500 milionów kosztują nas ubezpieczenia księży. Inicjatywa Polska: czas na rozdział Kościoła od państwa

Koniec z lekcjami religii opłacanymi z budżetu oraz z Funduszem Kościelnym. Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej przygotowała ustawę, która niebawem trafi do Sejmu.

- Jeżeli państwo ma funkcjonować poprawnie, to nie ma powodu, by finansowało jedną konkretną religię. Nie zobowiązują nas do tego żadne umowy, konkordat także o tym nie wspomina. Ostatnie lata pokazują, że Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa i świeckości - uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone. Jeśli mamy być krajem demokratycznym, krajem równych praw i równych szans, pewne relacje trzeba przebudować i przemodelować - mówiła Barbara Nowacka na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Projekt przygotowany przez założoną przez polityczkę Inicjatywę Polską zakłada m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa.

- Żaden zapis w konstytucji, żaden zapis w konkordacie nie narzuca tego, abyśmy musieli z podatków opłacać ubezpieczenia społeczne i zdrowotne księży i duchownych.  To jest oszczędność rzędu 500 milionów złotych rocznie rocznie - poinformował autor projektu ustawy, Adam Ostaszewski. Z jego wyliczeń wynika, że rezygnacja z finansowania lekcji religii, to oszczędność dla budżetu państwa ok. 1-2 mld złotych. Religia, w myśl założeń projektu, będzie wpisana na listę zajęć dodatkowych i finansowana przez związki wyznaniowe. Dla budżetu państwa ma to oznaczać, wedle wyliczeń działacza, około 1-2 mld złotych oszczędności.

Początek drogi

Jak oceniła sama Barbara Nowacka, przygotowany przez Inicjatywę Polską projekt to początek "szerokiej dyskusji" na temat rozdziału Kościoła od państwa. - Dyskusji, która pozwoli w następnym parlamencie zacząć działać tak, żeby mieć pewność, że relacje między Kościołem i państwem są zdrowe - powiedziała polityczka.


Do 20 lutego Inicjatywa Polska będzie zbierać podpisy pod petycją o świeckim państwie w internecie. Jeśli Sejm nie zajmie się petycją, stowarzyszenie Barbary Nowackiej zapowiada, że rozpocznie zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie.

Przypomnijmy, że Inicjatywa Polska, w czasie kampanii przed wyborami samorządowymi, weszła do Koalicji Obywatelskiej.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
Inicjatywa Polska chce rozdziału Kościoła od państwa
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 8 razy 2

  500 mln na klechów?
  To typowo polski sposób uprawiania relacji międzyludzkich.
  Wieczorem siadają do kolacji i oglądają w tv jak kolejne dziecko żebra o pieniądze na przeżycie.
  Gdyby każdy katolik dał na mszy w każdą niedzielę 50 groszy na ratowanie życia współobywateli....Ale polski katolik raczej wie, że 3/4 z tej kwoty rozpłyną się jak we mgle. Być może dlatego nie postuluje o zbiórkę pieniędzy w innym celu niż ratowanie własnej nieśmiertelności przed ogniami piekielnymi.
  Żeby zapewnić sobie życie wieczne, trzeba być ostrożnym w wydawaniu pieniędzy w niedzielę na pozornie inne cele.
  Jak wiadomo, każdy bóg jest łakomy na kasę i z tego łakomstwa może zapomnieć o swoich "dzieciach" nawet gdy są dotknięte ciężkimi chorobami.
  Dlatego katolik ogranicza się zazwyczaj do modłów za te dzieci.
  Albo jak Duda poleca boskiej opiece rodziców dla których judeochrześcijański bóg nie znalazł czasu, gdy ich dzieci bawiły się w escape roomie.

  Piszę tu o absurdalnych poglądach, które nie powinny zasługiwać na uwagę, gdyby nie fakt, że mają porażający wpływ na życie ogółu.
  A to wszystko w XXI wieku, ponoć w środku Europy.

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 1

  Dobre wcześniejsze (nie pisowskie) władze wpuściły kk do szkół i przedszkoli. Księża mieli pełnić misję, za darmo i przez 1 godz. w tygodniu na klasę. Kolejna dobra władza pozwoliła, żeby to były dwie religie, płatne, już jako regularne lekcje, nie misje. Co z tego wynika dla edukacji? Ano nic poza tym, że dzieci są mniej w domach, a więcej w szkole. Że lekcje kończą się o 18. Że najcięższe podręczniki w plecakach to te religijne. Że nie ma w siatce godzin miejsca na przedmioty, które będą w życiu przydatne (ot, choćby chemia, fizyka- vide wczorajsza tragedia w Koszalinie). Uczniowie wiedzy z zakresu religii nie mają żadnej, o przestrzeganiu przykazań zero pojęcia. Pora powrócić z tą edukacją na plebanię, ale trzeba siły ogromnej, żeby kk odciąć od kasy.

  Księża, edukujący religijnie, tak naprawdę bywają w szkołach, czasami, bo obowiązki kościelne przede wszystkim. W majestacie prawa podczas zwolnienia lekarskiego odprawiają nabożeństwa, uczestniczą w pogrzebach. A tymczasem płynie kolejny strumyczek pieniędzy- za zastępstwa, bo przecież religie nie są na pierwszej/ ostatniej lekcji, jak zakładano, ale tam, gdzie się je uda umieścić.

 • getz54

  Oceniono 9 razy 1

  Utrzymanie tej bandy zboków jest niezwykle kosztowne. Ale skoro przez lata w Sejmie trwa spór
  o podstawowe prawa ludzkie, dostęp do aborcji, antykoncepcji, które tych zboków nie dotyczą, to ile lat będzie trwało oderwanie tego polipa od organizmu państwa ? Dewoci są w Sejmie, Senacie, w biurze legislacyjnym parlamentu, w komisjach sejmowych. Na galerii sejmowej az roi się od jakiś nawiedzonych Godków podczas debat na te tematy. Zacząc kazdy musi od siebie. Nowy rok jest najlepszym do tego momentem. Nie posyłam dziecka na lekcje religii w przedszkolu, szkole, nawet jakby moje dziecko miało byc z tego powodu wykluczane. Są od tego wychowawczynie, kuratorzy oświaty, konstytucyjne instytucje które muszą nam pomóc.
  Nie przyjmujemy księdza po kolędzie, nie obchodzimy świąt kościelnych, zadnych bozych ciał, ani matek boskich zielnych, ani posypywanie głowy popiołem, zadne takie zabobony z chlapaniem wodą święconą od tego roku nie przejdą. Pogrzeb ? Ludzie, czego się boicie ?
  Uroczystości pogrzebowe Kory to było przepiękne misterium siły zycia i pamięci o dobrym człowieku. Bez duszących dymów kadzideł, bez zadnego księdza, z przepiękną muzyką. Czy musicie popłakac się przy dzwiękach Salve Regina zamiast uśmiechnąc przy piosence Autumn Lives śpiewaną przez Erica Claptona ? Czy chcecie wysłuchac bzdetów o pojednaniu się zmarłego z bogiem wszechmogącym, gdzieś w niebie, czy powspomina miłe chwile spędzone ze zmarłym w nie tak dawnej przeszłości. Bo strach przed pogrzebem jest głównym impulsem
  do utrzymywania chorych kontaktów z duchownymi zbokami. Oni ten strach świetnie zagospodarowali, udoskonalili socjotechnikę oddziaływania tragizmu pogrzebu.

 • realizmforte

  0

  Warto wiedzieć ...............
  Pomimo mniejszościowego statusu katolików, to właśnie ich polityka doprowadziła do zdobycia przez faszystów władzy w Niemczech. Katolicka partia Centrum w roku 1928, gdy przewodniczącym partii został ksiądz Ludwig Kaas, wziął on aktywny udział w demontażu demokratycznych rządów, w tym w szczególności samej Partii Centrum.
  Pobożny, katolicki kanclerz Franz von Papen, który był zdeklarowanym prawicowcem, umożliwił Hitlerowi dojście do władzy. Katastrofalne rozwiązanie Reichstagu, jakiego dokonał Papen w 1932 r., doprowadziło do zawarcia koalicji partii Centrum z nazistami i zerwania z wszelkimi dotychczasowymi zasadami. W 1933 r. Papen uczynił Hitlera kanclerzem, podczas gdy sam objął stanowisko vice-kanclerza. Kościół pogratulował Hitlerowi przejęcia władzy. Niemieccy biskupi wydali oświadczenie, w którym odżegnali się od wcześniejszych krytycznych ocen nazizmu i zaakceptowali nowy reżim. W tej sytuacji, gdy katolicy przyczynili się do zdobycia władzy przez Hitlera i zasiedli w jego rządzie, biskupom pozostało już tylko współpracować. Konformistyczny Kościół wezwał członków Szczególnym sukcesem hitlerowców na polu polityki zagranicznej był podpisany w 1933 r. konkordat z Watykanem.
  Kościół udzielił swojego poparcia nowej dyktaturze, w pełni akceptując faktyczną likwidację demokracji i wolności słowa. W dodatku przywiązał swoich biskupów do hitlerowskiej rzeszy przysięgą lojalności. W zamian otrzymał ogromne dochody i ochronę swoich przywilejów. Lekcje religii oraz modlitwa w szkołach zostały przywrócone, a krytyka Kościoła zabroniona.
  Niemiecki konkordat stanowi jedno z najbardziej niemoralnych, obłudnych i niebezpiecznych porozumień, jakie zostały kiedykolwiek zawarte pomiędzy dwiema autorytarnymi potęgami.
  Gregory S. Paul "ROLA CHRZEŚCIJAŃSTWA W POWSTANIU NAZIZMU"

 • realizmforte

  0

  Warto wiedzieć !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Krzyz chrzescian należy usunac ze wszystkich katedr i zastapic go niesmiertelnym symbolem teutonow swastyka Rosenberg
  Musimy zmienic nasze myslenie cokolwiek mowi Fuehrer jest samo w sobie religia w czystej formie Dr Goebbels
  Zaledwie kilka elementow rozni Chrystusa od Hitlera, ale Hitler jest zbyt potezny by porownywac go z kims tak malym Streicher
  Adolf Hitler naszym zbawicielem najszlachetniejszy czlowiek na ziemi, dla Hitlera zyjemy i za Hitlera umrzemy nasz Hitler jest naszym Panem, który rzadzi nowym wspanialym swiatem
  W oczach dzieci chce ujrzec blysk drapieznika Hitler

 • stas_3151

  Oceniono 2 razy 0

  ja na nią zaglosuję, i tyśiące innych, bo z tymi darmozjadami z KK trzeba coś zrobić!

 • stas_3151

  Oceniono 2 razy 0

  Owsiak z grupą szlachetnych wolontariuszy zbiera po 100+ mln rocznie dla polaków a te darmozjady tylko wyciągają z polaków miliardy (rządowe i 'co łaska') sprzedając iluzję lepszego życia po życiu! Zgroza! że suveren panicznie boi się nawet samej myśli że te darmozjady z KK ich okradają!

 • pinio67

  Oceniono 5 razy -1

  I jeszcze jedno.
  Nie ma relacji państwo - kościół. Są relacje państwo (Polska) - państwo (stolica apostolska - podmiot prawa międzynarodowego). Dopiero w tym kontekście zaczniemy mówić racjonalnym językiem. Ambonalny bełkot, że rozmawiamy z kościołem ma na celu wyłącznie zamulenie języka bez możliwości racjonalnego argumentowania. Pytanie czy jedno państwo winno płacić za wciskanie dzieciom ideologii obcego państwa zacznie być bardziej czytelne.
  A do wywalenia katolstwa, tego skrzyżowania raka z pasożytem wystarczą dwie rzeczy: odebranie tym zbokom dzieci i ujawnienie przepływów finansowych. Reszta to technikalia.
  WON z katolstwem !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX