Rząd przegrywa walkę ze smogiem. "Postępy są, ale zbyt wolne"

Mimo specjalnego programu i nowych przepisów polski rząd wciąż przegrywa walkę ze smogiem - ocenił Polski Alarm Smogowy. - Jesteśmy mistrzami w tworzeniu prawa, które trzeba uszczelniać lub nie jest ono kontrolowane - powiedział Piotr Siergiej w TOK FM.

Aktywiści po raz trzeci pod lupę wzięli ogłoszony przez rząd Beaty Szydło w styczniu 2017 roku program "Czyste powietrze" mający poprawić jakość powietrza. Do oceny wykorzystano pięciostopniową skalę od: prace nierozpoczęte, do: obietnica zrealizowana. Spośród 15 założeń programu, na poziomie zaawansowanym jest realizacja tylko dwóch: standardów emisyjnych dla pieców, systemu zachęt dla transportu niskoemisyjnego. - Postępy są, ale zbyt wolne - mówił podczas konferencji prasowej Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

W studiu TOK FM dodawał, że rząd rzeczywiście podejmuje działania, które powinny przynieść efekty, ale brakuje kontroli.  - W Polsce jesteśmy mistrzami w tworzeniu prawa, które trzeba uszczelniać albo nie jest kontrolowane. Prawo jest dobre, ale nie działa tak, jak należy. Na poziomie regulacji jest wiele dobrych przepisów, ale ich egzekwowanie to problem – podkreślał Siergiej. 

Jako przykład podał kwestię wydawania klientom certyfikatów potwierdzających jakość sprzedawanego węgla. - Każdy, kto pojedzie kupić węgiel, powinien go otrzymać obowiązkowo, ale niech państwo zapytają, czy sprzedawca ma certyfikat. Mamy już doniesienia, że certyfikatów nie nie ma, nikt ich nie wydaje. Znów brakuje kontroli ze strony państwa - tłumaczył przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego. 

W sześciu przypadkach postęp oceniono jako umiarkowany, w czterech jako niedostateczny, a w trzech obszarach nie rozpoczęto żadnych prac. Aktywiści alarmują, że w niektórych działaniach antysmogowych sytuacja się pogarsza. Polski Alarm Smogowy zdecydował się obniżyć wcześniejszą ocenę w dwóch obszarach: kliny napowietrzające miasta oraz kontrola i dokumentacja jakości spalin samochodowych. W przypadku obu spraw sytuacja jest gorsza niż dziewięć miesięcy temu, czyli podczas poprzedniej kontroli. - Skandaliczna jest rezygnacja z przyjęcia przepisów zaostrzających karanie za wycinanie w samochodach filtrów DPF, czy zaniechanie prac nad uszczelnieniem kontroli i dokumentacji jakości spalin samochodowych – informował PAS.

Według organizacji zbyt wolno idzie też realizacja rządowego programu "Czyste powietrze". Zgodnie z założeniami na ocieplenie budynków i wymianę pieców rząd w ciągu 10 lat ma przeznaczyć 103 mld zł. - Już widać, że system dopłat się zatyka. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, którym powierzono dystrybucję tego programu, nie są instytucjami przygotowanymi na obsługę masowego klienta. A mówimy tu o setkach tysięcy gospodarstw domowych. Architektura tego programu będzie musiała zostać przebudowana. Program musi zejść na poziom gminy, jak najbliżej beneficjenta - podkreślał Andrzej Guła z PAS. 

Dodatkowo rząd może mieć problem ze znalezieniem pieniędzy na wsparcie. Komisja Europejska zapowiedziała, że w kolejnej perspektywie finansowej nie będzie dopłacać do wymiany pieców na nowsze piece węglowe czy gazowe.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Smog. "Rząd przegrywa walkę ze smogiem"
Zaloguj się
 • topix

  Oceniono 4 razy 2

  jedyna szansa na czyste powietrze to całkowity zakaz palenia w piecach, prąd i gaz ale nic więcej i to w całej unii, a że to nierealne to bedziemy umierać , przynajmniej zus będzie dobrej kondycji.

 • tomaselli

  0

  Zapomnialem juz jak poprzednie rzady walczyly o czyste powietrze. To oczywiscie sarkazm, ale nie ma mozliwosci baz rezygnacji z auta, ogrzewania, produkcji przemyslowej na tzw. czyste powietrze.

 • topix

  Oceniono 4 razy 0

  jest moda na kominki, a drewno daje ogromne ilości pyłu zawieszonego, ludzie kupują dom i instalują kominek, bo to tanie ciepło i nastrój, ale obok sąsiad umrze na astme, nam ciągle brednie wciskają, że smog to śmieci i niski gatunek węgla, a czy ktoś palił niskim gatunkiem wegla, przecież tym się nie da palić, albo wybucha, albo zostaje duzo popiołu, a smieciami może i ktoś rozpala ale palić się tym nie da, za pieniadze podatnika wymienia się piece , bo według rzadu i samorządów fiołki polecą z nowego pieca i mięta, sami siebie oszukujemy, będzie tylko gorzej, rząd stawia nową elektrownie węglową

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 0

  a wy czerska wygrywacie walke ze smogiem czy przegrywacie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX