Co zrobi IPN? Towarzystwo Ukraińskie chce powrotu Grzegorza Kuprianowicza

Dr Grzegorz Kuprianowicz, odwołany w sierpniu z Komitetu Ochrony
Pamięci i Walk i Męczeństwa przy lubelskim IPN, jest ponownie
kandydatem Towarzystwa Ukraińskiego na członka tego komitetu.

Chodziło o słowa dotyczące zbrodni popełnionej w czasie wojny w Sahryniu. Z rąk żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich zginęło tam ponad 600 osób, głównie kobiety i dzieci.  Jak mówił w trakcie uroczystości rocznicowych dr Kuprianowicz, zginęli tam "obywatele Rzeczypospolitej, ukraińscy prawosławni mieszkańcy tej ziemi. Zginęli oni z rąk innych obywateli RP dlatego, że mówili w innym niż większość języku i byli innego wyznania". Nazwał to zbrodnią przeciwko ludzkości. 

Wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek, uznał, że mogło dojść do złamania prawa, a słowa dr. Kuprianowicza mogły znieważyć naród polski. Zawiadomił prokuraturę. Ta, po kilku miesiącach śledztwa, sprawę umorzyła. Grzegorz Kuprianowicz nie usłyszał żadnych zarzutów – był przesłuchiwany jedynie jako świadek.

Czytaj też: Historyk opowiedział o zbrodni Armii Krajowej na Ukraińcach. Teraz prezes IPN wyrzucił go z komitetu

Gdy wojewoda lubelski Przemysław Czarnek nagłośnił sprawę słów wypowiedzianych przez dr. Kuprianowicza, historyka wyrzucono z Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Czytaj też: Szef Towarzystwa Ukraińskiego chce pozwać wojewodę lubelskiego. "Naruszył moje dobra osobiste">>>

Kuprianowicz kandydatem

Towarzystwo Ukraińskie chce, by Kuprianowicz był jego reprezentantem w komitecie. Więc po tym, jak prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie wypowiedzi dotyczącej zbrodni w Sahryniu (postanowienie się już uprawomocniło), organizacja zgłosiła jego kandydaturę. W piśmie, które do dyrektora lubelskiego oddziału IPN wysłał sekretarz towarzystwa, dr Andrij Savenec, czytamy m.in.:

„Nie widzimy podstaw do tego, by Grzegorz Kuprianowicz nie mógł pozostać członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i reprezentować w nim społeczność ukraińską regionu. Liczymy, że w krótkim czasie dr. Kuprianowicz ponownie stanie się członkiem Komitetu”.

IPN na razie na propozycję Towarzystwa Ukraińskiego nie odpowiedział.

Prezes IPN Jarosław Szarek nie odpowiada

Po tym, jak Grzegorz Kuprianowicz został wyrzucony z  Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa lubelskiego IPN, wystąpił do prezesa Instytutu Jarosława Szarka,  z wnioskiem o wskazanie przyczyn odwołania. Odpowiedzi na swój list się nie dostał.

Postanowił więc napisać do prezesa IPN raz jeszcze. „Nie będę ukrywał, że jestem zdziwiony sytuacją, gdyż nietypowym jest brak odpowiedzi od instytucji państwowej na pismo dotyczące jej działań, tym bardziej skierowane przez osobę, która była członkiem struktur działających przy tej instytucji. Brak odpowiedzi na zasadne pytania, które chyba mam prawo zadać (…) traktuję jako naruszenie norm funkcjonowania instytucji państwowej. Jako obywatel mam prawo poznać powody decyzji, dotyczącej mojej osoby” – napisał Grzegorz Kuprianowicz. I ponownie prosi o odpowiedź na pytanie, dlaczego wcześniej został odwołany z członkostwa w komitecie działającym przy IPN w Lublinie.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (58)
Co zrobi IPN? Towarzystwo Ukraińskie chce powrotu Grzegorza Kuprianowicza
Zaloguj się
 • je2bny

  Oceniono 8 razy 6

  Znowu nazlatywało się tych pisowskich kundli, którym znajomość historii zawarta jest w katechizmie i ujadają, jakby ich kastrowano bez znieczulenia - na żywca.

  Wystarczy już nam tych katolickich neonazistów, którym rok 2018 - pomylili się z rokiem 1933.

 • freud1

  Oceniono 5 razy 5

  Bo to jest tak.
  Jak niemieccy i nie tylko niemieccy nazisci mordowali Zydow, to mordowali Polakow, obywateli II RP, bo to ladniej w statystykach martyrologicznych wyglada.
  Ale jak Polacy mordowali obywateli II RP, to mordowali UPOwcow. Bo... Bo tak!

 • 99venus

  Oceniono 12 razy 4

  zginęli tam "obywatele Rzeczypospolitej, ukraińscy prawosławni mieszkańcy tej ziemi. Zginęli oni z rąk innych obywateli RP dlatego, że mówili w innym niż większość języku i byli innego wyznania". Nazwał to zbrodnią przeciwko ludzkości-tak powiedział Ukrainiec o akcji odwetowej w Sahryniu.
  A co ten człowiek powie o przeszło 100 000 obywateli Rzeczpospolitej,polskich katolikach,którzy zginęli zamordowani w wyjatkowo bestialski sposób z rąk innych obywateli Rzeczpospolitej tylko dlatego,że mówili w większości innym językiem i byli innego wyznania?
  Nie powinno być miejsca dla ukraińskich nacjonalistów,kłamców i krętaczy w polskich instytucjach państwowych.

 • je2bny

  Oceniono 3 razy 3

  >>>Twój komentarz został wysłany, pojawi się wkrótce.<<<

  Lub nigdy !!!

  Najgorzej, jak curvy głaszcze się po głowie -wtedy oni wydzierają ryja, że ich kastrują na żywca.

 • rabieg

  Oceniono 2 razy 2

  To już Ukraińcy w Polsce rządzą MSZ

 • antypopisowiec

  Oceniono 6 razy 2

  Każdy mord należy potępia. Ale musimy pamiętać że atak na Sahryń miał być odwetem odstraszającym za mordy na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i powiecie hrubieszowskim. Później wykorzystała go w celach propagandowych OUN UPA tak jak to wykorzystuje dzisiaj pan Kuprianowicz. Nie wspomina on o tym ,że po tym ataku UPA dokonała zniszczenia 25 polskich wsi w ramach akcji odwetowej.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 14 razy 2

  >Towarzystwo Ukraińskie chce, by Kuprianowicz był jego reprezentantem w komitecie.

  Ukraińcy uparcie dążą do wybielenia w Polsce postaci banderowskich morderców.
  Na Ukrainie już to zrobili.

 • Szczepan Biały

  Oceniono 1 raz 1

  Dialog jest drogą rozwiązywania problemów ale obecnie rządzący jak w PRL-u głoszą tyłko pisowską prawdę. W 1975 roku pracowałem z Polakiem który jak był po wódce opowiadał co robił z innymi z Ukraińcami / włos się jażył na głowie . Wojna wyzwala sadystyczne zachowania
  IPN powinien być rozwiązany a akta w większości opracowane przez UB i SB spaloneby nie były wykorzystywane w polityce / szczególnie obecnej władzy. /.

 • Tomasz Olszewski

  Oceniono 9 razy 1

  Na Ukrainę z banderowcem A nie w ukochanej Polsce niech wypie... szumowina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX