Będzie strajk generalny nauczycieli? Wszystko zależy od wyniku negocjacji z rządem PiS

Strajk generalny nauczycieli w szkołach jest coraz bardziej prawdopodobny. A wtedy zamknięte będą przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły średnie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych grożą zaostrzeniem działań. Decyzję uzależniają od rozpoczynających się w poniedziałek (7 stycznia) negocjacji płacowych ze stroną rządową. 

Strajk nauczycieli. L4 i odwołana próbna matura

Związkowcy domagają się 1000 zł podwyżki dla nauczycieli oraz dla pozostałych pracowników oświaty. Zaproponowane przez MEN 5 proc. podniesienie płac, które nauczyciele mają dostać od stycznia, nazywają symbolicznymi. Zarzucają też minister edukacji, Annie Zalewskiej, brak dialogu. Zgodnie z projektem rozporządzenia minister edukacji od stycznia pensja zasadnicza nauczyciela wyniesie od nieco ponad 2,5 tys. do niespełna 3,5 tysiąca brutto.

Ale jeśli rozpoczynające się w poniedziałek rozmowy zakończą się fiaskiem, związki przystąpią do sporu zbiorowego. Na końcu drogi jest strajk generalny nauczycieli. Mogłoby do niego dojść już w połowie marca.  

- Jeżeli będzie strajk generalny, będzie polegać na zamknięciu przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich - mówi Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

Związkowcy już dzisiaj apelują do rodziców o zrozumienie. - To w interesie ucznia - podkreśla szef ZNP Sławomir Broniarz oraz dodaje: - Wszystko w szkole zaczyna się od dobrego nauczyciela. Ten poziom wynagradzania nauczycieli tylko i wyłącznie może zmierzać do destrukcji oświaty. 

Decyzja o rozpoczęciu procedury strajkowej ma zapaść w czwartek (10 stycznia).

W zeszłym tygodniu z powodu protestu nauczycieli, w kilku poznańskich liceach, została odwołana próbna matura.

Od 18 grudnia ZNP prowadzi ogólnopolską akcję protestacyjną. Już wtedy nauczyciele masowo przechodzili na zwolnienia lekarskie. W niektórych szkołach i przedszkolach odwołano wówczas zajęcia. Strajk generalny nauczycieli byłby znaczącym zaostrzeniem protestu. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Strajk nauczycieli. Negocjacje z rządem PiS
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Przy okazji szkolnictwa malo slychac o gowinowskiej reformie SW. Trudno mi ie wypowiadac za srodowicho czy slusznosc koncepcji rommelowskiego podzialu kadry na jednostki szturmowe i masy zolnierskie, jednak cos z marazmem w polskiej nauce trzeba postanowic. Obecne kryteria KBN sa niemiarodajne w ocenie jednostek naukowych, sadze ze jednak czesc kadry naukowej poprze zmiany rozumiejac koniecznosc ruszenia do przodu z dzilem badania i rozwoj.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Moze cos o pierwszych efektach koryta minus czyli o skandalu z publikacja radoslawa w ktorej ujawnia tajemnice panstwowe i pytanie co z tym zrobc kazde rozwiazanie ma wady od wsadzenia do psychuszki po polemike z gosciem ktory od poczatku zdradzal problemy osobowosciowe, Wali sie trzecia erpe czyli postpeerel w neoliberalnej odslonie, niektore koszta ciagnione tolereowania okraglego stolu juz znamy lub wkrotce poznamy.

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy -1

  Upadek cesarstwa pisowskiego, będzie głośniejszy

  niż upadek Rzymu !

  Jednocześnie, nastąpi upadek niepodległości...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX