Dlaczego myśliwi strzelają do zwierząt? Wiceszefowa PSL woli mięso dzika niż szynkę z dyskontu za 5 zł

- Dziczyzna jest najzdrowszym mięsem, które nie ma antybiotyków. To jest odpowiedzialne żywienie - tak fakt brania udziału w polowaniach tłumaczyła w TOK FM wiceszefowa PSL Urszula Pasławska.

- Czy pani odczuwa przyjemność w chwili, gdy pociąga pani za spust i zwierzę umiera? Nie rozumiem, na czym to polega - przyznał Piotr Kraśko w rozmowie z Urszulą Pasławską. Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego poluje, jest też szefową Klubu Polskich Dian.

Tłumaczyła, że nie ma jednej uniwersalnej przyczyny, dla której zostaje się myśliwym. Sama pasję do łowiectwa tłumaczyła, w Poranku Radia TOK FM, "odpowiedzialnym życiem i odpowiedzialnym żywieniem rodziny". - Ja po prostu wiem, czym mogę nakarmić swoją rodzinę. Dziczyzna jest najzdrowszym mięsem, które nie ma antybiotyków. To jest odpowiedzialne żywienie. Czy odpowiedzialnym żywieniem jest chociażby kupowanie mięsa za 5 złotych w dyskoncie? No nie - odpowiedziała posłanka na postawione przez siebie pytanie. I przekonywała, że strzelenie do zwierzęcia jest "tylko jednym elementem kultury łowieckiej".

- Ale czy sam moment strzelania do zwierzęcia, to jest pasja, przyjemność? - dopytywał Kraśko. - Nie, absolutnie nie. Przyjemność kończy się, kiedy myśliwy strzeli do zwierzyny - odpowiedziała Urszula Pasławska. Między innymi dlatego, że po zastrzeleniu "jest bardzo dużo obowiązków".

- Natomiast trzeba sobie jasno powiedzieć, że gospodarka łowiecka jest elementem ochrony przyrody. Tam, gdzie nie ma gospodarki łowieckiej - jak w krajach Europy Wschodniej - tam nie ma zwierząt - przekonywała.

Dodawała, że o tym kiedy i do czego można strzelać, decyduje prawo i plany łowieckie. - To absolutnie nie jest tak, że myśliwy wychodzi i strzela do czego chce - podkreślała. 

W Polskim Związku Łowieckim działa 126 tys. myśliwych, z czego ok. 3 tysięcy to kobiety. 

Co myśliwi sądzą o planowanych masowych odstrzałach dzików? Słuchaj całej rozmowy:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (181)
Dlaczego myśliwi strzelają do zwierząt? Wiceszefowa PSL: Dziczyzna jest najzdrowszym mięsem
Zaloguj się
 • 1moco2

  Oceniono 10 razy 8

  Ona zawsze mówi, że musi strzelać do zwierząt bo by jej dzieci z głodu poumierały.

 • ami_lii

  Oceniono 16 razy 8

  No i już wiecie skąd ten pomysł z akcją odstrzelania wielkiej ilości dzików i żubrów. Tu nie chodzi o żadną "prewencję" ani zapobieganie chorobom. Chodzi o to by można było za spore pieniążki sprzedać dziczyznę.

  (Zanim padnie komentarz "No przecież te zwierzęta mogą być chore, nikt tego nie sprzeda!": Drewno z Puszczy Białowieskiej też miało być zjedzone całkiem przez korniki i nie nadające się do niczego a jednak znalazła się firma zainteresowała wywózką i sprzedażą drewna, które jak się okazało było najzupełniej zdrowe.)

 • albrecht_kalba

  Oceniono 14 razy 8

  Demon intelektu, w krajach Europy wschodniej nie ma dzikich zwierząt... Czy naprawdę w poprzednim wcieleniu byłem tak złym człowiekiem, że teraz moim życiem starują kretyni i kretynki?

 • m.c.hrabia

  Oceniono 9 razy 7

  słuchałem tej ii....., to był wyjątkowy bełkot.

  a najbardziej się rozczuliłem, gdy mówiła , ze jej serce pęka przy każdym naciśnięciu spustu,

 • japka_putina

  Oceniono 8 razy 6

  Tam, gdzie nie ma gospodarki łowieckiej - jak w krajach Europy Wschodniej - tam nie ma zwierząt - przekonywała.

  Proszę panią, tam są wyłącznie zwierzęta, jak w tym waszym peezelu.

 • hefajstos1

  Oceniono 8 razy 6

  Czy to kobieta uprawia sama ziemniaki , cebulę, buraki żeby odpowiedzialnie karmić swojego chłopa i dzieciaki?
  Myśliwi to kaci dzikich zwierząt ( i nie tylko, strzelają do psów i do ludzi- było sporo wypadków śmiertelnego postrzelenia ludzi).

 • josner

  Oceniono 9 razy 5

  Faktycznie po zabiciu jest sporo obowiązków. Trzeba zwierzę wypatroszyć, pociąć, zawieść próbkę do weterynarza. Myślicie że co się dzieje z flakami? Żadnej utylizacji. Zostają na polu w nadziei że jakieś inne zwierzę pożywi się daniem.

 • taunus68

  Oceniono 9 razy 5

  Dlaczego myśliwi strzelają do zwierząt?A dlaczego karczowano puszczę w "ochronie" przed kornikiem a po białoruskiej stronie nie? Prawda stara jak świat,jak nie wiadomo o co chodzi to zazwyczaj chodzi o pieniądze...

 • aazz67

  Oceniono 4 razy 4

  To może tak podjąć działania, żeby ograniczyć non-stop podawane antybiotyki i leki w powszechnej hodowli ?? Zadbać o ODPOWIEDNI stan higieny hodowli i ODPOWIEDNI, ZDROWY skład pasz, którymi te zwierzęta są karmione ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX