze postulaty" - przekonywała liderka Inicjatywy Polska.

Rozdział Kościoła od państwa jest też postulatem partii Teraz!. Joanna Scheuring-Wielgus zaproponowała podczas prezentowania programu partii, by zamiast religii w szkole miała miejsce edukacja obywatelska, aby instytucje państwa były w pełni świeckie, podobnie jak i edukacja, służba zdrowia. Chce także "wyjaśnienia pedofilii" wśród księży i stanowienia prawa bez ideologii związanej z jedną konkretną religią.

Rozdział państwa od Kościoła popiera też Robert Biedroń, który niebawem ma zaprezentować program polityczny tworzonego przez siebie ruchu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
Barbara Nowacka: Inicjatywa Polska przedstawi projekt rozdziału państwa od Kościoła
Zaloguj się
 • to_moje_zdanie

  Oceniono 3 razy 3

  Zamiast na kleryka i Rydzyka, przeznaczmy nasze podatki na nauczyciela, lekarza i emeryta!
  Na wszystko nie starczy. Albo bezbożne, dostatnie i wystawne życie kleru albo zaspokojenie innych naszych ważnych potrzeb społecznych.
  Wybór należy do Was. Ja jestem ZA rozdziałem kościoła niepłacącego żadnych podatków od swojej działalności też gospodarczej a ciągnącego ile się da ze wspólnej kasy, od państwa czyli naszych praw konstytucyjnych, sądów wg prawa świeckiego a nie kościelnego i nowoczesnej edukacji bez kosciółkowej indoktrynacji zwł. na świeckich przedmiotach.
  Świecka medycyna i szkoła a religia do kościoła!

 • miw.d

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem za rozdziałem kościoła od państwa. Należy bezwzględnie oderwać tę pijawkę od
  wspólnej kasy pochodzącej z naszych podatków, także moich.Wszystkie odzyskane pieniądze
  należy przeznaczyć na służbę zdrowia, bo ona dogorywa. Ja rozumiem, że Państwo Posłowie
  i Senatorowie oraz Rząd mają tę sferę życia zabezpieczoną zapewne do jego końca w rządowych
  klinikach i nie tylko, ale jest jeszcze całe społeczeństwo. Są dzieci ciężko chore, są ludzie starsi,
  a państwo przeznacza kasę na stare nieskuteczne leki, bo twierdzi że nie ma pieniędzy!!!
  Rydzyk dostanie każdą kasę, jakiej zażąda, reszta kościelnych hierarchów także, dla nich
  kasa jest. Nawet trudno o tym pisać. Jak wyjść z tej paranoi?

 • rozterka47

  Oceniono 2 razy 2

  Komnkordat trzeba by zerwać jako umowe niekorzystną dla państwa polskiego .
  Nie mniej jak ak na razie wystarczy ,żeby krk przestrzegał konkordatu a państwo zaprzestało finansować krk z budżetu w rozmiarze przekraczającym ustalenia w konkordacie oraz usunęlo przywileje wprowadzone do prawa przez PIS dot. obrotu ziemią czy zebrań cyklicznych itp.

 • eski57

  Oceniono 2 razy 2

  - jestem za takim rozdziałem , ale NIE widzę możliwości w obecnym czasie – niemal monolitu PiS – Kościół Instytucjonalny i związków z o. Rydzykiem . Czyżby p. Nowacka była na tyle naiwna , że biskupi NIE mają świadomości ile mogą stracić na rozdziale ?
  p. Tusk próbował ograniczyć wielkość dotacji i .. ? To jest do stopniowego przeprowadzenia , ale czy przy obecnym stanie politycznych układów ? !

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz 1

  Popieram każdą akcje mającą na celu odgrzybienie Polski.

 • folklor16

  0

  a jak jest w innych swieckich panstwach? np. w Niemczech? Religia nadal jest w szkolach, wrecz jest poszerzana o ewangelicka, islam. Wychodzi sie z zalozenia, ze dzieci maja prawo do religii, ktora na poczatku okreslaja rodzice, czyli moga dziecko wyslac na etyke lub religie. Jak komu pasuje, ale wybor maja. Natomiast w Polsce zlikwidowac, bo to bardziej postepowe?

 • axermann

  Oceniono 3 razy -3

  Jej zdaniem, polskie społeczeństwo coraz częściej mówi o rozdziale Kościoła od państwa, chce m.in. "wyprowadzenia" religii ze szkół.-Kochana Basiu takie rzeczy są dla typowego wyborcy (niezależnie czy z prawa czy lewą) sprawa trzecio a nawet czwartorzędną - no ale łudź się dalej, twoja brożka. Jak dodała, Inicjatywa Polska współpracuje w tym obszarze z Nowoczesną, która - jak przekonywała - "też jest bardzo zainteresowana rozdziałem Kościoła od państwa". tak no co ty nie powiesz... tylko gdzie jest teraz ta twoja nowoczesna- została zeżarta i wysrana przez Grzesia do którego ty tak ochoczo i w podskokach dołączyłaś- Kobito ogarnij się masz mniejsze znaczenie niż twoja kumpela Lubnauer a ona już jest na dnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX