Petru: Oskarżam PiS o rozpętanie w Polsce szaleństwa nienawiści

Ryszard Petru z partii Teraz! zamieścił na Facebooku wpis, w którym oskarża polityków Prawa i Sprawiedliwości o wzbudzenie w Polsce atmosfery nienawiści. Polityk wzywa też do pociągnięcia do odpowiedzialności "wszystkich tych, którzy tę nienawiść organizowali".

Ryszard Petru zamieścił na Facebooku utrzymany w oskarżycielskim tonie wpis, który jest reakcją na tragiczną śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Nie może być żadnej "ciszy nad tą trumną"! Pawła Adamowicza zamordowała dobrze przemyślana, zorganizowana i opłacana machina nienawiści, która pchnęła rękę szaleńca. Od dawna ostrzegaliśmy, że ciągłe nasilanie języka pogardy i nienawiści w końcu doprowadzi do tragedii. Były wezwania do opamiętania, były ostrzeżenia, że wreszcie trafi się szaleniec, który te chore oskarżenia weźmie na poważnie i będzie chciał zwieńczyć je krwią. Wezwania te na nic się zdały - zaczyna swój wpis polityk.

(...) Czas powiedzieć: dosyć ulegania! Dość symetryzmu! Koniec z milczeniem i wciąż ponawianymi, bezowocnymi apelami o opamiętanie. Piękne słowa pięknie brzmią, ale jak widać nie są w stanie zmienić rzeczywistości. Skończył się czas szlachetnych i bezskutecznych słów. Zło należy piętnować i zwalczać, a nie przemilczać i rozzuchwalać - przekonuje Petru.

- Oskarżam Prawo i Sprawiedliwość o rozpętanie w Polsce szaleństwa nienawiści i żądam radykalnego pociągnięcia do odpowiedzialności, zgodnie z prawem, wszystkich tych, którzy tę nienawiść organizowali. Koniec rozmywaniu odpowiedzialności. Nie bójmy się tego powiedzieć: za tragiczny rozwój w Polsce mowy nienawiści, szkalowania i wrogości odpowiada PiS. Partia ta od lat, w sposób systematyczny organizowała, podsycała i finansowała nienawiść w Polsce. Uczyniła z niej sposób na zdobycie i utrzymanie władzy - dodaje.

 Polityk domaga się dymisji prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego, ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego i  ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Petru proponuje też organizowanie , Marszy Milczenia i Pamięci 13. dnia każdego miesiąca o godzinie 19:55, przez 12 kolejnych miesięcy.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (12)
Petru: Oskarżam PiS o rozpętanie w Polsce szaleństwa nienawiści
Zaloguj się
 • kotkluska2016

  Oceniono 6 razy 4

  Pan Petru trafił w samo sedno. Teraz zostanie zaszczuty i zapluty w duchu chrześcijańskiej miłości.

 • bog32plan44

  Oceniono 3 razy 3

  Pan Petru nie jest bohaterem z mojej bajki.Tym niemniej zgadzam się z opinią,że mowa nienawiści jest w głównej mierze zasługą kierowniczych kręgów PiS z prezesem na czele.

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  .
  Ujawnienie ostatniej rozmowy Mlaskacza z Lechem ujawniło by powody ogólnopolskiego szaleństwa. Bo tylko dureń może wierzyć w jakieś idiotyczne zamachy.

 • merydes

  Oceniono 4 razy 2

  Mam wrażenie, że większość polityków , dziennikarzy i społeczeństwa sądzi, że morderca prezydenta Gdańska jest zwolennikiem partii PiS, prawda może okazać się inna, tak naprawę wiemy, że nienawidzi PO. Czy morderca w ogóle sympatyzuje z jakimś ugrupowaniem, mam wątpliwości.

 • irenevonbrick

  Oceniono 7 razy 1

  W sieci przypomniano Lubnauer, co mówiła o kandydaturze Pawła Adamowicza na prezydenta Gdańska - jeszcze przed wyborami samorządowymi.

  "Dla nas Adamowicz jest kandydatem nie do zaakceptowania. Jest to człowiek, który jest jednak politykiem skompromitowanym. To wszystko co się dzieje, te niejasności dotyczące jego majątku, niejasności dotyczące jego związku z Amber Gold, to wszystko powoduje, że nie bylibyśmy w stanie nigdy go poprzeć – mówiła wówczas Katarzyna Lubanuer.

 • irenevonbrick

  Oceniono 4 razy 0

  Zaczęło się to od 2005r.
  Kampania wyborcza
  Kampania przedwyborcza do parlamentu prowadzona była w sposób spokojny i nieagresywny. Wzmożoną kampanię dało się dopiero zauważyć w jej ostatnich tygodniach. Przed wyborami Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska wielokrotnie deklarowały chęć zawarcia koalicji (tzw. POPiS). W czasie jednej z konwencji wyborczych przewodniczący PO Donald Tusk zaatakował PiS, nakreślając różnice pomiędzy PO a tą partią, czym wprowadził Jarosława Kaczyńskiego w zdumienie. Prezes PiS powiedział: „Słuchając takich słów, mam wrażenie, że zatraciliśmy pewne poczucie wspólnoty kulturowej, która nas łączyła z Platformą”[3]. Według Lecha Kaczyńskiego Donald Tusk odrzucił wówczas współbudowanie IV Rzeczypospolitej, a zaczął reprezentować program nazwany przez Jarosława Kaczyńskiego restauracyjnym[4]. Politycy PiS także prowadzili wobec PO konfrontacyjną kampanię. Jacek Kurski stwierdził, że dziadek Donalda Tuska na ochotnika zgłosił się do Wehrmachtu (za co został na krótko wykluczony z tej partii)[5]. Ponadto w spocie partii grającym na emocjach skrytykowano wizję państwa według PO, którą PiS określało jako „Polskę liberalną”, przeciwstawiając ją własnej wizji „Polski solidarnej”[6].

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -1

  Jeszcze zwloki nie wystygly po kremacji, a wesoly Rysiek wyskoczyl niczym Filip z konopii, nie wiem czy w swoim imieniu czy imieniu partii totalnych jasno zadeklarowanej negacji wszystkiego frustratow protestujacych zawsze do konca.

 • axermann

  Oceniono 8 razy -2

  Rychu, ty się już nic nie odzywaj, swoimi wcześniejszymi wypowiedziami udowodniłeś żeś głupi jako podogonie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX