Sebastian Wierzbicki o projekcie Barbary Nowackiej: Pokrzyżowała plany koleżankom i kolegom z lewicy

Sebastian Wierzbicki, wiceprzewodniczący SLD, mówił w Poranku Radia TOK FM, że dziwi się petycji, pod którą zbiera podpisy Barbara Nowacka. Zwracał uwagę na podobny projekt przygotowany przez Kongres Świeckości.

Barbara Nowacka przedstawiła projekt ustawy, zakładający m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa

Założone przez nią stowarzyszenie Inicjatywa Polska będzie zbierać w internecie podpisy pod petycją o świeckim państwie do 20 lutego. Jeśli Sejm się nią nie zajmie, polityczka zapowiada, że rozpocznie zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie. Projekt ma być pierwszym etapem rozdziału państwa od Kościoła.

O jego ocenę prowadząca Poranek Radia TOK FM Dominika Wielowieyska poprosiła Sebastiana Wierzbickiego, wiceprzewodniczącego SLD.  

- Przede wszystkim dziwię się, że Barbara Nowacka wybrała taką formułę - stwierdził oraz zaznaczył, że według niego polityczka, jako członkini Koalicji Obywatelskiej, mogła poprosić swoich kolegów-posłów o złożenie takiego projektu poselskiego. 

Dziennikarka przypomniała jednak, że w Sejmie jest już podobna propozycja, wspierana przez Katarzynę Lubnauer. - Składanie kolejnego projektu nie ma sensu, tu chodzi raczej o mobilizację opinii publicznej - podkreśliła prowadząca program.

Wiceprzewodniczący SLD zaznaczył jednak, że Kongres Świeckości - forum skupiające partie polityczne i organizacje, zajmujące się rozdzieleniem państwa od Kościoła - od pewnego już czasu pracowało nad obywatelskim projektem ustawy. 

- Ten projekt już jest przygotowany, za chwilę trafi do konsultacji społecznych, a potem będą zbierane pod nim podpisy. Nie pod petycją, jak robi to Barbara Nowacka, która ją skieruje do sejmowej komisji petycji i tam ten projekt zaginie, tylko będzie to projekt obywatelski ustawy, który uzyska ponad 100 tys. podpisów i będzie musiał być rozpatrywany przez Sejm. Barbara Nowacka wiedziała doskonale, że takie prace się toczą w tym gronie i dziwię się, że tak naprawdę pokrzyżowała plany swoim koleżankom i kolegom z lewicy - wyjaśniał. 

Dlaczego SLD nie zajęło się rozdzieleniem państwa od Kościoła?

Sebastian Wierzbicki podkreślił, że rozdział państwa od Kościoła od dawna jest w programie SLD. Dziennikarka zwróciła jednak uwagę, że Sojusz był oskarżany o to, że w wielu sprawach szedł na rękę Kościołowi. - SLD rządziło dwukrotnie i nigdy nie przeprowadziło takiego projektu, jak finansowanie religii przez Kościół - podkreśliła. 

- Tak, ale trzeba pamiętać, że czasy Sojuszu Lewicy Demokratycznej przypadały m.in. na wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej. Premier Leszek Miller musiał wówczas ważyć na szali, czy ryzykować uwalenie referendum europejskiego i w konsekwencji niewejście do Unii, czy wyciszyć jakiekolwiek konflikty z Kościołem. Myślę, że wybrał mniejsze zło - stwierdził, zaznaczając, że SLD wielokrotnie podejmowało różne inicjatywy ustawodawcze, ale nie znajdowały one większości w Sejmie. - Aczkolwiek, być może moi starsi koledzy powinni być w tym bardziej konsekwentni - dodał. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • czy Leszek Miller wystartuje do PE?
 • czy Włodzimierz Czarzasty powinien zrezygnować z funkcji przewodniczącego SLD?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Sebastian Wierzbicki o projekcie Barbary Nowackiej: Pokrzyżowała plany koleżankom i kolegom z lewicy
Zaloguj się
 • matts06

  Oceniono 3 razy 1

  Co lepsze Nowacka ten swój projekt robi jako jakaś petycja internetowa, co nie będzie miało żadnej siły przebicia. Coś tam przebąkuje, że jak się nie uda, to będą zbierać te 100tys. podpisów, ale wiadomo, że to tylko gadanie, bo jej organizacji liczy parę osób, więc nie ma sily by te podpisy zebrać, a PO na pewno jej nie pomoże. Na inne partie i organizacje lewicowe liczyć nie może, bo one wspólnie z Kongresem Świeckości stworzyły swój projekt nad którym będą na wiosnę zbierać podpisy. Cóż, to jasno pokazuje, że wczorajsze zagranie Nowackiej, to nic innego jak po prostu robienie sobie dobrego PR przed wyborami, dobrze wie, że nic z tego nie będzie.

 • matts06

  Oceniono 3 razy 1

  Wiadomo o co chodzi Nowackiej. Chodzi o to, by hasło rozdział państwa od Kościoła miał jej twarz, tak jak to samo zrobiła z aborcją. Nowackiej pali się grunt pod nogami, została wchłonięta przez PO i zniknęła, teraz próbuje o sobie przypomnieć. A że dubluje projekt już gotowy, który przygotowało sporo partii politycznych i organizacji? Co to dla niej. Dla niej tak jak piszę liczy się tylko własny interes, a nie sprawa. Gdyby była uczciwa, to przyłączyła by się do Kongresu Świeckości jako kolejny podmiot i zwiększyła jego siłę, jednak ona woli grać sama, na swoje konto. Nic nowego w polskiej polityce. Media to łykną, będą gadać, że to Nowacka, ten projekt stworzyła, a gdy przyjdzie projekt Kongresu, to będzie cisza w mediach jak makiem zasiał. Tak się manipuluje opinią publiczną.
  Nowacka w moich oczach już dawno straciła całą sympatię, wczorajsze zachowanie tylko to potwierdza. Kobieta parę miesięcy temu narzekała, że lewica się nie jednoczy, jak się połączyli np. w Warszawie, w tym jej własny ruch, to ona to porozumienie rozbiła idąc do koryta wspólnie z PO. Teraz jak w sprawie świeckiego państwa mamy wielkie porozumienie lewicowych partii politycznych i organizacji pozarządowych, to Nowacka znowu nie potrafi się przyłączyć, tylko wychodzi przed szereg, by to o niej się mówiło. Zamiast wzmacniać głos w tej sprawie, ona go rozbija, bo będziemy mieć 2projekty.

 • tomaselli

  Oceniono 6 razy 0

  Ma Pan racje, ona, Nowacka, zeby zaistniec gotowa jest na wszystko !

 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy -1

  Towarzyszu Wierzbicki. Jesteście już PONAD trzy lata w tzw opozycji pozaparlamentarnej, ale jakoś w temacie rozdziały Państwa od Kościoła, nie zrobiliście NIC. I powiem więcej: kiedy byliście przy władzy, to wręcz na siłę śladem innych ugrupowań, pchaliście się czarnym w tylny otwór.

  Więc teraz, bądźcie uprzejmi i ODCZEPCIE się od Nowackiej, która jako PIERWSZA podnosi na głos, ten coraz bardziej irytujący Polaków problem. :-))

 • gruppe

  Oceniono 2 razy -2

  Baśka w przeciwieństwie do "kolegów" ma nabiał - i dobrze. Ktoś musi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX