"Interpelacje Adama Andruszkiewicza wyglądają jak lista życzeń rosyjskich służb specjalnych"

Poseł PO Robert Tyszkiewicz pyta ABW o interpelacje zgłaszane przez Adama Andruszkiewicza, obecnego wiceministra cyfryzacji. Chodzi mu konkretnie o 93 pytania, wystosowane od listopada 2018 roku.

Robert Tyszkiewicz wystąpił w tej sprawie z interwencją poselską do szefa ABW. Jak mówił, jest zszokowany lekturą ostatnich pytań, wystosowanych przez Adama Andruszkiewicza. Jak mówił dziennikarzom, obecny wiceminister cyfryzacji złożył od 1 listopada 2018 roku 93 interpelacje "głównie w zakresie dotyczącym obronności, bezpieczeństwa narodowego, energetyki i polityki zagranicznej".

Poseł Tyszkiewicz pyta szefa ABW, czy Agencja prowadziła czynności operacyjno-rozpoznawcze w sprawie tych interpelacji, szczególnie - jak to ujął - "co do ustalenia ewentualnych współautorów interpelacji, jakie składał poseł Adam Andruszkiewicz, ich potencjalnej wartości dla służb Federacji Rosyjskiej oraz nagromadzenia w okresie bezpośrednio poprzedzającym powołanie do rządu RP".

Tyszkiewicz mówił, że Andruszkiewicz jest członkiem Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą (od 28 grudnia nie jest już jej członkiem) oraz Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej i w swojej aktywności poselskiej "nie zajmuje się kwestiami dotyczącymi strategicznych zagadnień bezpieczeństwa Polski".

- Lektura listy interpelacji złożonych przez pana posła od początku listopada, wygląda jak lista życzeń służb specjalnych Federacji Rosyjskiej - mówił Tyszkiewicz. I podał przykład interpelacji dotyczących zakupu myśliwca nowej generacji, planów powołania nowej dywizji zmechanizowanej, przebiegu ćwiczeń wojskowych Anakonda, czy współpracy krajów UE w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Tyszkiewicz podkreślał, że te interpelacje nie mają charakteru interwencji i nie zmierzają do rozwiązania konkretnych spraw a mają "wyłącznie charakter informacyjny". - Można zadać pytanie, czy pan poseł Andruszkiewicz znajduje się pod wpływem jakichś agentów wpływu, bo lektura tej listy jest co najmniej głęboko zastanawiająca - powiedział. Jego zdaniem, tematyka i nasilenie tych interpelacji w jednym czasie, powinna budzić zaniepokojenie polskich służb.

Zastanawiająca aktywność posła Andruszkiewicza

O tym, że treść i liczba interpelacji składanych przez Adama Andruszkiewicza jest zastanawiająca, mówiła w Poranku TOK FM Bianka Mikołajewska z OKO.press. - Większość spośród tych interpelacji dotyczy bezpieczeństwa, infrastruktury, wojska. Pojawiają się teraz komentarze na temat pana Andruszkiewicza, dość pobłażliwe, że nie jest on specjalne lotny. Ale te interpelacje świadczą o dość szerokiej gamie zainteresowań pana Andruszkiewicza, albo jego i osób, które pomagają mu je pisać - podkreśliła dziennikarka.

Przywołała jednocześnie informacje, które przedstawił na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu poseł PO-KO Cezary Tomczyk. Powołał się przy tym na raport "Political Capital Institute", który zawiera - jak mówił - "listę nazwisk polskich polityków, którzy mogą być rosyjskimi agentami w Polsce". Jednym z nich jest Andruszkiewicz, nowy wiceminister cyfryzacji, który wszedł do Sejmu z ramienia Kukiz'15.

Związany ze środowiskami narodowymi poseł Adam Andruszkiewicz (wszedł do Sejmu z Kukiz'15, obecnie niezrzeszony) od 28 grudnia pełni urząd sekretarza stanu w resorcie cyfryzacji.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Poseł PO: Interpelacje Adama Andruszkiewicza wyglądają jak lista życzeń rosyjskich służb specjalnych
Zaloguj się
 • grygiel_m

  Oceniono 4 razy 2

  ładnie PIS przedstawia nam, że to konserwatywny nacjonalista ale okazuje się, że po wschodniej granicy Polski!

 • jg-k

  Oceniono 2 razy 2

  Nie znam gościa to nie będę go oceniał. Ale ABW chronić powinno mnie i moją rodzinę i rodaków i nie dość, że winno coś zrobić w tej sprawie to jeszcze powinno złożyć z tego sprawozdanie. Nie wiem czy jesteśmy bezpieczni przy takich służbach.

 • rastablaster

  Oceniono 3 razy -1

  Izraelskie lobby w Polsce szczuje do wojny z Rosją. W interesie Polski i Polaków są poprawne stosunki z wszystkim sąsiadami. W czyim interesie działa izraelskie lobby w Polsce?

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy -2

  Nic nie rozumiem. Andruszkiewicz to wychowanek R.Giertycha, czyli adwokata PO , ktory zaciekle walczyl (Giertych) przeciwko przystapieniu Polski do Uni Europejskiej i nazywal "teczowych " po imieniu wiec o co wam teraz chodzi ?

 • bart5554

  Oceniono 4 razy -2

  Taaaaa... "Bolek" to nie jest ruski agent. Nie jest nim również Giertych, który nie chciał wejścia Polski do UE (o tym, że jest ruskim agentem mówił na taśmach sam Kulczyk). Agentem Rosji Andruszkiewicz... Polecam posłuchać wypowiedzi tego "ruskiego agenta" i samemu ocenić kto jest jest kim:

  www.youtube.com/watch?v=VjfaQowVDDU

  PS Przy okazji - może prorosyjska wyborcza lub TOk FM napiszą o tym:

  „Papierowe dywizje” Rosji

  Rosyjska armia zbroi się i stanowi coraz większe zagrożenie – to prawda. Jednak proces osobowej profesjonalizacji sił zbrojnych i modernizacji jej uzbrojenia odbiega – na niekorzyść – od przedstawianych oficjalnie planów. W efekcie znaczna część nowych jednostek, którymi cyklicznie chwali się resort obrony, to typowe jednostki papierowe.

  www.defence24.pl/papierowe-dywizje-rosji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX