MON "skontroluje merytorycznie" ławki niepodległości. Ale winę za to, że zżera je rdza, przypisuje samorządom

Internauta zaalarmował, że słynne ławki niepodległości już zżera rdza. MON zapowiada kontrolę instalacji, ale jednocześnie podkreśla, że za ławki odpowiedzialność ponosi samorząd.

W weekend pisaliśmy na tokfm.pl o internaucie, który wstawił na Twittera bardzo niepokojące zdjęcia ławek niepodległości. Na fotografiach widać, że na instalacjach, za które resort obrony chciał przeznaczył 3,5 mln złotych, już pojawia się rdza.

Rdza pojawia się głównie na spawach. Tak wygląda ławka, postawiona przed Starostwem Powiatowym w Pruszkowie. 

Rdza na ławce niepodległościRdza na ławce niepodległości tokfm.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada przeprowadzenie "kontroli merytorycznej" ławek. Resort przekonuje, że kontrola ta nie wynika ze zdjęć w mediach, a jest to  standardowe działanie zapisane w umowie z samorządami. - Ministerstwo Obrony Narodowej zawsze monitoruje realizację umów w ramach projektów, które prowadzi i dofinansowuje - przekonuje MON w oświadczeniu wysłanym do TOK FM. Na czym będzie polegać "kontrola merytoryczna"? - Monitoring będzie miał na celu sprawdzenie wykonanie zadania przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym m.in. funkcjonalności i walorów estetycznych ławek – czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie resort podkreśla, że "za wykonanie Ławek Niepodległości odpowiedzialne są jednostki samorządu terytorialnego". - Zgodnie z umowami, są one zobowiązane m.in. do utrzymania obiektu w dobrym stanie technicznym, ponoszenia kosztów energii elektrycznej i dostępu do Internetu, konserwacji i przeglądów, a także zachowania walorów edukacyjnych, zgodnie z zaleceniami producentów i wykonawców – przypomina MON.

Jak dodaje resort, w umowach zawarto gwarancje usunięcia ewentualnych niedoróbek czy błędów technicznych. MON podkreśla, że to zadanie dla samorządów. - Jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do nadzoru prawidłowości wykonania umowy na budowę ławki z wykonawcą i zgłoszenia ewentualnych reklamacji w związku z nieprawidłowością ich wykonania - informuje resort. 

To nie pierwsze problemy z ławkami niepodległości. Internauci nabijali się, że bardziej przypominają otwarte trumny czy laptopy, niż obiekty do siedzenia. Zwracano też uwagę, że z ławek odchodzi już farba.

Ławka NiepodległościŁawka Niepodległości Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (96)
Dlaczego ławki niepodległości już rdzewieją? MON zapowiada kontrolę i obwinia samorządy
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 37 razy 35

  POLSKIE ławki POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI, a na nich polski napis PREV PLAY NEXT :-)

 • trashbox

  Oceniono 32 razy 30

  play ,next, prev - język ojczysty

 • ironic77

  Oceniono 21 razy 19

  buhahahaha mówiłem, pisałem, że te ławki są symboliczne.. "Polska w Ruinie" czego się dziwicie, nie dość, że cegła to jeszcze rdza, farba odłazi... wypisz, wymaluj... wyborczy program prawej partii

 • tcas

  Oceniono 21 razy 17

  Dlaczego rdzewieją? Oczywiście to wina Pana Tuska i PO.

 • misiek1959

  Oceniono 13 razy 13

  Ławki rdzewieją, bo nie siądą na nich PiSowskie wazeliniarze. Posadzić Rycha Czarneckiego lub Marcina Wolskiego w towarzystwie Rosiewicza albo Pietrzaka to będą pięknie błyszczeć!

 • czechy11

  Oceniono 15 razy 13

  No przecież oczywiste ze winna jest totalna opozycja i element kontrrewolucyjny. PZPR PiS nie byłaby by sobą gdyby nie wskazała prawdziwych winnych.

 • seroo1

  Oceniono 15 razy 13

  Podpowiadam:
  bo nie zostały wykonane z właściwej stali NIERDZEWNEJj, tylko z tańszej, konstrukcyjnej stali o OBNIŻONEJ odporności na korozję, powszechnie stosowanej na poszycia autobusów i pojazdów szynowych.
  I wydaje mi się, że zamawiającymi nie były w tym przypadku SAMORZĄDY, tylko samozwańczy twórcy "lepszej" RP...

 • tete.a.tete

  Oceniono 12 razy 12

  MON (Maciarewicz vel Błaszczak), : Powiedz mi, po co są te ławki?
  PODATNIK: Właśnie po co?
  MON (Maciarewicz vel Błaszczak): Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robią te ławki? One odpowiadają żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To są ławki na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tymi ławkami? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to są ławki społeczne, w oparciu o sześć instytucji – które sobie zardzewieją do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?
  PODATNIK: Protokół zniszczenia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX