Gronkiewicz-Waltz po śmierci Adamowicza: Mamy narzędzia do walki z mową nienawiści, ale prokuratura ich nie stosuje

Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała w TOK FM, że Paweł Adamowicz był jej najbliższym współpracownikiem spośród prezydentów polskich miast. Stwierdziła także, że prokuratura nie stosuje narzędzi do walki z mową nienawiści.

- Jestem samorządowcem, który bardzo dobrze znał Pawła Adamowicza. Jak już mówiłam, miałam z nim największy kontakt. Znam go od 1995 roku, był przewodniczącym mojego komitetu wyborczego - powiedziała była prezydent Warszawy w rozmowie z Jackiem Żakowskim. W 1995 roku, przypomnijmy, Gronkiewicz-Waltz startowała w wyborach na prezydenta kraju.

- Jak przeżywamy tę śmierć? - zapytał gospodarz Poranka Radia TOK FM. Jacek Żakowski nie krył, że nie jest zwolennikiem organizowania lekcji dotyczących mowy nienawiści. - Nie zgadzam się z panem redaktorem. Dobrze, że te lekcje są - zripostowała Gronkiewicz-Waltz.

Warszawa jest jednym z miast, w których w czwartek przeprowadzono lekcje dotyczące mowy nienawiści. Stało się tak w wyniku decyzji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Podobne zajęcia odbyły się m.in. w Białymstoku, Szczecinie i Bydgoszczy.

Jak podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz, w prawie są dobre narzędzia do walki z mową nienawiści, tylko prokuratura ich nie stosuje. Przypomniała, że prokuratura nie dopatrzyła się niczego nielegalnego w "aktach zgonu politycznego", które nacjonaliści wystawili grupie prezydentów popierających przyjmowanie imigrantów. W grupie tych polityków był Paweł Adamowicz.

- Zdjęcia europosłów wisiały na szubienicach i do tej pory nie ma kary. A trzeba karać, bo brak kary powoduje poczucie bezkarności - podkreśliła rozmówczyni Jacka Żakowskiego. Zdaniem Gronkiewicz-Waltz za mowę nienawiści niekoniecznie trzeba skazywać na bezwzględne kary więzienia. - Jestem zwolenniczką np. kary w zawieszeniu, bo sprawca będzie widział, że następnym razem (jeśli złamie prawo - red.) będzie recydywistą - powiedziała.

Walka polityczna powinna mieć granice

Według Gronkiewicz-Waltz politycy powinni być świadomi, jak wielką siłę mają ich słowa, w tym epitety, którymi obrzucają przeciwników politycznych. Argumentowała, że jak pokazała tragedia w Gdańsku, wypowiadane publicznie słowa mogą nakłaniać do zbrodni.

- Wypowiadane słowa mają wpływ na przykład na osoby psychicznie niestabilne. Zobaczyliśmy to teraz, jak łatwo to jest podchwytywane. Samodyscyplina jest potrzebna - stwierdziła była prezydentka Warszawy.

Pogrzeb Pawła Adamowicz odbędzie się w sobotę. W piątek o godz. 17 rozpoczyna się żałoba narodowa, która potrwa do soboty, do godz. 19.

Czytaj też: Studniówki w czasie żałoby po Pawle Adamowiczu. Rafał Trzaskowski apeluje o godne uczczenie prezydenta Gdańska>>>Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
Gronkiewicz-Waltz w Poranku Radia TOK FM
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wiem kto w Platformie wpadł na pomysł lansowania tezy o mowie nienawiści, ale to jest pijarowy strzał w stopę z dubeltówki. Urywa stopę razem z połową tego na czym się siedzi.

  To jest tak fatalny pomysł pijarowy, iż podejrzewam że jego autorem może być wunderwaffe Pana Bronisława, jego spin doktor z ostatniej kampani w której brał udział, Pan Robert.

  Jeśli tak to Platformie spadnie poparcie dokładnie tak samo jak po ostatniej kampanii Pana Bronisława.

  Póki co niewiele wskazuje na "mowę nienawiści" jako motyw morderstwa. Na razie bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest skrajny tupolewizm w systemie penitencjarnym i skrajny tupolewizm po stronie organizatorów koncertu którzy całkowicie pominęli kwestie ochrony.

 • rastablaster

  Oceniono 4 razy 0

  Gronkiewicz twarzą opozycji/ruchu oporu.
  Oj warszafka, warszafka. Wy się jeszcze obudzicie, ale już tylko z ręką w nocniku.

 • pyffello114

  Oceniono 1 raz -1

  Czy moglibysmy poznac nazwisko profesora psychiatrii, ktory u mordercy prezydenta Adamowicza stwierdzil chorobe psychiczna???

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  I mowi to kobita ktora finasowala nazwijmy to spektakl, w ktorym odbywa sie zbiorka na zabojstwo lidera partii rzadzacej to co uprawiacie czerska to jest walak poltyczna w klasycznym nzistowskim wydaniu i jesli sprobujecie zawalczyc o wprowadzenie cenzury w Polsce to uwazajcie bo mozecie byc pierwszymi w ktorych trzeba bedzie rzucic kamieniem i nie obronia was mozni zagraniczni sponsorzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX