Fatalny stan bezpieczeństwa w escape roomach. 13 obiektów zamknięto

Policja i strażacy skontrolowali ponad 200 escape roomów. 13 takich obiektów zostało zamkniętych. 16 właścicieli ukarano mandatami. W Koszalinie niedziela jest dniem żałoby, po tragicznym pożarze, w którym zginęło pięć 15-latek.

Jak poinformował Komendant Główny PSP, gen. Leszek Suski - w sobotę (do godziny 15:30) przeprowadzono kontrole w 178 escape roomach w całej Polsce. - Kontrole wykazały, że 129 takich lokali nie spełniało wszystkich przepisów. Były uchybienia. Tylko w kwestii ewakuacyjnych było 427 uchybień. 13 takich obiektów musiał być od razu zamkniętych. 16 właścicieli zostało ukaranych mandatami karnymi - poinformował szef straży pożarnej.

Kontrole trwają. W całej Polsce jest ok. 1000 tego typu obiektów.

Premier Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych dniach gotowy będzie szczegółowy raport dotyczący wyników kontroli. - Jest rzeczą absolutnie kluczową, żeby zweryfikować, czy przestrzegane są wszystkie przepisy. Są zamykane escape roomy, w których zidentyfikowano nieprawidłowości - podkreślił.

Dziś ma odbyć się przesłuchanie właściciela koszalińskiego escape roomu. Mieszkający w Wielkopolsce mężczyzna został zatrzymany w piątek. Jak poinformował Komendant Główny Policji, dziś mają się też odbyć "czynności z udziałem pracownika escape roomu", w którym doszło do tragedii. Mężczyzna z poparzeniami I i II stopnia przebywa w szpitalu.

Apel do rodziców

Jak stwierdził szef MSWiA Joachim Brudziński, strażacy przegrali walkę o życie nastolatek, "z tymi, którzy kierując się chęcią łatwego i szybkiego zysku narazili na śmierć Bogu ducha winne dzieci". - Najsprawniejsze państwo, służby zawsze będą na przegranej pozycji, jeśli ludzie skrajnie nieodpowiedzialni, kierujący się chęcią łatwego zysku, będą z narażeniem przepisów, z narażeniem zdrowia i życia najmniejszych, kierować się tylko i wyłącznie jednym celem - tym celem jest zysk - powiedział Joachim Brudziński.

Minister zaapelował, by zgłaszać wszelkie wątpliwości dotyczące działalności nie tylko escape roomów, ale innych obiektów, które mają służyć wypoczynkowi. Szczególnie w przededniu ferii zimowych. Jak podkreślił min. Brudziński, na internetowych forach pojawiały się informacje od uczestników zabawa w koszalińskim escape roomie, dotyczące bezpieczeństwa. Ale żadna z takich osób nie zdecydowała się powiadomić o wątpliwościach policji, straży pożarnej czy nadzoru budowlanego.

Zmiany przepisów

- Reakcja służb ratowniczych była szybka i prawidłowa. Będziemy wprowadzać konkretne rozwiązania prawne, by zapobiegać takim wydarzeniom - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Do tragicznego pożaru doszło w miniony piątek. W pożarze w tzw. escape roomie zginęło pięć 15-latek, uczennic III klasy koszalińskiego gimnazjum.

Jak ustalili śledczy, bezpośrednią przyczyną śmierci nastolatek było zatrucie tlenkiem węgla. Według wstępnych ustaleń straży pożarnej, bezpośrednią przyczyną pojawienia się ognia mogło być rozszczelnienie butli z gazem, które zostały zainstalowane w piecykach ogrzewających pomieszczenia.

Pracownik escape roomu przebywa w szpitalu. Ma poparzenia I i II stopnia, utrzymywany jest przez lekarzy w stanie śpiączki farmakologicznej.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Koszalin. Pożar w escape roomie. Wyniki pierwszych kontroli
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  0

  Co się musi wydarzyć, by urzędnicy zaczęli działać jak na cywilizowane społeczeństwa przystało?
  Naprawdę najpierw musi dojść do tragedii, by urzędas zaczął kontrolować?
  Co do tej pory robili za nasze pieniądze?
  Ścigali niepełnosprawnego umysłowo za kradzież roweru?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy -2

  Wyglada na to iz to swoiste wspolczesne komory gazowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX