Paweł Rabiej: Z przyjemnością zasiądę na ławie oskarżonych, jeśli prezes Kurski mnie pozwie

Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, powiedział w TOK FM, że należy przyjrzeć się materiałom TVP na temat Pawła Adamowicza. - To był jeden z najbardziej atakowanych kandydatów na prezydenta miasta - podkreślił.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej powiedział w Wywiadzie Politycznym w TOK FM, że "plemienny podział" w Polsce sięgnął bardzo daleko. 

- Myślę, że żeby się zbliżyć, potrzebne są dwie rzeczy: po pierwsze praca nad własnym językiem i własną mową. Mówienie w sposób, który nie sieje pogardy - zaznaczył tłumacząc, że jego zdaniem do zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przyczyniła się też atmosfera. - Trzy lata zatrutej atmosfery, szkalowania ludzi, działania szczujni, która nie wiadomo dlaczego nazywa się Telewizja Publiczna, zrobiły swoje. I to trzeba mówić - podkreślił. 

Będzie pozew?

Prowadząca program Karolina Lewicka zwróciła uwagę na to, że polityk za chwilę może mieć sprawę w sądzie. - TVP zapowiada wytoczenie procesu m.in. rzecznikowi praw obywatelskich czy prof. Wojciechowi Sadurskiemu, bo według stacji absurdalnie wskazywali na związek przyczynowy między publikacjami nadawcy a śmiercią Pawła Adamowicza - wyjaśniała. 

Lewicka przywołała obliczenia dziennikarza Krzysztofa Leskiego, który policzył, że w zeszłym roku ponad sto materiałów TVP było wymierzonych w prezydenta Gdańska, który ubiegał się o szóstą kadencję. - To nie były materiały informacyjne, tylko materiały, delikatnie mówiąc, bardzo krytyczne - dodała. 

Czytaj też: To nie koniec sprawy "politycznych aktów zgonu". Pierwsze zażalenie na umorzenie śledztwa wpłynęło do prokuratury

Gość TOK FM podkreślił, że trzeba się im przyjrzeć i "zobaczyć, jak one wyglądały". - Czy one nie tworzyły wrażenia, że prezydent Paweł Adamowicz jest złodziejem, osobą niewiarygodną, osobą, która nie powinna wygrać wyborów, za którą stoją ciemne układy i machlojki. Bez wątpienia tak było. To był jeden z najbardziej atakowanych kandydatów na prezydenta miasta w tamtej kadencji - zaznaczył.

- Z przyjemnością zasiądę na ławie oskarżonych, jeśli pan prezes Jacek Kurski zechce pozwać mnie, Katarzynę Lubnauer, Aleksandra Halla i inne osoby, które wyrażają troskę co do stanu telewizji publicznej - dodał. 

Zawieszenie wicedyrektora Muzeum Warszawy

Dziennikarka pytała również, czym była grafika, którą Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy, "podał dalej". Grafika przedstawiała nóż, którego rękojeść przypominała profil Jarosława Kaczyńskiego. 

- Wicedyrektor został zawieszony, bo jeśli jest się funkcjonariuszem publicznym, urzędnikiem, to trzeba naprawdę bardzo uważać co do swoich wypowiedzi, co do tego, co "podaje się dalej" - tłumaczył wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. 

- Uważamy, że jeżeli wymagamy od innych, a w Warszawie będziemy bezwzględnie wymagać tego, żeby żadnej mowy nienawiści, pogardy wobec różnych środowisk nie było, to trzeba tego też wymagać od siebie. Stąd zawieszenie zastępcy dyrektora - dodał. 

Wyjaśniał, że będzie to także dla wszystkich moment refleksji, by "bezkrytycznie nie podawać dalej tweetów i grafik, które mogą zawierać sugestie oskarżania kogoś o dokonanie zbrodni". 

Czytaj też: O kim na pogrzebie Pawła Adamowicza mówił o. Wiśniewski? Janusz Lewandowski wskazuje konkretnego polityka

Dziennikarka dopytywała, co oznacza zawieszenie. - Nie pracuje się, ale otrzymuje się pensję. Przyjemnie być zawieszonym - stwierdziła.

- Trochę jest się pod obserwacją. To coś w rodzaju obserwacji dyscyplinarnej. To jest poważne ostrzeżenie dla każdego pracownika. Dyrektor będzie monitorowany. Oczekujemy refleksji - tłumaczył gość Wywiadu Politycznego.

Dodał, że należy "punktować czyny, a nie zarzucać komuś coś osobiście". - Więc myślę, że pan dyrektor z tej sytuacji wysnuje również wnioski, że zajmując określone stanowisko, warto nie dokładać swojej cegiełki do atmosfery, która jest w Polsce - podsumował polityk. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • o raporcie na temat działań firmy ochroniarskiej Tajfun; 
 • o powrocie Jerzego Owsiaka do WOŚP; 
 • o twicie Beaty Mazurek, w którym stwierdziła, że PiS zachował się jak trzeba. Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (53)
Paweł Rabiej nie boi się TVP. Jest gotowy na proces, który mógłby mu wytoczyć Jacek Kurski
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 29 razy 23

  Ja łączę morderstwo na prezydencie Adamowiczu z nienawistną kampanią TVP i PiSu wobec Adamowicza i WOŚP.
  Jak pan Kurski uważa, że ma powód i szansę żeby mnie z tego powodu oskarżyć i ew. skazać, no to niech skarży. Łączę ze sobą te 2 sprawy, taka jest prawda, nic na to nie poradzę - łączę i już. I nie będę kłamał, że nie łączę.
  Tyle.

 • rbik53

  Oceniono 27 razy 21

  .
  Głównym motywem szczucia Polaków na Polaków był tzw. zamach smoleński będący wielkim oszustwem, którego głównym motorem napędowym był Macierewicz wspierany przez Kaczyńskiego. To ludzie bardzo inteligentni. Musieli zdawać sobie sprawę z tego co robią. Owa szczujnia musiała przynieść rezultaty.

 • tomtg123

  Oceniono 21 razy 15

  A swoją drogą to zastanawiam się, jak bardzo musi się bać o swój stołek Jacek Kurski, jeśli próbuje reaktywować w Polsce PRLowską cenzurę i karać ludzi za "myślo-zbrodnię" , jak u Orwella w "1984".
  To jest żałosne i bardzo wymowne - to, co mówi dziś Kurski, świadczy o Kurskim i o PiSie.
  Oni nigdy nie wyszli z komuny, a teraz komuna wyszła z nich, jak słoma z butów.
  To są towarzysze Szmaciaki. Żałosna szajka tanich drani.
  Zostało im kilka miesięcy tej śmiesznej quasi-dyktaturki, a potem przyjdzie rozliczenie.

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 12

  Coraz bardxiej pali się pid tyłkiem PiSowskim hucpiarzom i aferałom.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 17 razy 11

  Brawo Rabiej! Nie można dać się sterroryzować pisowskiej mafii.

 • Holy Diver

  Oceniono 12 razy 10

  Bez zadnego trybu moze sobie wyzywac ludzi od mordercow, kanali i mord zdradzieckich ale zwyklych obywateli spotka juz za to sroga kara.

 • tomtg123

  Oceniono 11 razy 9

  Jako, że widzę że się trolle PiSowskie uaktywniły, to wrzucam specjalnie dla nich nagranie z 2007 roku, gdy cały Sejm polski skandował "kłamca, kłamca" po tym, jak Giertych złapał Jacka Kurskiego na kilku ordynarnych kłamstwach:

  1) www.youtube.com/watch?v=qifu9znhd48

  "Kłamca, kłamca !" - a PiS takiego człowieka jak Kurski zrobił szefem TVP.
  Może właśnie dlatego, ze kłamca ?

 • jack_flash

  Oceniono 9 razy 9

  W normalnym kraju, panstwo nie moze zaskarzyc krytyki wobec siebie. TVP nalezy do Panstwa Polskiego. Kurski moze prywatnie wniesc pozew jesli chce.
  TVP nie moze poniesc strat moralnych bo nie reprezentuje osob fizycznych, nie ponosi strat finasowych bo utrzymuje sie z budzetu.
  Wszelkie domniemane pozwy w imieniu TVP powinny byc odrzucone.

 • rascal76

  Oceniono 11 razy 9

  Dużo tu dziennikarzyn z bolszewickiej tv. Kazali tu być?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX