Śmieci. 3 proste zasady, by wytwarzać ich mniej

Specjaliści z branży alarmują, że wywóz odpadów będzie droższy. Michał Paca, ekspert ds. gospodarki odpadami, radzi, co zrobić, by u siebie w domu wytwarzać ich jak najmniej.

Krajowa Izba Gospodarcza alarmuje, że odbiór i zagospodarowanie odpadów już dzisiaj jest drogie, a będzie jeszcze droższe. Michał Paca, ekspert ds. gospodarki odpadami, tłumaczył w rozmowie z TOK FM, co zrobić, aby w swoim gospodarstwie domowym wytwarzać jak najmniej śmieci.

Śmieci. Jak wytwarzać ich mniej?

Specjalista po pierwsze zwraca uwagę na to, że gospodarka odpadami to tak naprawdę kontrola zniszczeń, więc powinniśmy koncentrować się na tym, by do nich nie doprowadzać. - Jeżeli możemy nie generować nowych śmieci, to ich nie generujmy - podkreśla Paca.

Pierwszym krokiem, który powinniśmy zrobić, jest więc zastanowienie się, w jaki sposób nie wytwarzać odpadów. - To jest mnóstwo drobnych rzeczy. Pić ze szklanej butelki, nie kupować drobnych przekąsek zapakowanych w trzy warstwy plastiku. Kupować na ryneczkach, kupować rzeczy bez opakowań - wymienia ekspert.

Czytaj też: Ekolodzy alarmują: w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb

Śmieci. "Każda konsumpcja jest związana z odpadami"

Michał Paca podkreśla, że podejście zero waste bardzo łączy się z minimalizmem.
- Czy ja naprawdę potrzebuję siódmej pary butów? Czy ja naprawdę czegoś potrzebuję, a jeśli tak, to może mogę kupić to z drugiej ręki lub pożyczyć czy dostać od znajomego? - specjalista wymienia pytania, które powinniśmy sobie zadać, zanim wybierzemy się do sklepu.

Jeśli po przeanalizowaniu sytuacji dochodzimy do wniosku, że musimy iść na zakupy, to bez względu na to, czy będą to dobra podstawowe, czy nie, zwróćmy uwagę na to, by nie były zapakowane w plastik. - Bo on jest odpadem, z którym nie mamy co zrobić w skali globalnej - podkreśla Paca.

Czytaj też: Opłaty za śmieci w Warszawie do zmiany? Miasto chce uszczelnić system

Jak więc wytwarzać mniej śmieci? - Musimy szukać sposobu na to, jak konsumować mniej. De facto każda nasza konsumpcja jest związana ze zużyciem energii i wytwarzaniem odpadów - podkreślił Paca. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
Śmieci. 3 proste zasady, by wytwarzać ich mniej
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 1 raz 1

  Chroń nas boże od takich "ekspertów". Bo ja w odróżnieniu od pana Pacy, PAMIĘTAM jeszcze czasy, gdy w Warszawie śledzie pakowano w gazetę a wędlinę w gruby beżowy pakowy papier.

  To i tak była "kultura", bo na wsiach papieru i papierowych torebek w sklepach było tyle co kot napłakał, więc po towary sypkie takie jak sól czy cukier trzeba było przychodzić z własnymi płóciennymi woreczkami.

  A jak zmniejszyć ilość śmieci? Ja np.wszystkie resztki jedzeniowe wrzucam do kibla, bo przecież NIE POSTAWIĘ sobie w mieszkaniu pojemnika na zlewki, które od 1 stycznia stanowią ODDZIELNĄ frakcję odpadów. Pożytek podwójny, bo i smrodu nie ma i szczury żyjące w kanałach będą zadowolone...

 • xt-s

  Oceniono 1 raz 1

  Niezależnie od tego, czy wywóz śmieci będzie droższy, czy nie, nie mam żadnego interesu, by produkować ich mniej. Nie płacę w zależności od ilości wyprodukowanych śmieci, tylko od ilości osób, zameldowanych w mieszkaniu. Jeśli wywóz podrożeje, to tym bardziej nie będę miał motywacji, żeby oszczędzać pracę firmie, która będzie brała ode mnie większe pieniądze.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Spalac w piecach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX