Brytyjski dziennik o zamachu w Gdańsku. "Zabójstwo Adamowicza powinno być ostrzeżeniem dla Europy"

"Financial Times" apeluje o ostrożność w szukaniu politycznych motywów zabójstwa Pawła Adamowicza, ale przypomina postępowanie PiS wobec niego i WOŚP. Dziennik zauważa, że zabójstwo prezydenta Gdańska powinno być momentem wyrzeczenia się przez PiS ekstremizmu.

Brytyjski dziennik zwraca uwagę na szczególne miejsce Gdańska w polskiej historii. Przypomina, że miasto było kolebką "Solidarności", która pomogła obalić komunizm, a w ostatnich czasach stanowiło centrum opozycji przeciwko "ultrakonserwatywnemu rządowi Prawa i Sprawiedliwości". 

Według brytyjskich dziennikarzy zamach na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza podkreśla głębokie podziały i szkodliwą atmosferę polityczną, jaką PiS promował w Polsce.

"Jako że Polska jest jednym z przykładów ogólnoeuropejskiej przepaści między tolerancyjnym liberalizmem a konserwatywnym nacjonalizmem, zabójstwo Pawła Adamowicza powinno być ostrzeżeniem dla całego kontynentu" - napisano. 

"Financial Times" przypomina ataki na Adamowicza i WOŚP

Gazeta podkreśla, że szukanie motywów politycznych morderstwa powinno być ostrożne, jednak wybór ofiary, miejsce zamachu i jego kontekst, sprawiają, że trudno jest uznać, by było ono zupełnie przypadkowe. 

Dziennikarze przybliżają także sylwetkę Pawła Adamowicza. Przypominają, że był częścią opozycji w latach 80., a do 2015 roku członkiem Platformy Obywatelskiej. 

Czytaj też: Dr Paweł Kowal: Nie oceniajmy polityczności zabójstwa Pawła Adamowicza przez pryzmat rozważań nad mordercą

Funkcję prezydenta miasta pełnił od 1998 roku oraz głośno wspierał prawa mniejszości czy przyjęcia uchodźców, co wywoływało konflikt między nim a PiS. 

Dziennik zwraca również uwagę, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jeszcze niedawno była akcją, która jednoczyła Polaków. Za rządów PiS natomiast zarówno Paweł Adamowicz, jak i WOŚP i Jerzy Owsiak, byli celami propagandy strachu PiS oraz grup skrajnie prawicowych. "FT" przypomina, że nazwisko Adamowicza pojawiło się w spocie PiS wypuszczonym przed wyborami samorządowymi, w którym prezydent Gdańska został przedstawiony jako jeden z inicjatorów paktu, który miałby sprowadzić do Polski muzułmanów. Przypomina także, że WOŚP była "dyskredytowana przez prawicę jako symbol liberalizmu".

"Moment wyrzeczenia się ekstremizmu"

"Financial Times" zaznacza, że PiS uzasadniał swoje działania w Polsce, np. krytykowane przez UE zmiany w sądownictwie, mówiąc o niedokończonej rewolucji 1989 roku. Jednak język wykorzystywany przez PiS "zachęcił część jego zwolenników i ekstremistów spoza partii do myślenia o umiarkowanych liberałach jak o wrogach, których należy bez litości rozbić" - ocenia gazeta.

Czytaj też: Prof. Kisilowski: "PiS wykorzysta morderstwo Adamowicza do wzmocnienia władzy". Nie za wcześnie na takie opinie?

Dziennik zauważa, że zabójstwo Pawła Adamowicza powinno być okazją dla wszystkich, ale przede wszystkim dla PiS-u i mediów publicznych, które są przez niego kontrolowane, by wyrzec się ekstremizmu i przemocy politycznej. Zwraca jednak uwagę, że prawdopodobnie doprowadzi to tylko do tymczasowego złagodzenia wizerunku partii przed majowymi wyborami do europarlamentu. Co według "FT" będzie zabiegiem taktycznym.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (10)
Paweł Adamowicz nie żyje. Brytyjski dziennik: Zabójstwo Adamowicz powinno być ostrzeżeniem dla Europy
Zaloguj się
 • pn-ski

  Oceniono 9 razy 5

  "Financial Times" zapomina o roli Kościoła Katolickiego w szerzeniu nienawiści, ciemnoty i zabobonu.To Kościół nawołuje do nieprzestrzegania prawa, głosząc wyższość jakiegoś "prawa boskiego" i spychając Polskę do epoki kamienia łupanego.

 • martianenvoy

  Oceniono 4 razy 2

  Panowie z FT nie kojarzą, że bolszewicy nigdy się nie cofają.
  A swoja drogą słusznie uznają PiSS za partię ekstremistyczną.

 • miloz1

  Oceniono 8 razy -6

  Może jednak zjawisko nienawiści w naszym życiu nie potęguje się. Zwróćmy uwagę, że na szczęście nikt nie sikał do zniczy ustawionych w Gdańsku. Nikomu nie przyszło do głowy przeprowadzenie jakiegoś idiotycznego happeningu z użyciem np. opakowań po batonach pawełkach. A kilka lat temu do takich żałosnych scen po tragicznej śmierci innego polityka dochodziło. Obecna wspólnota ludzi napawa optymizmem.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 12 razy -8

  Ten dziennikarz chyba nie do konca ma swiadomosci co tu sie wyprawia, do czego doprowadzila moja ojczyzne barbaria o sklnnosciach psychpatycznych, pewnie nie wie ze w tenkraju w publicznie wystawianej 'sztuce teatralnej wspolfiansowanej przez psychopatow z urzedu stolecznego odbywala sie zborka pieniedzy zby zabic przywodce partii rzadzacej. Moze wy czerska mu o tym powiecie, bo ja akurat opowiadam Anglikom co sie w moim kraju stalo.
  Stworzyliscie sobie opowiesc znana juz z historii o ludziach i nadludziach i zyjecie w tym swoim swiecie nienawisci do wszystkiego co polskie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX