Dziś zaczęły się ferie w pięciu województwach. Na nartach za granicą przyda się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Ferie 2019. Kiedy zaczyna się zimowa przerwa od nauki?

Ferie 2019. Kiedy zaczyna się zimowa przerwa od nauki? (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Uczniowie z pięciu województw - kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego - rozpoczynają dziś ferie.

Część wyjedzie z rodzinami zagranicę np na narty. Na zimowy wypoczynek warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jest ona darmowa i dostępna od ręki w oddziałach NFZ. Dzięki niej w nagłych przypadkach możemy liczyć na bezpłatną pomoc lekarza, na takich zasadach jak obywatele danego kraju - przypomina Magdalena Hankiewicz z oddziału funduszu w Bydgoszczy.

- Nie wiadomo co nam się przydarzy za granicą. Może będziemy musieli skorzystać z jakichś świadczeń. Coś nam się może przydarzyć: przeziębienie, złamanie ręki... Karta jest po to, żeby przedstawić dowód na ubezpieczenie zdrowotne - tłumaczy Hankiewicz.

Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić, jakie bezpłatne świadczenia przysługują nam w danym kraju. Jeśli uprawiamy sporty zimowe warto też wykupić dodatkowe, prywatne ubezpieczenie, bo w wielu krajach np w Czechach nie jest finansowane ratownictwo górskie.

Zobacz także
  • Ferie zimowe 2019. Prawie 1,5 mln uczniów w sobotę zaczyna wypoczynek

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy