Psychiatrzy krytycznie o propozycji zmian w leczeniu więźniów. "Niektóre są kuriozalne"

Resorty zdrowia i sprawiedliwości chcą zmian w przepisach o leczeniu psychiatrycznym więźniów. Tymczasem lekarze nie są do końca przekonaniu to tych pomysłów.

Minister Zdrowia zapowiada zmiany w przepisach dotyczących więźniów z chorobami psychicznymi. Propozycja resortów zdrowia i sprawiedliwości zakłada, że skazani, u których istnieje podwyższone ryzyko popełnienia kolejnego przestępstwa, po odbyciu kary mają być kierowani na przymusowe leczenie psychiatryczne. Część psychiatrów na nowe propozycje patrzy sceptycznie.

Prof. Marek Jarema z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii niektóre propozycje ministra zdrowia uznaje za "kuriozalne" - bo jak zaznacza - część jest już uregulowana. Jedną z nich jest samo "obowiązkowe badanie" więźnia, które w tym momencie przeprowadza zespół biegłych oceniając jego poczytalność. - Oni właśnie muszą się wypowiedzieć, czy dana osoba z przyczyn chorobowych stanowi nadal poważne niebezpieczeństwo - podkreśla prof. Jarema. 

Zdaniem lekarza, propozycje resortu zdrowia dają też duże pole do nadużyć. - To nie będą tylko pacjenci cierpiący na psychozę, ale zaburzenia osobowości. Z całym szacunkiem, ale osoby, które popełniają czyny karalne mają te zaburzenia - mówi prof. Marek Jarema. 

Projekt trafi teraz do konsultacji w gronie ekspertów i - jak zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski - ma być procedowany w trybie pilnym.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Psychiatrzy krytycznie o propozycji zmian w leczeniu więźniów. "Niektóre są kuriozalne"
Zaloguj się
 • king1932

  Oceniono 1 raz 1

  Ostatnio stało sie normą, że ministrami zostaja cora bardziej mierne jednostki. Ich pomysły, najczęściej podyktowane chwilowym impulsem są nieprzemyślane, infantylne i często groźne. Nie pamiętam kiedy ostatni raz w Polsce panował taki bałagan. Rządząca grupa najczęściej nie ma pojęcia co robi i w jakim celu. System bierny, mierny ale wierny tryumfuje. Znajomość prawa w pis jest na żenujacym poziomie. Pis nie ma długofalowych planów. A obecne "drgawki" potwierdzją tylko, że szydło łgała wymachując w kampanii wyborczej pustą teczką. Ustaw, o których bredziła nie było, nie ma i nie będzie.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz 1

  Na pofstawie obecnych przepisów Stefan W mógł zostać przeniesiony z więzienia do szpotala psychiatrycznego na obserwację i leczenie po tym jak jego matka poinformowała naczelnika o zagrożeniu.

  Żadne nowe przepisy nie są potrzebne. Bardziej wskazana jest dymisja Ziobry, bo to on ponosi odpowiedzialność za tupolewizm w więzieniach.

 • alik444

  Oceniono 1 raz 1

  Znów coś na kolanie upichcą i nocą przepchną a Adrian nad ranem podPiSze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX