Zmienił ci się głos? To może być choroba. Naukowcy pracują nad aplikacją na smartfona

Model anatomiczny człowieka

Model anatomiczny człowieka (fot. Nhia Moua / Unsplash)

Naukowcy z uniwersytetu medycznego w Białymstoku sprawdzą, czy zmiany w głosie mogą pomóc w diagnozowaniu chorób. W ciągu czterech lat chcą przebadać kilkaset osób i stworzyć wspomagającą lekarzy aplikację na smartfona.

Jak podkreśla profesor Karol Kamiński, takich badań na taką skalę nikt dotychczas nie prowadził. - Wiemy już z wcześniejszych badań, że niektóre zmiany w różnych parametrach głosu mogą wskazywać na pojawienie się niektórych chorób. Będziemy to mogli wykorzystać do wcześniejszej diagnostyki - powiedział prof. Kamiński.

Profesor Irina Kowalska dodaje, że w ramach badań naukowcy chcą się skoncentrować głownie na chorobach cywilizacyjnych. - Chodzi o choroby serca, chcemy też zwrócić uwagę na tzw. łagodne zaburzenia psychiczne na wczesnym etapie występowania - tłumaczyła prof. Kowalska.

W obszarze zainteresowania badaczy będą też np. schorzenia endokrynologiczne. Projekt badawczy, w którym partnerem jest związana z krakowską AGH firma Techmo, potrwa cztery lata.

Zobacz także
  • Afty na języku. Sposoby leczenia aft
  • Nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza. Przyczyny i jak go zwalczyć
  • W aptekach ma szczepionek przeciwko odrze - alarmują nasi czytelnicy Niewyobrażalne ilości leków nielegalnie trafiają za granicę. Bezradne państwo nadal przegrywa walkę z mafią

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy