"Tylko Polska ma czyste ręce, nie zgłaszała Tuska". Dyskusja zaczęta przez szefa MSZ to "świadectwo prawdy"

- Jaki jest cel polityczny odcinania się od Tuska? - pytała w TOK FM Dominika Wielowieyska. - To jest świadectwo prawdy: Polska nie zgłosiła Donalda Tuska - odpowiedział europoseł PiS Karol Karski.

Dyskusja o wyborze Donalda Tuska na drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej wróciła za sprawą Jacka Czaputowicza. Szef MSZ, w rozmowie z dziennikiem "Polska The Times", mówił, że Tusk nie jest przedstawicielem Polski w Radzie Europejskiej. Jak stwierdził, Donald Tusk był kandydatem Niemiec.

- Mam wrażenie, że to jest element tej samej opowieści, dosyć antyunijnej. Czy to trochę się nie kłóci z opowieścią, że kochamy UE i jesteśmy sercem Europy? - pytała Dominika Wielowieyska europosła PiS-u Karola Karskiego, gościa "Wyborów w TOK-u".

- Pani redaktor już wszystko wyjaśniła, że pan minister nie ma racji, że jesteśmy antyunijni. Natomiast musimy na to spojrzeć z formalnego punktu widzenia. Pan minister Czaputowicz wskazywał drogę, która przeszedł Donald Tusk do objęcia  stanowiska. Wskazał na szereg okoliczności, które temu towarzyszyły. Ze wszystkich państw tylko Polska ma czyste ręce, nie zgłaszała Donalda Tuska - odpowiedział Karol Karski.

Jak dodał polityk Prawa i Sprawiedliwości, "mamy do czynienia z taką sytuacją, w której wszyscy odrzucają od siebie możliwość zgłoszenia tej kandydatury (Tuska), jak... żeby nie powiedzieć, zgniłe jajo".

Ten sam zestaw argumentów

Europoseł Karol Karski przedstawił takie same argumenty jak min. Jacek Czaputowicz. Na przykład, że premier Malty, która w czasie wyboru Tuska sprawowała unijną prezydencję, nie przyznaje się do zgłoszenie kandydatury Tuska. 

- Od Donalda Tuska odcina się nawet prezydencja, która przewodniczyła tamtemu posiedzeniu, czyli premier Malty - podkreślił Karski. -  Jaka jest dla PiS wartość tego ciągłego odcinania się od Tuska, jaki jest polityczny cel? - dopytywała Wielowieyska.
- To jest świadectwo prawdy - odpowiedział europoseł. Karol Karski przypomniał, że kandydatem Polski na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej był Jacek Saryusz-Wolski, który należał wtedy do Platformy Obywatelskiej. Na tym wątku skupił się polityk PiS-u.

- Pół godziny po tym, jak to ogłosiliśmy, okazało się, że zebrał się zarząd PO i wyrzucił Jacka Saryusz-Wolskiego. W ciągu pół godziny nie da się chyba nawet wszystkich członków obdzwonić? To świadczy o standardach wewnętrznej demokracji Platformy Obywatelskiej - podsumował Karski.

Przypomnijmy, że głosowanie w sprawie drugiej kadencji Tuska, do którego doszło na początku marca 2017 roku, skończyło się wynikiem 27:1. Tylko Polska głosowała przeciwko przedłużeniu kadencji byłego polskiego premiera.

Czytaj też: "Mocny strzał w silny ból". Ekspert o tym, jak Tusk rozprawił się ze śledczymi "z podwórkowej ligi">>>Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (185)
Polska nie zgłaszała Tuska - Karol Karski w TOK FM
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 53 razy 45

  Fotyga - dno totalne. Waszczykowski - nowe dno pod dnem. Czaputowicz - no nikt by się tam jeszcze kolejnego dna nie spodziewał. Hańba dla Polski ...

 • bacowa

  Oceniono 48 razy 40

  Totalnie idiotyczna narracja PiSbolszewików

  Tusk został wybrany szefem Rady Europejskiej by reprezentować wszystkie kraje członkowskie, a nie tylko Polskę

  tylko Adrian i jego towarzysze partyjni rżnie głupa rezygnując z członkostwa partii która go wystawiła do Wyborów bo miał być ponad podziałami ale juz dawno przyznał sie że jest i uważa się za prezydenta jedynie swych zwolenników

  to samo dotyczy Kaczyńskiego i Parlamentu wraz z Rządem których trzyma pod butem którzy twierdzą że są przedstawicielami jedynie swoich (lepszego sortu) , czyli około 30% Polaków uprawnionych do głosowania (17% głosujących w 2015 r.)

  ciekawe czy kandydat PiSbolszewii Sariusz-Wolski by długo posiedział na stołku szefa PE gdyby jedynie bronił interesów Kaczyńskiego?

  zostałby wykopany natychmiast, jak Obatel Czarnecki ze stołka szefa frakcji

 • jezuitaitamta

  Oceniono 56 razy 38

  No dobra. Przyznaję się. To ja zgłosiłem Tuska i wcale tego nie żałuję. Jakby co, to jestem Polakiem.

 • 1utek

  Oceniono 37 razy 29

  PiS w temacie, który SROMOTNIE przegrał, robi wszystko aby się pogrążyć jeszcze bardziej. Chwalenie się ignorancją i niewiedzą pisowskich polityków TRWA

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 40 razy 28

  Tylko Polska ma ręce.
  I kacze łapy zapewne też.
  Reszta państw UE rąk nie posiada i nie człapie na kaczych łapach.
  Być może również z tych względów uchodzą za lepsze miejsca do życia.

 • miszogun

  Oceniono 25 razy 23

  Towarzyszu Karski, drugi raz może już nie udać się przeflancować kiedy PiS szlag trafi.

 • czechy11

  Oceniono 29 razy 23

  Cudownie robią z siebie kretynow. Meleksiarz PZPR Karski nieudacznik przy korycie jest w tym najlepszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX