Bielan wypowiedział się o odwołaniu Glapińskiego z NBP. Matczak: Wykładnia konstytucji im. Kalego

Nie ustają kontrowersje wokół prezesa NBP Adama Glapińskiego i nieznanych zarobków jego "dwórek". Tymczasem do pomysłu odwołania Glapińskiego ze stanowiska odniósł się Adam Bielan z partii Jarosława Gowina.

Prawicowy polityk skomentował pomysł odwołania Glapińskiego ze stanowiska szefa NBP. "Adam Glapiński został powołany w 2016 roku na sześcioletnią kadencję. Nie sposób go odwołać, ta kadencja jest zabetonowana w konstytucji" - powiedział dziś Adam Bielan w Radiu Zet.

Do słów polityka Zjednoczonej Prawicy odniósł się na Twitterze Marcin Matczak, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Przypomniał, że gdy PiS chciał usunąć ze stanowiska I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Gersdorf, rządzący używali zupełnie innych argumentów.

"Nowa wykładnia konstytucji: wykładnia im. Kalego. Jak człowiek jest nasz, 6-letnia kadencja konstytucyjna jest zabetonowana (Prezes NBP). Jak człowiek nie jest nasz, 6-letnia kadencja konstytucyjna jest tylko lekko przysypana wapnem i można ją spokojnie skrócić (I Prezes SN)" - napisał prof. Matczak na Twitterze.

Jego tweet wywołał reakcje wielu internautów, w tym osób publicznych. "Ale kadencja powinna obowiązywać Trzeba tylko mianować i wybierać innych ludzi niż Glapiński" - napisał Leszek Balcerowicz. "Jak Kaczyński podejmie decyzję to Glapiński z NBP odejdzie na własną prośbę np. z powodów zdrowotnych..." - napisała jedna z internautek. "Napiszmy ustawę zmieniającą dopuszczalny wiek emerytalny szefa NBP największy obecnego prezesa i pa misiu!" - zażartował inny użytkownik Twittera, odnosząc się do manewrów PiS z ustawą o Sądzie Najwyższym.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Adam Glapiński - czy da się go odwołać z funkcji prezesa NBP? Komentują Adam Bielan i Jarosław Gowin
Zaloguj się
  • kopandol

    0

    Ciekawe, że chrześcijańskie korzenie, najwartościowsze z możliwych wartości, namaszczenie przez boga i wszystkich świętych pozwalają na taką obłudę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX