Kancelaria Prezydenta naciska na PiS ws. frankowiczów. "Niewiele się w tym zakresie dzieje"

Rzecznik prezydenta deklaruje, że poprawienie sytuacji frankowiczów jest "dużym zobowiązaniem". - Nie tylko pana prezydenta, ale także obozu dobrej zmiany - mówi Błażej Spychalski. Współpracownicy prezydenta zabrali głos w tej sprawie po materiale TOK FM.

Jak stwierdził rzecznik Andrzeja Dudy, prezydent oczekuje, że sejmowa większość - czyli PiS i jego koalicjanci - zajmie się tzw. ustawą frankową. Błażej Spychalski, w rozmowie z publicznym radiem, przypomniał, że Andrzej Duda wielokrotnie już "podkreślał, że bardzo silnie oczekuje od większości parlamentarnej, żeby się zajęła" tą sprawą.

W Sejmie są cztery projekty ustaw dotyczące frankowiczów, czyli osób, które spłacają kredyty we frankach szwajcarskich. Wśród nich są dwa autorstwa Andrzeja Dudy, w tym nowszy - który pozytywnie ocenił rząd PiS-u. Prezydencki projekt m.in. rozszerza działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (zgodnie z ustawą z 2015 roku miał działać tylko do końca 2018 roku) i stwarza nowe, większe możliwości uzyskania wsparcia przez kredytobiorców (wszystkich, nie tylko frankowych). Zakłada także dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie.

- Ten projekt prezydencki jest już w Sejmie od dłuższego czasu (...), tyle że niewiele się w tym zakresie dzieje i tutaj pan prezydent wielokrotnie odwoływał się do tego, że większość parlamentarna powinna się tym tematem zająć zdecydowanie intensywniej - powiedział rzecznik Andrzeja Dudy. Błażej Spychalski podkreślił też, że sprawa poprawy sytuacji frankowiczów jest "dużym zobowiązaniem". - Nie tylko zresztą pana prezydenta, ale także właśnie obozu dobrej zmiany - stwierdził.

W sprawie zabrał też głos prezydencki minister Paweł Mucha. - Liczymy na zdynamizowanie prac parlamentu nad prezydenckimi rozwiązaniami dla frankowiczów - mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta w radiowej Jedynce. Poinformował, że w przyszłym tygodniu spotka się w tej sprawie z przedstawicielem rządu Jackiem Sasinem i Tadeuszem Cymańskim.

Frankowicze poszli do sądów. I je zapchali

To właśnie Tadeusz Cymański jest szefem sejmowej podkomisji, która zajmuje się projektami dotyczącymi frankowiczów. W rozmowie z tokfm.pl mówił, że sprawa wymaga nie tylko pracy posłów. Ale "decyzji na szczeblu centralnym". I ubolewał, że prace nad ustawą na temat pomocy dla frankowiczów (a dokładniej - posiadaczy wszystkich kredytów walutowych), której projekt jeszcze w 2017 roku złożył prezydent, toczą się tak powoli. Na tę chwilę projekt jeszcze nie jest gotowy do pierwszego czytania.

Jak ustalił reporter TOK FM, w 2018 roku pozwy od osób, które spłacają kredyty frankowe, zalały warszawski Sąd Okręgowy. Wpłynęło ich aż 2549. Rok wcześniej było ich 999, a to oznacza 2,5-krotny wzrost liczby spraw dotyczących kredytów frankowych. W stanowisku przekazanym reporterowi TOK FM, prezes warszawskiej okręgówki podkreśla, że przy liczbie i stopniu skomplikowania spraw frankowych potrzebne są rozwiązania ustawowe.

Czytaj też: Frankowicze posłuchali prezesa PiS i poszli do sądów>>>

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Współpracownicy prezydenta naciskają na PiS ws. frankowiczów. "Niewiele się w tym zakresie dzieje"
Zaloguj się
 • kiesier

  Oceniono 8 razy 6

  Jeśli "frankowicze" dostaną pomoc będzie to oznaczało że "złotówkowicze" to dzbany bo nie dość że mają wyższe oprocentowanie (i przez to zapłaca więcej odsetek) to nikt im nie pomaga.
  Jeśli "frankowicze" nie dostaną pomocy to oni będą dzbanami bo dali się nabrać na tanie kłamstwo Adriana.
  Tak czy inaczej dzbanem ktoś zostanie:)

 • 43elvis

  Oceniono 5 razy 5

  Mówią że się nie da ale my pokażemy że się da.Takie teksty na wiecach wyborczych wygłaszał kandydat niejaki Duda.

 • notremak

  Oceniono 4 razy 4

  Jeżeli piss ma Du..dę w du..dzie, to gdzie ma kancelarię d Du..dy?

 • boczny_obserwator

  Oceniono 2 razy 2

  Idą wybory, PiS na pewno coś obieca frakowiczom jak poprzednio. Zawsze paru się nabierze, a każdy głos się liczy.

 • tedek1

  Oceniono 2 razy 2

  Uaktywnił sie bo niedlugo wybory, osobiscie nie zaglosuje na tych politykow co sie MINELI ZE SWOIMI OBIETNICAMI WYBORCZYMI.

 • evergreen111

  Oceniono 2 razy 2

  OTO SŁOWA KŁAMCY. OTO SŁOWA OSZUSTA. OTO SŁOWA ANDRZEJA DUDY

  Lipiec 2015. "Dziś rano Andrzej Duda przyjął delegację Ruchu Stop Bankowemu Bezprawiu i złożył nam obietnicę, że – jeśli zostanie prezydentem – w pierwszych 3 miesiącach urzędowania prześle do parlamentu prezydencki projekt ustawy, która zmusi banki do przewalutowania tzw. kredytów walutowych na złotowe po kursie z dnia podpisania umowy.

  Oto słowa Dudy:
  „Deklaruję, że – jeśli zostanę prezydentem – w pierwszych 3 miesiącach urzędowania złożę w parlamencie projekt ustawy, która rozwiąże ten palący problem milionów Polaków, którzy znaleźli się w rozpaczliwej sytuacji z winy banków i z powodu kompletnej bezczynności polskiego państwa"

  --

  A. Duda już jako prezydent, przed wyborami do Sejmu, w TVN 24:
  Dzisiaj najważniejsze są kwestie poziomu życia Polaków, wspomniane emerytury. Wobec tego, co zrobiono - nie rozpatrywano mojego projektu ustawy, „bo jest za mało czasu”, a następnie zaatakowano mnie frontalnie za moją obietnicę z kampanii wyborczej (…). PROJEKT WS. KWOTY WOLNEJ OD PODATKU JEST GOTOWY, ALE NIE MA SEJMU W TEJ CHWILI - BĘDZIE ZŁOŻONY ZARAZ, JAK ZOSTANIE UKONSTYTUOWANY NOWY SEJM. TO BĘDZIE 8 TYS. ZŁOTYCH I TA KWOTA POWINNA BYĆ PODNOSZONA. Te pieniądze zostaną w kieszeniach ludzi i zostaną wydane. One zasilą budżety ludzi najmniej zarabiających, to będzie duże wsparcie dla nich.

 • justas32

  Oceniono 2 razy 2

  Rozdawajcie pis.dzielce - przecież to nie wasze ...

 • justas32

  Oceniono 2 razy 2

  Ci ludzie są tak bezmyślni w wydawaniu naszych pieniędzy że niedługo zrobią dopłaty do jedzenia i sra.nia ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX